Tato stránka byla uložena do archívu dne 02/02/2015
02/02/2015

Cesta

This website is no longer being updated.

Please visit the new Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs website.

Evropské normy

Normalizace je dobrovolným procesem vytváření technických specifikací na základě shody všech zainteresovaných stran (průmysl včetně malých a středních podniků (MSP), spotřebitelé, odborové svazy, ekologické nevládní organizace (NGO), orgány veřejné správy atd.). Tuto činnost provádějí nezávislé normalizační orgány, které působí na národní, evropské a mezinárodní úrovni.

Třebaže je používání norem i nadále dobrovolné, Evropská unie jich od poloviny 80. let stále více využívá na podporu svých politik a právních předpisů.

Normalizace významně přispěla k dokončení vnitřního trhu v souvislosti s tzv. legislativou nového přístupu týkající se evropských norem, které vypracovaly evropské normalizační organizace Deutsch (de) English (en) français (fr) .

Evropská normalizace nadto podporuje evropské politiky v těchto oblastech: konkurenceschopnost, informační a komunikační technologie (IKT), inovace, interoperabilita, ochrana životního prostředí, doprava, energetika, ochrana spotřebitelů atd.

Normalizace je výborným nástrojem k usnadnění mezinárodního obchodu, hospodářské soutěže a přijetí inovací na trzích. Hlavním úkolem evropské normalizace je posílit její přínos ke zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků (MSP).

Hlavní témata

  • References of harmonised standards and of other European standards
  • More and faster standards – new Regulation on European standardisation Deutsch (de)English (en)français (fr)
  • Standardisation requests: mandates database Deutsch (de)English (en)français (fr)

Sdílet: FacebookGoogle+LinkedInPoslat tuto stránku přátelům

Zobrazit stránku s normální velikostí písmaZvětšit písmo o 200 %Vytisknout stránku