Prečo EÚ sťahuje klasické žiarovky?

Klasické žiarovky s kovovým vláknom nám výborne slúžili po desaťročia – aký úžitok budeme mať z toho, ak ich vyradíme?
Komisár pre energetiku Günther Oettinger sa to pokúsi vysvetliť.

 

  • zakázala klasické vláknové žiarovky s príkonom aspoň 100 W a iniciovala prechod na hospodárnejšie osvetlenie, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu.
  • Energeticky neefektívne žiarovky sa postupne sťahujú z európskeho trhu.
  • Do roku 2020 sa takto ušetrí toľko energie, koľko spotrebuje 11 miliónov domácností ročne. Prechodom na nové žiarovky môže priemerná rodina ušetriť každý rok až 25 eur.

Günther H Oettinger, člen Európskej komisie zodpovedný za energetiku

 

Postupná zmena

Nové predpisy o svetelných zdrojoch sú založené na vedeckých odporúčaniach a návrhoch spotrebiteľských organizácií a výrobcov.

Aby sa spotrebitelia a podniky mohli tejto zmene prispôsobiť, budú sa nehospodárne svietidlá vyraďovať postupne a v priebehu niekoľkých rokov.

Dlhšia životnosť a nižšia cena

Efektívnejšie moderné žiarovky majú lepšie vlastnosti ako ich predchodcovia.

Prechodom na kompaktné žiarivky môžu domácnosti a podniky znížiť svoj negatívny vplyv na životné prostredie a zároveň ušetriť peniaze.

Ich kúpa sa vyplatí aj napriek vyššej cene, pretože v porovnaní s vláknovými žiarovkami spotrebujú len pätinu elektrickej energie a ich životnosť je 6- až 10-krát dlhšia.

Počas svojej prevádzky vám jedna kompaktná žiarivka ušetrí až 60 eur. Ceny žiariviek pravdepodobne klesnú v dôsledku vyššieho dopytu.

Svetelné diódy – žiarovky budúcnosti?

Svetelné diódy (LED) sú typom osvetlenia, ktoré prináša ešte viac výhod. Sú rovnako efektívne ako kompaktné žiarivky, ale neobsahujú olovo a majú oveľa dlhšiu životnosť.

Vylepšené žiarovky

Aby sa prechod na nové žiarovky uľahčil, sú aj naďalej k dispozícii vylepšené vláknové žiarovky využívajúce halogénovú technológiu.

Vyzerajú ako klasické žiarovky a poskytujú rovnaký typ a kvalitu svetla hneď po zapnutí.

Väčší výber

V dôsledku zákazu neefektívnych žiaroviek si spotrebiteľ paradoxne môže vybrať zo širšej ponuky svetelných zdrojov. Spoločnosti reagujú na dopyt po alternatívnych zdrojoch osvetlenia a uvádzajú na trh nové typy žiaroviek rýchlejšie.

Balenie a bezpečnosť

Podľa nových predpisov o žiarovkách musia byť na obaloch uvedené jasné informácie o dĺžke životnosti výrobku, jeho spotrebe elektrickej energie, kvalite svetla a spôsoboch likvidácie.

Existujú aj predpisy týkajúce sa likvidácie kompaktných žiariviek, ktorá si vyžaduje osobitú pozornosť.

Vydržia rovnako dlho a svietia rovnako jasne

V rozpore s rozšíreným názorom produkujú kompaktné žiarivky rovnaké množstvo svetla ako tradičné žiarovky. Pred kúpou si overte svetelný výkon vyznačený na obale.

Právne predpisy EÚ vyžadujú, aby sa na obale uvádzala životnosť svetelného zdroja pri priemernom používaní (jedno zapnutie a vypnutie každé štyri hodiny prevádzky). V prípade, že potrebujete zdroj, ktorý sa bude vypínať a zapínať často, môžte siahnuť po kompaktných žiarivkách, ktoré boli vyvinuté špeciálne na tento účel.

Günther H. Oettinger

európsky komisár pre energetiku