Navigačný riadok

Neenergetické suroviny

Neenergetické suroviny zohrávajú zásadnú úlohu v hospodárstve EÚ a sú nevyhnutné pre rozvoj moderných technológií šetrných k životnému prostrediu, ako sú napríklad elektrické vozidlá a fotovoltaika.

Protekcionistické obchodné politiky čoraz viac deformujú globálne trhy so surovinami a znemožňujú tak hospodárstvu EÚ udržiavať primeraný a nenarušený prístup k týmto surovinám. Prieskum nálezísk a ťažba surovín v rámci EÚ sa stále častejšie stretávajú s konkurenčnými spôsobmi využitia pôdy a vysoko regulovaným prostredím. EÚ musí prekonať aj ďalšie dôležité výzvy, konkrétne otázku recyklácie týchto surovín.

Európska komisia prijala 2. februára 2011 novú stratégiu pdf български (bg) czech (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) Français (fr) Gaeilge (ga) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu (lv) lietuvių (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv) , v ktorej vymedzuje cielené opatrenia na zabezpečenie a zlepšenie prístupu EÚ k surovinám. Cieľom tejto stratégie, ktorá vychádza z prvého oznámenia o iniciatíve v oblasti surovín z novembra 2008, je ďalej uplatňovať a posilňovať prístup založený na troch pilieroch, ktorý má za cieľ zlepšiť prístup k surovinám. Ide o tieto piliere:

1. Primerané a udržateľné dodávky surovín od medzinárodných dodávateľov Deutsch (de) English (en) français (fr)

2. Podpora udržateľnej dodávky surovín v rámci EÚ Deutsch (de) English (en) français (fr)

3. Zvýšenie efektívnosti zdrojov a podpora recyklácie Deutsch (de) English (en) français (fr)

V novej stratégii sú zároveň zohľadnené dôležité hľadiská, ktoré sa týkajú stability a transparentnosti komoditných cien.

Najdôležitejšie témy

  • European innovation partnership Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Defining 'critical' raw materials English (en)
  • Reference documents Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • International aspects Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Recycling and resource efficiency Deutsch (de)English (en)français (fr)

Zdieľať: FacebookGoogle+LinkedInposlať túto stránku priateľovi

Set page to normal font sizeIncrease font size by 200 percentvytlačiť túto stránku