Navigācijas ceļš

Eiro banknotes un monētas

Eiro ieviešana, vispirms laižot to apgrozībā 1999. gadā kā „grāmatvedības naudu” un vēlāk 2002. gadā kā reālas banknotes un monētas, ir viens no Eiropas Savienības vislielākajiem sasniegumiem. Tagad eiro banknotes un monētas ir cilvēku ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un uzņēmējdarbības realitāte.

18/05/2009

Jaunās valūtas dizaina izstrāde prasīja vairākus gadus ilgu plānošanu un sagatavošanos, lai iegūtu līdzsvaru starp estētisku izskatu, praktiskiem izmēriem un aizsardzības elementiem, un rezultātā tika izstrādāts to septiņu banknošu un astoņu monētu veidols, kuras bija jālaiž klajā 2002. gada janvārī.

Visām banknotēm visās eiro zonas valstīs ir vienāds izskats. Monētu viena puse visās valstīs ir noformēta vienādi, bet otra katrā valstī ir atšķiras.

Tikai Eiropas Centrālajai bankai (ECB) ir tiesības atļaut eiro zonas valstu centrālajām bankām emitēt eiro banknotes. Valstu centrālo banku kopīgs pienākums ir tās iespiest un laist apgrozībā. Monētas emitē eiro zonas dalībvalstis daudzumā, ko katru gadu apstiprina ECB, un to kalšanu uztic valstu naudas kaltuvēm.

Iedvesma no grieķu un latīņu alfabēta


Tāpat kā visām valūtām, eiro ir nosaukums un simbols:

  • Nosaukumu „euro” (eiro) izvēlējās 1995. gada Eiropadomes sapulcē Madridē, veicot sagatavošanās darbus vienotās valūtas ieviešanai.
  • Eiro simbola € pamatā ir grieķu alfabēta burts epsilons (Є). Tas ir arī vārda „Eiropa” pirmais burts latīņu alfabētā, bet simbolu šķērsojošās divas paralēlās līnijas apzīmē stabilitāti. Eiropas Komisija rīkoja iekšēju konkursu par eiro simbola izstrādi. Tika izskatīti apmēram 30 darba varianti, pārbaudot sabiedrības viedokli par desmit no tiem. Galīgo noformējumu no diviem atlasītiem piedāvājumiem 1995. gadā izraudzījās toreizējais Komisijas priekšsēdētājs Žaks Santērs un komisārs Īvs Tibo de Silgī.

Dažāda forma un izmēri


Eiro banknošu dažādais lielums un kontrastējošās krāsas, kā arī reljefa iespiedumi palīdz cilvēkiem, tostarp vājredzīgajiem, atpazīt to nominālu. Banknošu nomināls ir 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro. Banknotēm ir dažādi aizsardzības elementi, piemēram, ūdenszīme, drošības pavediens un hologramma, lai atturētu naudas viltotājus un palīdzētu atpazīt īstās banknotes.

Arī monētām tika izstrādāti sarežģīti tehniskie parametri, kas ārkārtīgi apgrūtina monētu, it īpaši viena un divu eiro nomināla, viltošanu. Monētām ir dažāds lielums, krāsas un biezums atkarībā no to nomināla — 1, 2, 5, 10, 20 un 50 centi, kā arī 1 un 2 eiro.