Cesta

 

Informace na obalech

Zde najdete rady, jak používat informace o výrobku uvedené na obalu žárovky:

 

Světelný výkon (v lumenech)

Měření výkonnosti žárovky v lumenech umožňuje přímé porovnání množství vydávaného světla – tedy funkce, jež je účelem žárovky. Srovnání prováděná na základě příkonu již postrádají smysl a mohou být zavádějící. Žárovku o světelném výkonu 1300–1530 lumenů použíjte jako náhradu za 100W žárovku s kovovým vláknem, 920–1060 lumenů namísto 75W žárovky, 700-810 lumenů namísto 60W žárovky, 410–470 lumenů namísto 40W žárovky a 220–250 lumenů namísto 25W žárovky.

Energetický štítek žárovky

 

Energetická účinnost

Podle nařízení EU se postupně vyřazují žárovky s nejnižší energetickou účinností. Nicméně je užitečné zkontrolovat energetický štítek, kde je uvedena energetická účinnost žárovky, protože stále existují velké rozdíly. Pro stejný světelný výkon spotřebuje kompaktní fluorescenční žárovka (třída A) pouze třetinu elektřiny, kterou potřebuje zdokonalená žárovka s kovovým vláknem (třída C). Výběrem energeticky nejúčinnějších žárovek můžete ušetřit spoustu peněz.

Životnost

Životnost žárovky se udává v počtu hodin svícení. Průměrné používání žárovky je 1000 hodin ročně, což vychází z předpokladu, že se používá průměrně 3 hodiny denně. Žárovky, které jsou trvale zapnuté, budou mít kratší životnost oproti málo používaným žárovkám. Praktickou životnost některých kompaktních fluorescenčních žárovek ovlivňuje i počet jejich zapnutí a vypnutí (viz Počet spínacích cyklů). Životnost žárovek se pohybuje od 1000 hodin u klasických žárovek s kovovým vláknem až po 15 000 hodin u nejlepších kompaktních fluorescenčních žárovek a LED. Delší životnost žárovek znamená méně starostí s jejich nákupem a výměnou. Tuto skutečnost byste měli zvážit při porovnávání cen.

 

Teplota chromatičnosti (barevná teplota) uvedená na obalu žárovky

Barva světla (teplota chromatičnosti)

Zatímco žárovky s kovovým vláknem vždy vyzařují světlo stejné barvy („teplá bílá“), kompaktní fluorescenční žárovky a LED nabízejí širokou škálu barevných teplot (měřeno v kelvinech). Těchto rozdílů v barvě lze využít. Pro odpočinek zvolte 2700 K čili „teplou bílou“ a pro práci více než 4000 K čili „studenou bílou“.

Kompaktní žárovka LED s teplým světlem    Kompaktní žárovka LED se studeným světlem

 

Počet zapnutí žárovky, než přestane fungovat

Počet spínacích cyklů

Tato informace je důležitá především u kompaktních fluorescenčních žárovek. Standardní kompaktní fluorescenční žárovky (s 3000–6000 spínacími cykly) by se neměly instalovat na místa, kde se budou často zapínat, což znamená v průměru více než třikrát denně: například na toalety nebo na chodby, kde světlo zapínají senzory pohybu. V takových případech by nemusely dosáhnout životnosti uváděné na obalu. Existují ale i speciální kompaktní fluorescenční žárovky, které vydrží až 1 milion sepnutí, a které jsou pro taková místa vhodné. Ostatní světelné zdroje nejsou na spínání citlivé (např. zdokonalené žárovky s kovovým vláknem).

 

Doba spouštění

Zahřívací doba

Tato informace je důležitá především u kompaktních fluorescenčních žárovek. Standardním kompaktním fluorescenčním žárovkám trvá spuštění a dosažení plného světelného výkonu o něco déle než ostatním typům žárovek (až 2 vteřiny do spuštění a až 60 vteřin do dosažení 60 % jejich světelného výkonu). Existují ale speciální kompaktní fluorescenční žárovky, jejichž zapnutí je téměř tak rychlé jako u jiných typů žárovek.

 

Ikona označující, že žárovka není stmívatelná

Stmívání

Při nákupu kompaktních fluorescenčních žárovek a LED vždy zkontrolujte, zda je na obalu tato ikonka, protože mnohé z nich nebudou fungovat ve standardních stmívačích. Existují ale i stmívatelné kompaktní fluorescenční žárovky a LED. Zdokonalené žárovky s kovovým vláknem jsou vždy stmívatelné.

 

Provozní teplota

Provozní teplota

Kompaktní fluorescenční žárovky a LED jsou citlivější na teplotu než zdokonalené žárovky s kovovým vláknem. Je důležité vybrat žárovku, která bude dobře fungovat při teplotách, jimž bude vystavena. Pro venkovní svítidla v podnebných pásmech se studenými zimami se doporučuje zvolit žárovku, která funguje i při venkovních mrazech, jinak může být světelný výkon v zimních dnech snížen.

 

Velikost žárovky

Rozměry žárovky

Pokud ve stejném svítidle měníte jeden typ žárovky za jiný, nezapomeňte před nákupem ověřit, zda má nová žárovka vhodný rozměr.

 

Logo na obalu – neodhazovat do běžného domovního odpadu (logo WEEE)

Jak likvidovat kompaktní fluorescenční žárovky a žárovky LED?

Tyto žárovky obsahují složité elektronické součásti a neměly by se vyhazovat do běžného domovního odpadu. Na toto upozorňuje symbol přeškrtnutého odpadkového koše. Lze je obvykle vracet v prodejnách, kde se prodávají, a na místech určených ke sběru elektronického odpadu.