Navigācijas ceļš

Eiro

The road to EMU

Eiro monētām ir atšķirīgs dizains

Eiro monētām aversā ir kopīgs dizains, bet reversā — katrai valstij atšķirīgs dizains. Ikviena eiro zonas dalībvalsts izvēlas savu monētas dizainu, atspoguļojot tās īpašo vesture vai kultūru; šo dizainu bieži izvēlas konkursā. Eiro monētas drīkst izgatavot ne tikai eiro zonas dalībvalstis, bet arī Monako, Sanmarīno, Vatikāns un Andora. Kopīgais vairāku monētu aversa dizains attēlo Eiropas karti; uz lielāka nomināla monētām attēlotā Eiropas karte var atšķirties — tas atkarīgs no monētas emisijas gada (uz vecākajām monētām attēlota ES pirms 2004. gada, uz jaunākajām, kas emitētas pēc 2007. gada, attēlota visa Eiropa, tā atspoguļojot Eiropas Savienības paplašināšanos).

Eiro banknotēm ir vienots dizains

To izvēlējās visā eiro zonā organizētajā konkursā. Konkursā uzvarēja banknotes, kuru veidolu iedvesmojusi tēma “Eiropas gadsimti un stili” un kurās attēloti septiņu Eiropas kultūrvēstures laikmetu arhitektūras stili: antīkais stils, romānika, gotika, renesanse, baroks un rokoko, dzelzs un stikla arhitektūras laikmets un modernā arhitektūra. Uz visām banknotēm ir attēloti tādi elementi kā logi, vārtejas un tilti. Banknotēm ir dažādi izmēri, spilgtas krāsas un reljefi iespiedumi uz virsmas, kas palīdz vājredzīgiem atpazīt nominālu.

Euro Eiropā

Eiro visā pasaulē

Jūs, iespējams, būsiet pārsteigti, uzzinot, cik tālu pasaulē eiro ir nonācis! To izmanto Karību jūras valstīs (Gvadelupā, Martinikā un Senbartelmī), Indijas okeānā (Majotā un Reinjonā) un Atlantijas okeānā (Azoru salās, Kanāriju salās, Madeiras salās, Senpjērā un Mikelonā), kā arī Seūtā un Meliljā Āfrikas ziemeļu krastā, un Franču Gviānā Dienvidamerikā. To izmanto arī Monako, Sanmarīno, Vatikānā un Andorā kā nacionālo valūtu, bet Kosovā un Melnkalnē – kā de fakto valūtu.

Lasiet vēl.

Citi rīki

  • Izdrukas versija 
  • Samazināt tekstu 
  • Palielināt tekstu