Kuidas energiasäästlikke lampe kasutusest kõrvaldada

Energitõhusaid lampe on sama lihtne kasutada kui hõõglampe. Kui need lakkavad töötamast, nõuavad nad siiski erilist tähelepanu.

 

Kuidas kõrvaldada kasutusest kompaktluminofoor- ja LED-lampe?

Need lambid sisaldavad keerulist elektroonikat ning neid ei tohiks panna olmejäätmete hulka. See on märgitud prügikonteineri tähisega, millele on rist peale tõmmatud. Need lambid tuleks tagastada neid müüvatesse poodidesse või muudesse elektroonikaseadmete jäätmete jaoks ettenähtud süsteemidesse (sõltuvalt asukohariigist).

Märgistus pakendil – ei tohi panna olmejäätmete hulka (elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete (WEEE) märgistus)

 

Kuidas toimida kompaktluminofoorlambi purunemise korral?

Erinevalt LED-lampidest ja muudest majapidamistes kasutatavatest lambitehnoloogiatest sisaldavad kompaktluminofoorlambid elavhõbedat. Elavhõbedat ei vabane, kui lamp on terve (mitte purunenud) või kui seda kasutatakse. Lambi purunemise korral võib eralduda kuni 5 milligrammi elavhõbedat (umbes pastapliiatsi otsa suuruse laigu jagu). Vanad termomeetrid sisaldavad näiteks ligikaudu 500 milligrammi elavhõbedat.

Tarbijatel soovitatakse õhutada tuba ja seejärel puhastada lamp, kasutades selleks niisket lappi. Vältida tuleks jäätmete kokkupuudet nahaga ning koristamiseks ei tohiks kasutada tolmuimejat.

  • Elavhõbeda lekke probleemi lambi purunemise korral aitab vältida see, kui osta kompaktluminofoorlamp, millel on purunematu väliskest.
  • Tarbijad võivad valida alternatiivtehnoloogiate vahel, näiteks halogeentehnoloogiaga täiustatud hõõglambid või LED-lambid, mis ei sisalda elavhõbedat.