Navigačný riadok

Euro

The road to EMU

Eurové mince s odlišnými motívmi

Všetky eurové mince majú na jednej strane rovnaký motív a na druhej strane motív špecifický pre príslušnú krajinu. Každý člen eurozóny si zvolil vlastnú sériu motívov, pričom bral do úvahy svoju špecifickú históriu či kultúru. Motívy sa často vyberali prostredníctvom súťaže. Povolenie vyrábať euromince majú popri krajinách eurozóny aj Monako, San Maríno,Vatikán a Andorra. Na spoločných motívoch je zobrazená mapa Európy, ktorá sa v prípade vyšších nominálnych hodnôt odlišuje v závislosti od toho, kedy bola minca emitovaná (na starších minciach je zobrazená EÚ pred rokom 2004, na nových minciach zavedených od roku 2007 je zobrazená celá Európa, čo odráža rozšírenie Únie).

Všetky eurové bankovky s rovnakými motívmi

Tieto motívy boli vybrané prostredníctvom súťaže organizovanej na celom území EÚ. Víťazné návrhy boli inšpirované témou „epochy a slohy Európy“ a znázorňujú architektonické slohy viacerých kultúrnych období Európy. Antický, románsky, gotický, renesančný, barokový a rokokový

štýl, doba železná a doba skla, moderná architektúra. Všetky znázorňujú prvky ako okná, brány a mosty. Bankovky majú rôzne veľkosti, nápadné farby a na povrchu reliéfne oblasti, ktoré pomáhajú čiastočne nevidomým ľuďom rozpoznať ich nominálnu hodnotu.

Euro v Európe

Euro vo svete

Možno budete prekvapení rozmanitosťou regiónov, v ktorých sa vo svete euro používa! Používa sa v Karibiku (Guadeloupe, Martinik a Svätý Bartolomej), v oblasti Indického oceánu (Mayotte a Réunion) a Atlantického oceánu (Azory, Kanárske ostrovy, Madeira a Saint Pierre a Miquelon), ako aj v Ceute a Melille, na severnom pobreží Afriky a vo Francúzskej Guyane v Južnej Amerike. Taktiež sa ako národná mena používa v Monaku, San Maríne, vo Vatikáne a v Andorre a ako de facto mena v Kosove a Čiernej Hore.

Viac informácií...

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo