Čo sa zmení

Od 1. septembra 2009 musia svetelné zdroje určené pre domácnosti a vyrobené pre trh EÚ spĺňať minimálne požiadavky na energetickú efektívnosť. Klasické vláknové žiarovky a halogénové žiarovky, ktoré nebudú spĺňať tieto požiadavky, sa z trhu Európskej únie do konca roka 2012 postupne vyradia.

 

Vyššia energetická efektívnosť

Od septembra 2009 musia nepriehľadné (matné) svetelné zdroje spĺňať požiadavky normy pre triedu A podľa energetického štítka EÚ pre svetelné zdroje. Takúto vysokú efektívnosť dosahujú iba kompaktné žiarivky a svetelné diódy (LED). Všetky menej efektívne nepriehľadné druhy sa z trhu vytratia.

Medzitým sa postupne vyradia aj neefektívne číre (priehľadné) svetelné zdroje. Tento proces sa začal v septembri 2009, keď sa v prípade čírych žiaroviek s príkonom 100 W alebo viac začalo vyžadovať splnenie noriem pre triedu C, čo viedlo k vyradeniu klasických 100-wattových žiaroviek. Tento limit sa do roku 2012 postupne zavedie aj pre žiarovky s nižším príkonom (75 W v roku 2010, 60 W v roku 2011, 40 W a menej v roku 2012).

Časový harmonogram vyradenia neefektívnych žiaroviek

 

Kompaktná žiarivka v tvare sviečky

Lepšie alternatívy

Aj po vyradení určitých druhov neefektívnych žiaroviek budú mať spotrebitelia v Európe naďalej široký výber svetelných zdrojov. Právne predpisy vyžadujú dobrý výkon aj od týchto alternatívnych svetelných zdrojov. Pre spotrebiteľov by mali prinášať rovnakú alebo vyššiu spokojnosť ako klasické žiarovky, pretože v prípade potreby dokážu produkovať aj studené svetlo. Prečítajte si viac o dostupných alternatívach.

 

Farebná teplota (teplota farby svetla) uvedená na obale žiarovky

Lepšie informácie o výrobku

Aby si spotrebitelia mohli správne vybrať, právne predpisy vyžadujú, aby sa na obale uvádzali konkrétne informácie o výrobku. Výrobcovia budú povinní uvádzať životnosť svetelného zdroja v hodinách, počet spínacích cyklov, ktoré svetelný zdroj zvládne, farebnú teplotu, čas na zahriatie a informáciu o možnosti stlmenia svetelného zdroja.

Tu nájdete podrobný návod, ako si vybrať svetelný zdroj podľa týchto parametrov.

Väčšia úspora energie a nižšie náklady

Informačný graf znázorňuje úsporu a spotrebu energie pri rôznych druhoch svetelných zdrojov. Stĺpec 1 predstavuje klasické žiarovky, stĺpce 2 a 3 vylepšené žiarovky triedy C a triedy B (so zabudovanými halogénovými kapsulami), stĺpec 4 predstavuje kompaktné žiarivky (CFL) a stĺpec 5 svetelné diódy (LED).

Porovnanie potenciálu úspory energie pri rôznych technológiách svetelných zdrojov

Vďaka menšej spotrebe elektrickej energie pri energeticky efektívnych alternatívach sa celkový účet za elektrinu priemernej domácnosti zníži až o 15 %. To zodpovedá čistej úspore od 25 do 50 € ročne, v závislosti od veľkosti domácnosti a množstva a druhov používaného osvetlenia.

Stanovením nových požiadaviek energetickej efektívnosti pre svetelné zdroje sa do roku 2020 každý rok ušetrí viac ako 40 miliárd kilowatthodín, čo zodpovedá spotrebe elektrickej energie jedenástich miliónov európskych domácností za rovnaké obdobie. Rozhodujúce je to, že tieto nové požiadavky prinesú zníženie emisií CO2 až o 15 miliónov ton ročne.