Izlietotu spuldžu likvidēšana

Energoefektīvo spuldžu lietošana ir tikpat vienkārša kā kvēlspuldžu. Tomēr, kad tās beidz darboties, tām ir jāpievērš īpaša uzmanība.

 

Kā atbrīvoties no kompaktajām dienasgaismas spuldzēm un gaismas diožu spuldzēm?

Šajās spuldzēs ir sarežģīta elektroniska sistēma, un tās nedrīkst izmest kopā ar parastajiem mājsaimniecības atkritumiem. To norāda ar logotipu, kurā attēlota pārsvītrota atkritumu tvertne. Šīs spuldzes ir jāatdod kādā no veikaliem, kur tās pārdod, vai jebkurā citā speciālā elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas vietā (atkarībā no valsts, kurā uzturaties).

Logotips uz iepakojuma — neizmest parasto atkritumu tvertnē (EEIA logotips)

 

Kā rīkoties, ja saplīst kompaktā dienasgaismas spuldze?

Atšķirībā no LED spuldzēm un citām mājsaimniecībā izmantotām spuldzēm kompaktajās dienasgaismas spuldzēs ir dzīvsudrabs. Kamēr spuldze ir neskarta (nav saplīsusi) vai tiek lietota, dzīvsudrabs neizdalās. Ja spuldze saplīst, var izdalīties ne vairāk kā 5 miligrami dzīvsudraba (aptuveni lodīšu pildspalvas atstāta punkta lielumā). Salīdzinājumam, vecākajos termometros ir aptuveni 500 miligrami dzīvsudraba.

Izvēdiniet telpu un pēc tam satīriet pārpalikumus ar mitru drāniņu. Izvairieties no ādas saskares ar pārpalikumiem un neizmantojiet putekļsūcēju.

  • Lai izvairītos no jebkādas dzīvsudraba noplūdes gadījumā, ja spuldze nejauši saplīst, iegādājieties kompakto dienasgaismas spuldzi ar neplīstošu ārējo apvalku.
  • Patērētāji var izvēlēties arī alternatīvas tehnoloģijas, piemēram, uzlabotās kvēlspuldzes, kurās izmantota halogēnu tehnoloģija, vai LED spuldzes, kurās nav dzīvsudraba.