Navigačný riadok

 

Interaktívny sprievodca

Na tejto stránke nájdete návod, podľa ktorého si môžete vybrať vhodný druh svetelného zdroja do svojich svietidiel.

 
  • Ak potrebujete vymeniť žiarovku s niektorým z týchto dvoch závitov (Edisonovým alebo bajonetovým), použite túto pomôcku pri výbere svetelných zdrojov, pomocou ktorej nájdete najlepšiu energeticky efektívnu náhradu za vašu žiarovku. Výsledok si vytlačte a použite pri nákupe. Tieto alternatívy sú vhodné aj pre starožitné svietidlá.

Luster s kompaktnými žiarivkami v tvare sviečok

Edisonová a bajonetová pätica

 
  • Vďaka právnym predpisom Európskej únie sa vyradia aj neefektívne kapsule s kolíkovými konektormi a lineárne žiarivky. Efektívnejšie svetelné zdroje však vyzerajú a fungujú úplne rovnako. O výsledku opatrení EÚ vás presvedčia informácie na obale výrobku a vaše účty za elektrinu. Ak používate halogénové svetelné zdroje, mohli by ste zvážiť, či svietidlá, ktoré máte doma, nenahradíte ešte energeticky efektívnejšími svetelnými zdrojmi, napríklad kompaktnými žiarivkami.

Halogénová kapsula (s kolíkovou päticou)  Lineárny halogénový svetelný zdroj a lineárna žiarivka

 

Reflektorový svetelný zdroj

  • Reflektorové svetelné zdroje vyžarujú svetlo v jednom špecifickom smere. Na tieto svetelné zdroje sa zatiaľ nevzťahujú právne predpisy EÚ. Očakáva sa, že sa nové požiadavky energetickej efektívnosti prijmú na konci roka 2010 alebo v roku 2011. Dovtedy si môžu spotrebitelia kupovať rovnaké výrobky ako doteraz.
 

Svetelný zdroj pre rúry a chladničky

  • Medzi svetelné zdroje na osobitné účely patria aj infračervené žiarovky, žiarovky využívané na chov domácich zvierat alebo žiarovky používané v domácich spotrebičoch, napríklad rúrach na pečenie alebo chladničkách. Takého žiarovky budú naďalej dostupné v obchodoch. Pri nákupe takýchto svetelných zdrojov si prečítajte informácie o ich špecifických vlastnostiach, ktoré sú uvedené na obale.
 

Biela 5-wattová žiarovka na vianočný stromček a farebná žiarovka

  • Niektoré žiarovky nie sú vhodné na osvetlenie izieb v domácnosti, napríklad farebné svetelné zdroje, ultrafialové svetelné zdroje alebo príliš silné či príliš slabé svetelné zdroje. Na tieto žiarovky sa opatrenie nevzťahuje, preto budú naďalej dostupné v obchodoch.