Táto stránka bola uložená do archívu dňa 02/02/2015
02/02/2015

Navigačný riadok

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Vesmír videný zo Zeme

Európa potrebuje účinnú politiku v oblasti kozmického priestoru, ktorá EÚ umožní dostať sa na poprednú pozíciu v zvolených strategických oblastiach politík. Vesmír môže poskytnúť nástroje potrebné na riešenie mnohých celosvetových problémov, ktorým spoločnosť čelí v dvadsiatom prvom storočí: problémov, pri ktorých riešení musí Európa zastávať vedúcu úlohu.

Vesmírne systémy a technológie na báze vesmíru sú mimoriadne dôležitou súčasťou každodenného života všetkých európskych občanov a podnikov. Väčšina základných služieb - od telekomunikácií po televíziu, predpovede počasia až po globálne finančné systémy, ktoré v modernom svete považujeme za samozrejmé, závisí od kozmického priestoru, aby mohli fungovať správne.

Činnosti výskumu a vývoja sa koordinujú v rámci celkovej európskej vesmírnej politiky, čím dopĺňajú snahy členských štátov a iných kľúčových hráčov vrátane Európskej vesmírnej agentúry.

V budúcnosti bude vesmír ešte dôležitejší a ponúkne nové príležitosti pre podniky a služby pre občanov. Vylepšené polohovacie a časovacie systémy spolu s globálnym monitorovaním životného prostredia dajú inovatívnym spoločnostiam priestor, aby boli prostredníctvom poskytovania nových služieb úspešnými. Vesmír je mimoriadne dôležitý aj z hľadiska ochrany životného prostredia, bezpečnosti a klimatických zmien.

Európa má veľký a technologicky rozvinutý letecký priemysel, ktorý plní značnú časť svetových komerčných požiadaviek na výrobu, vypúšťanie a služby satelitov. Európsky priemysel sa v zložitom trhovom prostredí osvedčil ako vysoko konkurencieschopný.

Vesmírne systémy sú jednoznačne strategické prostriedky, ktoré sú prejavom nezávislosti a schopnosti prijať globálnu zodpovednosť. S cieľom maximalizovať prínosy a príležitosti, ktoré môžu teraz a v budúcnosti poskytnúť Európe, je dôležité vypracovať aktívnu koordinovanú stratégiu a komplexnú európsku vesmírnu politiku.

Najdôležitejšie témy

  • New Commission proposal for a Directive on Earth observation satellite data English (en)
  • Copernicus enables early action during Balkans Floods English (en)
  • European Space Expo English (en)
  • Copernicus - The European Earth Observation Programme English (en)

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku