Navigačný riadok

Eurobankovky a euromince

Zavedenie eura – najskôr ako „účtovného platidla“ v roku 1999 a neskôr v roku 2002 ako fyzických bankoviek a mincí – predstavuje jeden z najväčších úspechov Európskej únie. Eurobankovky a euromince sú teraz súčasťou života bežných ľudí a obchodnej skutočnosti.

Dizajn eura má za sebou roky plánovania a príprav, ktorých cieľom bolo nájsť správny pomer medzi estetickou príťažlivosťou, praktickými rozmermi a bezpečnostnými znakmi – čoho výsledkom je sedem bankoviek a osem mincí, ktoré boli uvedené do obehu v januári 2002.

Bankovky majú rovnaký dizajn v každej krajine eurozóny. Mince však majú na jednej strane spoločný a na druhej charakteristický štátny dizajn.

Európska centrálna banka (ECB) má výhradné právo schvaľovať vydávanie eurobankoviek centrálnymi bankami jednotlivých štátov eurozóny. Tie majú spoločnú zodpovednosť za ich výrobu a uvedenie do obehu. Mince vydávajú členské štáty eurozóny v objemoch, ktoré každoročne schvaľuje Európska centrálna banka, a ich výrobou sú poverené štátne mincovne.

Inšpirácia gréckou a latinskou kultúrou

Ako každá mena, aj euro má svoj názov a symbol:

  • Názov euro vybrala Európska rada na stretnutí v Madride v roku 1995 v rámci príprav na jednotnú menu.
  • Symbol eura – € – bol inšpirovaný písmenom epsilon (Є) z gréckej abecedy. V latinskej abecede predstavuje tento znak prvé písmeno slova "Európa", zatiaľ čo dve rovnobežné čiary, ktoré ho pretínajú, symbolizujú stabilitu. Návrh symbolu eura vyšiel z interného výberového konania, ktoré vyhlásila Európska komisia. Na posúdenie prišlo okolo 30 návrhov, z ktorých desať prešlo testom verejnosti. Konečný dizajn z dvoch návrhov v užšom výbere vybrali v roku 1995 vtedajší prezident Komisie Jacques Santer a komisár Yves Thibault de Silguy.

Tvary a veľkosti

Rôzne veľkosti, farebné kontrasty a reliéfne vzory eurobankoviek pomáhajú ľuďom, vrátane tých so zrakovým postihnutím, rozoznať jednotlivé hodnoty. Bankovky majú hodnotu 5-, 10-, 20-, 50-, 100-, 200- a 500 euro. Aby bolo možné rozoznať pravosť bankovky a zabránilo sa jej falšovaniu, obsahujú eurobankovky rôzne bezpečnostné prvky, ako napríklad vodoznak, bezpečnostné vlákno a hologram.

Aj výroba mincí podlieha pokročilým technickým špecifikáciám, a tak sa stáva ich falšovanie, najmä čo sa týka 1- a 2-euromincí, takmer nemožným. Mince v ôsmich hodnotách sa líšia veľkosťou, farbou a hrúbkou podľa toho, či ide o hodnotu 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, alebo 1 a 2 euro.