Navigačný riadok

Prečo došlo ku kríze?

Prečo došlo ku kríze?

Dlhovú krízu v Európe na začiatku vyvolali udalosti v americkom bankovom sektore.

Spomalenie ekonomického rastu Spojených štátov spôsobilo, že veľká časť Američanov, ktorí si zobrali úver na kúpu bývania, prestala byť schopná tieto hypotéky splácať. V dôsledku toho banky na celom svete, ktoré na trhu s týmito hypotékami investovali, začali prichádzať o svoje peniaze.

Štvrtá najväčšia americká investičná banka Lehman Brothers pod váhou takýchto zlých investícií skrachovala a vystrašila ostatné banky a investorov, ktorí s ňou obchodovali.

Obavy z toho, že by mohlo skrachovať viac bánk, spôsobili, že investori a banky začali prijímať mimoriadne opatrenia. Banky si prestali navzájom poskytovať úvery a tie, ktoré boli závislé od týchto úveroch, sa dostali na hranicu úpadku.

Európskym bankám, ktoré investovali na americkom trhu s hypotékami, zasadila kríza ťažký úder. V snahe zastaviť úpadok niektorých bánk začali krajiny EÚ (napríklad Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Írsko, Dánsko, Holandsko a Belgicko) banky zachraňovať. Náklady na záchranu bánk sa však ukázali ako veľmi vysoké. V Írsku to takmer spôsobilo štátny bankrot, ktorému sa podarilo vyhnúť len vďaka finančnej pomoci ostatných krajín Únie.

Po tom, čo sa Európa v roku 2009 dostala do hlbokej recesie, začal problém, ktorý vznikol v bankovom sektore, čoraz viac dopadať na jednotlivé krajiny, pretože trhy sa obávali, že niektoré krajiny si nebudú môcť dovoliť banky v ťažkostiach zachrániť.

Investori si začali oveľa viac všímať stav verejných financií jednotlivých štátov. Predmetom osobitného preskúmania sa stalo Grécko, pretože jeho ekonomika bola vo veľmi zlom stave a jednotlivé grécke vlády postupne navýšili verejný dlh až do takmer dvojnásobku veľkosti gréckeho hospodárstva.

Hrozba úpadku bánk znamenala, že zdravie verejných financií sa stalo dôležitejším než kedykoľvek predtým.

Vlády, ktoré boli zvyknuté na to, že si každý rok požičiavali veľké objemy financií na financovanie svojich rozpočtov, nahromadili postupom času obrovské dlhy. Náhle sa však ocitli v situácii, keď im už trhy neboli ochotné ďalej požičiavať.

To, čo sa začalo ako banková kríza, prerástlo do krízy štátneho dlhu.

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo