Cesta

Vesmír na Zemi

Evropa potřebuje efektivní vesmírnou politiku, která umožní EU zaujmout čelné postavení ve vybraných oblastech celosvětové strategické politiky. Vesmír může poskytnout nástroje k řešení mnoha globálních problémů, kterým čelí společnost ve 21. století: problémů, při jejichž řešení se Evropa musí ujmout vůdčí role.

Vesmírné systémy a technologie jsou velmi důležitou součástí každodenního života všech evropských občanů a podniků. Většina klíčových služeb, které v moderním světě považujeme za samozřejmost, ať už jsou to telekomunikace či televize, předpověď počasí či globální finanční systémy, je z hlediska správného fungování závislá na vesmíru.

Výzkumná a vývojová činnost je koordinována v rámci komplexní Evropské vesmírné politiky a doplňuje úsilí členských zemí a ostatních klíčových hráčů včetně Evropské vesmírné agentury.

V budoucnu bude mít vesmír ještě větší význam a bude nabízet nové příležitosti k podnikání a také služby občanům. Zdokonalené polohovací a časovací systémy spolu s globálním monitoringem životního prostředí nabídnou inovativním společnostem možnost dosáhnout prosperity poskytováním nových služeb. Vesmír je také velmi důležitý z hlediska životního prostředí, bezpečnosti a změn klimatu.

Evropa je domovem rozsáhlého a technologicky velice rozvinutého leteckého a kosmického průmyslu, který uspokojuje podstatnou část světových komerčních požadavků na výrobu družic, jejich vypouštění a poskytování souvisejících služeb. Evropský průmysl na tomto náročném trhu prokázal svou vysokou konkurenceschopnost.

Vesmírné systémy jsou jednoznačně strategickými aktivy, která demonstrují nezávislost a schopnost převzít celosvětovou odpovědnost. V zájmu maximalizace přínosů a příležitostí, které mohou poskytnout Evropě nyní i v budoucnu, je důležité přijmout aktivní, koordinovanou strategii a komplexní Evropskou vesmírnou politiku.

Hlavní témata

  • New Commission proposal for a Directive on Earth observation satellite data English (en)
  • Copernicus enables early action during Balkans Floods English (en)
  • European Space Expo English (en)
  • Copernicus - The European Earth Observation Programme English (en)

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku