Lempučių ir pakuočių pokyčiai

Nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. ES rinkos namų ūkiams gaminamos lemputės turi atitikti minimalius energijos taupymo reikalavimus. Įprastos kaitinamosios ir halogeninės lemputės, kurios neatitinka šių reikalavimų, iki 2012 m. pabaigos bus palaipsniui pašalintos iš ES rinkos.

 

Efektyvesnis energijos naudojimas

Nuo 2009 m. rugsėjo mėn. matinės elektros lemputės turi atitikti ES lempučių energijos suvartojimo etiketės A klasės standartą. Taip efektyviai energiją naudoja tik kompaktinės dienos šviesos lemputės ir LED lemputės. Visi mažiau taupūs matinių lempučių modeliai išnyks.

Neefektyvios skaidriosios lemputės taip pat bus palaipsniui šalinamos iš rinkos. Atsisakius 100 W galingumo kaitinamųjų lempučių, nuo 2009 m. rugsėjo mėn. skaidriųjų kaitinamųjų lempučių, kurių galingumas 100 W ir daugiau, ekvivalentai turi atitikti C klasės standartą. Iki 2012 m. ši riba bus palaipsniui mažinama ir taikoma mažesnio galingumo lemputėms (75 W lemputėms 2010 m., 60 W – 2011 m., 40 W ir mažesnio galingumo lemputėms – 2012 m.).

Netaupių lempučių šalinimo iš rinkos tvarkaraštis

 

Žvakės formos kompaktinė dienos šviesos lemputė

Geresnės alternatyvios lemputės

Iš rinkos pašalinus tam tikrus netaupių lempučių modelius, Europos vartotojai vis tiek turės platų lempučių pasirinkimą. Teisės aktuose taip pat nustatyta, kad šios alternatyvios lemputės turi gerai atlikti savo funkciją. Jos turi patenkinti vartotojų poreikius taip pat gerai kaip kaitinamosios lemputės ar netgi geriau, nes, jei reikia, galima pasirinkti ir „šaltos“ spalvos alternatyvią lemputę. Sužinokite daugiau apie galimas alternatyvias lemputes.

 

Ant lemputės pakuotės nurodyta spalvos temperatūra (ar šviesos spalva šilta, ar šalta)

Daugiau informacijos apie lemputę

Kad padėtų vartotojams tinkamai pasirinkti, teisės aktuose nustatoma, kokia informacija apie lemputę turi būti nurodyta ant pakuotės. Gamintojai privalo nurodyti lemputės veikimo trukmę valandomis, numatytą lemputės įjungimo ir išjungimo ciklų skaičių, spalvos temperatūrą, įkaitimo trukmę ir ar lemputės šviesos srautą galima reguliuoti.

Čia rasite išsamių patarimų, kaip pasirinkti lemputę atsižvelgiant į šiuos parametrus.

Sutaupysime daugiau energijos ir pinigų

Schemoje parodyta, kiek energijos sutaupo ir suvartoja įvairių tipų elektros lemputės. 1 skiltyje pateikiama informacija apie įprastas kaitinamąsias lemputes, 2 ir 3 skiltyse – apie C ir B klasės pagerintas kaitinamąsias lemputes (su integruotomis halogeninėmis kapsulėmis), 4 stulpelyje – apie kompaktines dienos šviesos lemputes ir 5 stulpelyje – apie šviesos diodus (LED lemputes).

Kiek energijos gali sutaupyti skirtingos lempučių technologijos - palyginimas

Kadangi efektyvesnės alternatyvios lemputės sunaudos mažiau elektros energijos, vidutinis namų ūkis už elektrą mokės iki 15 % mažiau. Vadinasi, priklausomai nuo namų ūkio dydžio ir naudojamų lempučių skaičiaus bei tipo, toks namų ūkis sutaupys 25–50 EUR per metus.

Lemputėms nustačius naujus energijos vartojimo efektyvumo reikalavimus, iki 2020 m. per metus bus sutaupoma virš 40 mlrd. kWh – tai yra tiek elektros energijos, kiek per tą patį laikotarpį suvartotų 11 milijonų namų ūkių Europoje. Svarbiausia, tai sudarys sąlygas sumažinti CO2 išmetimą iki 15 mln. tonų per metus.