Ścieżka nawigacji

 

Jak wybrać odpowiednią żarówkę?

Tutaj znajdziesz wskazówki, jak wybrać odpowiednią żarówkę w zależności od rodzaju oświetlenia.

 
  • Jeśli potrzebujesz żarówki z jednym z cokołów pokazanych po prawej (cokół z gwintem Edisona lub cokół bagnetowy), skorzystaj z naszego programu do wyboru żarówek, który pomoże Ci wybrać najbardziej energooszczędną żarówkę dostosowaną do Twoich potrzeb – stronę z wynikami można wydrukować i zabrać ze sobą do sklepu. Produkty te nadają się również do lamp w dawnym stylu.

Żyrandol ze świetlówkami kompaktowymi w kształcie świeczek

Cokół z gwintem Edisona oraz cokół bagnetowy

 
  • Na mocy przepisów unijnych z rynku wycofywane są też energochłonne kapsułkowe żarówki typu wtykowego oraz żarówki liniowe. Przy czym nowe, energooszczędne żarówki, które je zastępują, wyglądają i działają zupełnie tak samo. Różnice staną się dla Ciebie jasne dopiero, kiedy przeczytasz informacje podane na opakowaniu lub sprawdzisz rachunki za elektryczność. Nawet jeśli używasz żarówek halogenowych nowego typu, możesz rozważyć wymianę oświetlenia w domu, po to aby móc używać jeszcze bardziej energooszczędnych żarówek, takich jak kompaktowe lampy fluorescencyjne (świetlówki kompaktowe).

Kapsułkowa żarówka halogenowa (wtykowa) Liniowa żarówka halogenowa i liniowa lampa fluorescencyjna (świetlówka liniowa)

 

Żarówki reflektorowe

  • Żarówki reflektorowe emitują światło w jednym kierunku. Tego rodzaju żarówek nie obejmują na razie przepisy UE. Nowe wymogi w zakresie efektywności energetycznej najprawdopodobniej zostaną przyjęte pod koniec roku 2010 lub 2011. Do tego czasu konsumenci mogą kupować te same produkty co dotąd.
 

Żarówka do piekarnika lub lodówki

  • Żarówki dostosowane do szczególnych warunków to między innymi żarówki z powłoką odbijającą podczerwień (IRC), żarówki do akwarium, terrarium itp., a także żarówki używane w sprzęcie AGD, np. w piekarnikach i lodówkach. Tego rodzaju żarówki nadal będą dostępne. Przy ich zakupie należy przeczytać na opakowaniu opis zastosowań.
 

Białe pięciowatowe lampki choinkowe i czerwona żarówka klasyczna

  • Niektóre żarówki nie nadają się do oświetlenia pokoju – mowa tu na przykład o żarówkach w różnych kolorach, lampach ultrafioletowych oraz żarówkach dających bardzo silne lub bardzo skąpe światło. Tego rodzaju żarówki nie zostały uwzględnione w nowych przepisach i nadal będą dostępne w sklepach.