Dlaczego UE podjęła działania?

Tradycyjne żarówki służyły nam dobrze przez dziesiątki lat. Co tak naprawdę zyskamy, zastępując je żarówkami energooszczędnymi?
Wyjaśnienie europejskiego komisarza ds. energii Günthera Oettingera.

 

  • UE postanowiła wycofać ze sprzedaży tradycyjne żarówki o mocy 100 W i wyższej i zastąpić je bardziej ekologicznymi odpowiednikami.
  • Obecnie energochłonne żarówki są stopniowo wycofywane z rynku europejskiego.
  • Przewiduje się, że do 2020 r. zaoszczędzona energia odpowiadać będzie rocznemu zużyciu energetycznemu 11 mln gospodarstw domowych, a rachunki za energię zmniejszą się średnio o 25 euro rocznie.

Günther H Oettinger, europejski komisarz ds. energii

 

Stopniowe zmiany

Nowe przepisy dotyczące żarówek powstały w oparciu o solidne podstawy naukowe i odpowiadają oczekiwaniom organizacji konsumenckich oraz przemysłu.

Dlatego uzgodniono, że aby ułatwić konsumentom i przedsiębiorstwom dostosowanie się do zmian, energochłonne oświetlenie będzie wycofywane stopniowo przez następnych kilka lat.

Tańsze i trwalsze

Nowoczesne żarówki energooszczędne nie tylko oferują takie same korzyści, jak żarówki tradycyjne, ale także wiele innych zalet.

Używając świetlówek kompaktowych, gospodarstwa domowe i firmy mogą zmniejszyć swój negatywny wpływ na klimat i zaoszczędzić pieniądze.

Wyższy koszt poniesiony przy zakupie żarówki energooszczędnej szybko się zwróci, ponieważ zużywa ona 4-5 razy mniej energii niż żarówka tradycyjna, a okres jej żywotności jest 6-10 razy dłuższy.

Przez cały okres żywotności świetlówki kompaktowej można zaoszczędzić około 60 euro. Jako że coraz więcej ludzi kupuje żarówki nowego typu, najprawdopodobniej ich ceny w przyszłości spadną.

Żarówki LED – technologia przyszłości?

Diody elektroluminescencyjne (LED) stanowią inny typ energooszczędnych żarówek, który oferuje jeszcze więcej korzyści. Są one tak samo skuteczne, jak świetlówki kompaktowe, jednak nie zawierają rtęci i mają znacznie dłuższą żywotność.

Ulepszone żarówki halogenowe

W okresie przejściowym będzie można nadal używać ulepszonych żarówek halogenowych.

Mają one taki sam wygląd i kształt, jak żarówki tradycyjne, dają podobne światło oraz rozpalają się natychmiast po zapaleniu.

Większy wybór

Paradoksalnie wycofanie z rynku nieefektywnych żarówek zapewnieni konsumentom większy wybór produktów oświetleniowych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na produkty alternatywne, firmy szybciej wprowadzają na rynek nowe rodzaje żarówek.

Opakowanie i bezpieczeństwo

Przepisy wprowadzają wymóg umieszczania na opakowaniach konkretnych informacji i czytelnych etykiet. Dzięki temu konsumenci, kupując daną żarówkę, będą wiedzieli, ile zużywa energii, jaką ma temperaturę barwową i co należy z nią zrobić, gdy się zużyje.

Istnieją także przepisy UE w sprawie usuwania świetlówek kompaktowych, w których przypadku zachować należy szczególną ostrożność.

Trwałość i jasność

Świetlówki kompaktowe wytwarzają tyle samo światła, co tradycyjne żarówki: wystarczy porównać poziom jasności światła podany na opakowaniu.

Przepisy unijne wymagają od producentów umieszczania na opakowaniu informacji dotyczącej trwałości żarówki, przy założeniu, że jest ona włączana i wyłączana średnio raz na godzinę pracy. Na rynku dostępne są również świetlówki kompaktowe, których częste włączanie i wyłączanie nie wpływa na ich żywotność.

Günther Oettinger

Komisarz UE ds. energii