Navigačný riadok

Európska komisiaEnergetikaŽiarovkyPrehľadAko si dobre vybraťAko správne čítať informácie na obale
 

Ako správne čítať informácie na obale

Na tejto stránke nájdete usmernenia, ako správne využiť informácie uvedené na obale výrobku.

 

Svetelný výkon (v lúmenoch)

Meranie výkonu svetelného zdroja v lúmenoch umožňuje priamo porovnávať množstvo svetla vyžarovaného rôznymi svetelnými zdrojmi. Porovnanie na základe príkonu vo wattoch už nemá význam a môže byť zavádzajúce. Ak potrebujete náhradu za 100-wattovú žiarovku, hľadajte svetelný zdroj s výkonom 1300 až 1530 lúmenov, 75-wattovú žiarovku nahradíte svetelným výkonom 920 až 1060 lúmenov, 60-wattovú výkonom 700 až 810 lúmenov, 40-wattovú výkonom 410 až 470 lúmenov a 25-wattovú výkonom 220 až 250 lúmenov.

Energetický štítok svetelných zdrojov

 

Energetická efektívnosť

Na základe nariadenia EÚ sa z používania vyradia svetelné zdroje s najmenšou energetickou efektívnosťou. Oplatí sa však skontrolovať efektívnosť svetelného zdroja uvedenú na energetickom štítku, pretože medzi jednotlivými výrobkami stále existujú veľké rozdiely. Kompaktná žiarivka (triedy A) potrebuje na dosiahnutie rovnakého svetelného výkonu ako má vylepšená žiarovka (triedy C) iba jednu tretinu elektrickej energie. Keď sa rozhodnete pre najefektívnejšie svetelné zdroje, môžete ušetriť naozaj veľa peňazí.

Životnosť

Životnosť svetelného zdroja je vyjadrená ako počet hodín prevádzky do jeho vypálenia. Priemerné využitie svetelného zdroja je 1 000 hodín ročne za predpokladu, že sa používa v priemere 3 hodiny denne. Nepretržite používané svetelné zdroje sa vypália rýchlejšie, zdroje, ktoré sa používajú zriedkavo, vydržia dlhšie. Skutočnú životnosť niektorých kompaktných žiariviek ovplyvňuje aj počet zapnutí a vypnutí (pozri Počet spínacích cyklov do vypálenia). Životnosť svetelných zdrojov sa pohybuje v rozpätí od 1 000 hodín v prípade klasických žiaroviek do 15 000 hodín v prípade najlepších kompaktných žiariviek a svetelných diód (LED). Dlhšia životnosť svetelného zdroja znamená menej problémov s kupovaním a výmenou svetelných zdrojov. Táto skutočnosť by sa tiež mala zohľadniť pri porovnávaní cien alternatívnych výrobkov.

 

Farebná teplota (teplota farby svetla) uvedená na obale svetelného zdroja

Farba svetla (farebná teplota)

Zatiaľ čo klasické žiarovky produkujú vždy rovnakú farbu svetla (teplé biele svetlo), kompaktné žiarivky a svetelné diódy (LED) poskytujú širokú škálu farebnej teploty (meranej v kelvinoch). Tieto rozdiely sú užitočné pri určitých druhoch využitia. Vyberte si farebnú teplotu 2 700 K alebo teplé biele svetlo na oddych a viac ako 4 000 K alebo studené biele svetlo na prácu.

Kompaktná svetelná dióda (LED) s teplým svetlom    Kompaktná svetelná dióda (LED) so studeným svetlom

 

Koľkokrát je možné vypnúť a zapnúť svetelný zdroj, kým sa vypáli

Počet spínacích cyklov do vypálenia

Táto informácia má osobitný význam pre kompaktné žiarivky. Štandardné kompaktné žiarivky (s počtom zap./vyp. 3 000 až 6 000) by sa nemali inštalovať tam, kde je pravdepodobné časté vypínanie a zapínanie (priemerne viac ako trikrát denne), napríklad na toaletách alebo na chodbách so senzormi pohybu. Je možné, že na takýchto miestach nedosiahnu životnosť uvedenú na obale. Existujú však špeciálne kompaktné žiarivky vhodné do takýchto priestorov, ktoré zvládnu až 1 milión spínacích cyklov. Iné svetelné zdroje nie sú citlivé na vypínanie a zapínanie (napríklad vylepšené žiarovky).

 

Čas na zapnutie

Čas na zahriatie

Táto informácia je dôležitá najmä pri kompaktných žiarivkách. Štandardným kompaktným žiarivkám trvá trochu dlhšie kým sa zapnú a dosiahnu maximálny svetelný výkon (zapnú sa do 2 sekúnd a do 60 sekúnd dosiahnu 60 % svojho svetelného výkonu). Existujú však aj špeciálne kompaktné žiarivky, ktoré sa zapínajú takmer rovnako rýchlo ako ostatné druhy svetelných zdrojov (napríklad vylepšené žiarovky).

 

Piktogram označujúci svetelné zdroje, ktoré sa nedajú stlmiť

Stlmenie

Toto logo by ste si mali vždy všimnúť pri kompaktných žiarivkách a svetelných diódach (LED), pretože mnoho z nich nefunguje so štandardnými stmievačmi osvetlenia. Existujú však aj také kompaktné žiarivky a svetelné diódy (LED), ktoré sa dajú stlmiť. Regulovať sa dajú aj všetky vylepšené žiarovky.

 

Prevádzková teplota

Prevádzková teplota

Kompaktné žiarivky a svetelné diódy (LED) sú na teplotu citlivejšie ako vylepšené žiarovky. Dôležité je vybrať si svetelný zdroj, ktorý bude fungovať pri teplotách, ktorým bude pravdepodobne vystavený. Napríklad v prípade vonkajších svietidiel v podnebných pásmach so studenou zimou sa odporúča vybrať si svetelný zdroj, ktorý funguje aj vtedy, keď vonku mrzne, v opačnom prípade sa môže jeho svetelný výkon počas zimných nocí znížiť.

 

Veľkosť svetelného zdroja

Rozmery svetelného zdroja

Keď budete vymieňať jednu technológiu osvetlenia za inú v tom istom svietidle, nezabudnite pred kúpou skontrolovať, či sa nový svetelný zdroj hodí svojmi rozmermi do vášho svietidla.

 

Logo na obale – nepatrí do bežného odpadu (logo OEEZ)

Ako treba nakladať s odpadom z kompaktných žiariviek a svetelných diód (LED)?

Tieto svetelné zdroje obsahujú zložitú elektroniku a nesmú sa vyhadzovať spolu s bežným odpadom z domácností. Znázorňuje to logo prekríženého koša. Mali by sa odovzdať do obchodu, v ktorom sa predávajú, alebo do akéhokoľvek iného osobitného zberného systému pre odpad z elektronických zariadení (v závislosti od toho, v ktorej krajine sa nachádzate).