Kāpēc ir rīkojusies ES?

Kvēlspuldzes mums kalpojušas gadu desmitiem. Ko iegūsim, pārejot uz alternatīvām?
Skaidro ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers.

 

  • ES ir aizliegusi vecās paaudzes kvēlspuldzes, kuru patērētā elektriskā jauda ir 100W un vairāk, un sākusi pāreju uz videi draudzīgāku apgaismojumu.
  • Tā gādā, lai no Eiropas tirgus pakāpeniski tiktu izņemtas vidi piesārņojošas spuldzes.
  • Līdz 2020. gadam tādējādi ietaupīs pietiekami daudz enerģijas, lai varētu nodrošināt ar enerģiju 11 miljonus mājsaimniecību gadā, tajā pašā laikā samazinot vienas mājsaimniecības elektrības rēķinus par 25 eiro gadā.

ES enerģētikas komisārs Ginters Etingers

 

Pakāpeniskas pārmaiņas

Jauno noteikumu pamatā ir pārliecinošas zinātnes atziņas, kā arī patērētāju organizāciju un rūpniecības vēlmes.

Tāpēc neefektīvas apgaismes spuldzes pakāpeniski vairāku gadu garumā tiks izņemtas no tirgus, ļaujot patērētājiem un uzņēmumiem pamazām pielāgoties pārmaiņām.

Ilgāks kalpošanas laiks un zemāka cena

Salīdzinājumā ar iepriekšējo paaudžu spuldzēm jaunās energoefektīvās spuldzes piedāvā dažas priekšrocības un daudz ko citu.

Pārejot uz kompaktajām dienasgaismas spuldzēm, ģimenes un uzņēmumi var samazināt negatīvo ietekmi uz klimatu un vienlaikus ietaupīt naudu.

Cena, kas sākotnēji ir salīdzinoši augstāka, drīz atmaksājas, un šīm spuldzēm vajag tikai ceturto vai piekto daļu no tā elektrības daudzuma, kuru patērē kvēlspuldzes. Turklāt tās kalpo 6 līdz 10 reizes ilgāk.

Ar vienu dienasgaismas spuldzi tās kalpošanas laikā ietaupīsit apmēram 60 eiro, un, arvien vairāk cilvēkiem iegādājoties šīs jaunās spuldzes, tās kļūs vēl lētākas.

Kāda ir LED spuldžu nākotne?

Gaismas diodes (LED) ir cita veida enerģiju taupošās spuldzes, kurām priekšrocību ir vēl vairāk. Tās nesatur dzīvsudrabu tāpat kā kompaktās dienasgaismas spuldzes, un tām ir daudz ilgāks kalpošanas laiks.

Uzlabotās kvēlspuldzes

Lai atvieglinātu pāreju, varat turpināt izmantot uzlabotās kvēlspuldzes, kurās izmantota halogēnu tehnoloģija.

Tās izskatās gandrīz tāpat kā vecās spuldzes, un gaisma, ko tās rada momentāni pēc ieslēgšanas, veida un kvalitātes ziņā ir tāda pati.

Lielāka izvēle

Paradoksāli līdz ar mazāk efektīvo spuldžu aizliegumu patērētājiem ir plašāka spuldžu izvēle. Pieprasījums pēc alternatīvām spuldzēm mudinājis uzņēmumus raitāk laist tirgū jaunus spuldžu veidus. Ja šāda pieprasījuma nebūtu, process būtu gausāks.

Iepakojums un drošība

Tiesību aktos par spuldzēm ir prasības attiecībā uz iepakojuma un marķējuma nepārprotamību, lai, iegādājoties spuldzi, jūs zinātu, cik ilgi tā kalpos, cik daudz enerģijas izmantos, kādu gaismu ražos un kā vislabāk atbrīvoties no izlietotām vai sabojātām spuldzēm.

Ir arī ES noteikumi par to, kā atbrīvoties no kompaktajām dienasgaismas spuldzēm, kurām ir vajadzīga īpaša apiešanās.

Tāds pats apgaismojums tikpat ilgu laiku

Kaut arī mēdz domāt pretēji, kompaktās dienasgaismas spuldzes var saražot tikpat daudz gaismas kā tradicionālās spuldzes. Vienkārši salīdziniet uz iepakojuma norādīto gaismas intensitāti.

ES noteikumos ir arī prasība uz iepakojuma norādīt kalpošanas laiku, pieņemot, ka gaismekli tā darbības laikā reizi stundā ieslēgs un izslēgs. Vēl biežākai ieslēgšanai un izslēgšanai var iegādāties kompaktās dienas gaismas spuldzes, kas paredzētas īpaši šim nolūkam.

Ginters Etingers

ES enerģētikas komisārs