Co se novými předpisy změní

S platností od 1. září 2009 musí žárovky určené pro domácnosti a vyráběné pro trhy EU splňovat minimální energetické požadavky. Klasické žárovky s kovovým vláknem a halogenové žárovky, které tyto požadavky nesplňují, budou z trhu EU postupně do konce roku 2012 vyřazeny.

 

Vyšší energetická účinnost

Od září 2009 musí matné (mléčné) žárovky dosahovat úrovně energetické třídy A uváděné na energetickém štítku EU. Tak vysoké účinnosti mohou dosáhnout pouze kompaktní fluorescenční žárovky a LED. Všechny energeticky méně účinné matné typy z trhu zmizí.

Mezitím budou postupně vyřazovány rovněž energeticky málo účinné čiré žárovky. Tento proces byl zahájen v září 2009, kdy se u čirých žárovek s kovovým vláknem a s příkonem 100 W nebo vyšším požadoval standard třídy C energetické účinnosti, což vedlo k vyřazování 100W žárovek. Tento limit se bude postupně do roku 2012 snižovat (75 W v roce 2010, 60 W v roce 2011, 40 W a méně v roce 2012).

Rozvrh vyřazování energeticky neúčinných žárovek

 

Kompaktní fluorescenční žárovka svíčková

Účinnější alternativy

I po vyřazení určitých typů energeticky málo účinných žárovek budou evropští spotřebitelé moci stále vybírat ze širokého sortimentu alternativ. Právní předpisy rovněž vyžadují, aby tyto alternativní žárovky podávaly dobrý výkon. Jejich používání může být výhodnější i z toho důvodu, že v případě potřeby jsou schopny vyzařovat i studené světlo. Více informací o nabízených alternativách.

 

Barevná teplota (teplota chromatičnosti) uvedená na obalu žárovky

Informace o účinnějších produktech

Spotřebitelům má výběr správné žárovky usnadnit předpis, v němž se vymezuje, které informace mají být uvedeny na obalu výrobku. Výrobci budou povinni uvádět životnost žárovky v hodinách, počet spínacích cyklů, pro něž je určena, teplotu chromatičnosti, zahřívací dobu a zda je žárovka stmívatelná.

Zde najdete bližší pokyny ohledně výběru žárovky podle těchto parametrů.

Vyšší úspory energie a nižší náklady

Infografika ukazuje energetické úspory a spotřebu u různých typů žárovek. Sloupec 1 představuje klasické žárovky s kovovým vláknem, sloupec 2 a 3 zdokonalené žárovky s kovovým vláknem třídy C a B energetické účinnosti (s integrovanými halogenovými kapslemi), ve sloupci 4 jsou kompaktní fluorescenční žárovky (CFL) a ve sloupci 5 elektroluminiscenční diody (LED).

Srovnání potenciálu energetické úspory různých žárovek

Používáním energeticky účinných žárovek ušetří průměrná domácnost díky jejich nižší spotřebě energie na poplatcích za elektřinu až 15 %. To představuje čistou úsporu 25 až 50 EUR ročně, podle velikosti domácnosti a podle počtu a typů použitých žárovek.

Stanovením nových požadavků na energetickou účinnost žárovek se do roku 2020 každoročně uspoří více než 40 miliard kilowatthodin, což se rovná spotřebě elektrické energie v 11 milionech evropských domácností za tutéž dobu. A především dojde ke snížení až o 15 milionů tun emisí CO2 ročně.