Navigācijas ceļš

 

Kā bez problēmām izprast norādes uz iepakojuma?

Uz spuldzes iepakojuma sniegtā informācija skaidrojama šādi.

 

Gaismas atdeve (lūmenos)

Spuldzes veiktspējas mērīšana lūmenos ļauj tieši salīdzināt gaismas daudzumu (kas faktiski ir spuldzes nodrošinātais pakalpojums). Salīdzinājumi, kuru pamatā ir vatos izteikta nominālā jauda, vairs neko daudz neizsaka, un tie var būt maldinoši. Meklējiet 1300–1530 lūmenus, ja vēlaties ko līdzvērtīgu 100 W kvēlspuldzei, 920–1060 lūmenus — 75 W spuldzei, 700-810 lūmenus — 60 W spuldzei, 410–470 lūmenus — 40 W spuldzei un 220–250 lūmenus, lai aizstātu 25 W spuldzi.

Spuldzes energomarķējums

 

Energoefektivitāte

Regulā paredzēts, ka mazāk efektīvās spuldzes pakāpeniski tiks izņemtas no tirgus. Tomēr ir vērts apskatīt energomarķējumu, lai zinātu spuldzes energoefektivitāti, tāpēc ka joprojām pastāv lielas atšķirības. Lai nodrošinātu tādu pašu gaismas atdevi, kompaktajai dienasgaismas spuldzei (A klases) vajadzēs tikai trešo daļu no tā elektroenerģijas daudzuma, ko patērē uzlabotā kvēlspuldze (C klases). Jūs varat ietaupīt daudz naudas, izvēloties energoefektīvākas spuldzes.

Kalpošanas laiks

Spuldzes kalpošanas ilgums pielīdzināms spuldzes darbības stundu skaitam pirms spuldzes izdegšanas. Vidējais spuldzes lietošanas ilgums ir 1000 stundu gadā, un tā pamatā ir pieņēmums, ka spuldze dienā darbojas vidēji trīs stundas. Pastāvīgi ieslēgtās spuldzes izdegs ātrāk, savukārt retāk izmantotās spuldzes kalpos ilgāk. Atsevišķām kompaktajām dienasgaismas spuldzēm arī ieslēgšanas un izslēgšanas reižu skaits ietekmē to faktisko kalpošanas laiku (skatiet “Ieslēgšanas un izslēgšanas reižu skaits līdz atteicei”). Spuldžu kalpošanas laiks var būt no 1000 stundām parastajām kvēlspuldzēm līdz 15 000 stundām labākajām kompaktajām dienasgaismas spuldzēm un LED spuldzēm. Ilgāks spuldzes kalpošanas laiks nozīmē mazāk raižu, kas saistītas ar spuldžu pirkšanu un nomaiņu. Ņemiet to vērā, kad salīdziniet dažādo alternatīvu cenas.

 

Krāsas temperatūras (gaismas krāsas siltuma) norāde uz spuldzes iepakojuma

Gaismas krāsa (krāsas temperatūra)

Kvēlspuldzēm vienmēr ir viena gaismas krāsa (“silti balta”), savukārt kompaktās dienasgaismas spuldzes un LED spuldzes piedāvā plašāku krāsas temperatūru (mēra kelvinos) klāstu. Šīs dažādās krāsas noder dažādiem mērķiem. Izvēlieties 2700 K jeb “silti balto” atpūtai un vairāk par 4000 K jeb “vēsi balto” darbam.

Kompaktā LED spuldze ar siltu gaismu    Kompaktā LED spuldze ar vēsu gaismu

 

Ieslēgšanas un izslēgšanas reižu skaits pirms spuldzes atteices

Ieslēgšanas un izslēgšanas reižu skaits pirms spuldzes atteices

Šī informācija ir īpaši svarīga kompaktajām dienasgaismas spuldzēm. Standarta kompaktās dienasgaismas spuldzes (3000–6000 ieslēgšanas un izslēgšanas reizes) nevajadzētu uzstādīt vietās, kur paredzams, ka tās bieži izslēgs un ieslēgs, proti, biežāk nekā vidēji trīs reizes dienā, piemēram, tualetēs vai priekšnamos, kur uzstādīti kustības sensori. Tās var kalpot īsāku laiku, nekā norādīts uz iepakojuma. Tomēr ir tādas kompaktās dienasgaismas spuldzes, kuras var izturēt līdz pat 1 miljonu ieslēgšanas un izslēgšanas reižu un ir piemērotas šādām vietām. Citus gaismas avotus neietekmē ieslēgšana un izslēgšana (piemēram, uzlabotās kvēlspuldzes).

 

Ieslēgšanās laiks

Iesildīšanās laiks

Šī informācija ir īpaši svarīga kompaktajām dienasgaismas spuldzēm. Standarta kompaktajām dienasgaismas spuldzēm vajag nedaudz vairāk laika, lai ieslēgtos un sasniegtu pilnu gaismas atdevi, nekā citas tehnoloģijas spuldzēm (līdz divām sekundēm, lai ieslēgtos, un līdz 60 sekundēm, lai sasniegtu 60 % gaismas atdeves). Tomēr ir speciālas kompaktās dienasgaismas spuldzes, kuras ieslēdzas gandrīz tikpat ātri kā cita veida spuldzes (piemēram, uzlabotās kvēlspuldzes).

 

Ikona, kas norāda, ka spuldzes gaismas intensitāte nav regulējama

Gaismas regulēšana

Vienmēr, kad iegādājat kompaktās dienasgaismas spuldzes un LED spuldzes, pārbaudiet šo logotipu, jo daudzas no tām nedarbosies ar standarta gaismas regulēšanas ierīcēm. Taču ir arī regulējamas kompaktās dienasgaismas spuldzes un LED spuldzes. Turklāt uzlaboto kvēlspuldžu gaismas intensitāti vienmēr var regulēt.

 

Darbības temperatūra

Darbības temperatūra

Kompaktās dienasgaismas spuldzes un LED spuldzes ir jutīgākas pret temperatūru nekā uzlabotās kvēlspuldzes. Ir svarīgi izvēlēties spuldzi, kura labi darbosies tādā temperatūrā, kādā tā, iespējams, būs jāizmanto. Āra gaismekļiem klimatiskajās zonās, kur ir, piemēram, aukstas ziemas, ieteicams izvēlēties spuldzi, kura darbojas arī tad, kad ārā ir sals. Pretējā gadījumā spuldzes gaismas atdeve ziemas naktīs var samazināties.

 

Spuldzes izmērs

Spuldzes izmēri

Ja nomaināt vienas tehnoloģijas spuldzi pret citu, pirms iegādes neaizmirstiet pārbaudīt, vai jauno spuldzi varēs ieskrūvēt gaismeklī.

 

Logotips uz iepakojuma — neizmest parasto atkritumu tvertnē (EEIA logotips)

Kā atbrīvoties no kompaktajām dienasgaismas spuldzēm un gaismas diožu spuldzēm?

Šajās spuldzēs ir sarežģīta elektroniska sistēma, un tās nedrīkst izmest kopā ar parastajiem mājsaimniecības atkritumiem. To norāda ar logotipu, kurā attēlota pārsvītrota atkritumu tvertne. Šīs spuldzes ir jāatdod kādā no veikaliem, kur tās pārdod, vai jebkurā citā speciālā elektronisko iekārtu atkritumu savākšanas vietā (atkarībā no valsts, kurā uzturaties).