Ścieżka nawigacji

Sprowadzić kosmos na ziemię

Europa potrzebuje skutecznej polityki kosmicznej, która pozwoli UE stać się światowym liderem w wybranych strategicznych obszarach polityki. Działania w kosmosie mogą dostarczyć narzędzi służących rozwiązaniu licznych problemów stojących przed światem w dwudziestym pierwszym wieku: wyzwań, którym Europa musi stawić czoła jako główny aktor na scenie międzynarodowej.

Systemy i technologie kosmiczne to ważny element codziennego życia wszystkich europejskich obywateli i firm. Od telekomunikacji po telewizję, od prognoz pogody po globalne systemy finansowe - poprawne funkcjonowanie większości kluczowych usług, które są we współczesnym świecie oczywistością, zależy od technologii kosmicznych.

Badania i rozwój są prowadzone w skoordynowany sposób w ramach ogólnej europejskiej polityki kosmicznej. Działania te uzupełniają wysiłki państw członkowskich i kluczowych podmiotów w sektorze, w tym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W przyszłości przemysł kosmiczny będzie jeszcze ważniejszy i będzie oferował nowe możliwości dla firm oraz nowe usługi dla obywateli. Udoskonalone systemy pozycjonowania i pomiaru czasu oraz monitorowania globalnego środowiska pozwolą innowacyjnym firmom rozwijać się i świadczyć nowe usługi. Przemysł kosmiczny ma także ogromne znaczenie w kontekście ochrony środowiska, bezpieczeństwa i zmian klimatycznych.

Europa posiada duży, wysokospecjalistyczny przemysł lotniczy i kosmiczny, który ma znaczący udział w globalnej produkcji i konserwacji satelitów oraz wynoszeniu ich na orbitę. Europejski przemysł okazał się być niezwykle konkurencyjny na trudnym rynku.

Systemy kosmiczne to z pewnością strategiczne zasoby, które pozwalają zademonstrować niezależność oraz odpowiedzialność na szczeblu globalnym. Aby w pełni wykorzystać korzyści i szanse, które otwierają się przed Europą obecnie i w przyszłości, ważne jest opracowanie aktywnej, skoordynowanej strategii oraz kompleksowej europejskiej polityki kosmicznej.

Temat dnia

  • New Commission proposal for a Directive on Earth observation satellite data English (en)
  • Copernicus enables early action during Balkans Floods English (en)
  • European Space Expo English (en)
  • Copernicus - The European Earth Observation Programme English (en)

Udostępnij: FacebookGoogle+LinkedInWyślij tę stronę do znajomego

Ustaw normalny rozmiar czcionkiPowiększ rozmiar czcionki o 200%Drukuj