Naršymo kelias

Eurų banknotai ir monetos

Euro įvedimas – pirma kaip „pinigų popieriuje“ 1999 m., o vėliau, nuo 2002 m., ir realus banknotų bei monetų naudojimas – yra vienas iš svarbiausių Europos Sąjungos pasiekimų. Eurų banknotai ir monetos šiuo metu yra neatskiriama žmonių gyvenimo ir verslo pasaulio dalis.

18/05/2009

Euro projektui sukurti prireikė ne vienerių planavimo ir rengimosi metų – buvo ieškoma estetinio patrauklumo, praktinių aspektų ir saugumo savybių pusiausvyros. Buvo sukurti septyni banknotai ir aštuonios monetos, kuriuos pradėta naudoti 2002 m. sausio mėn.

Visose euro zonos šalyse naudojami banknotai yra vienodi. Monetų viena pusė taip pat yra vienoda, o kita pusė – skiriasi: joje pavaizduotas konkrečios šalies sukurtas piešinys.

Išimtinė teisė duoti leidimą euro zonos šalių centriniams bankams leisti eurų banknotus priklauso Europos centriniam bankui (ECB). Už eurų banknotų gamybą ir paleidimą į apyvartą atsako nacionaliniai centriniai bankai. Euro zonos valstybių narių leidžiamų eurų monetų kiekius kiekvienais metais patvirtina ECB, o jų gamyba patikėta nacionalinėms monetų kalykloms.

Graikiškosios ir lotyniškosios abėcėlės įtaka


Kaip ir visos valiutos, euras turi savo pavadinimą ir simbolį:

  • šią valiutą pavadinti „euru“ buvo nuspręsta 1995 m. Madrido Europos Vadovų Tarybos susitikime, rengiantis bendros valiutos įvedimui.
  • Euro simbolio „€“ pasirinkimui įtakos turėjo Graikų kalbos abėcėlės raidė epsilon („Є“). Šis simbolis reiškia ir pirmąją žodžio „Europa“ raidę lotyniškojoje abėcėlėje, o dvi lygiagrečios, skersai simbolio nubrėžtos linijos reiškia stabilumą. Europos Komisija surengė euro simbolio projekto vidaus konkursą. Buvo apsvarstyta apie 30 projektų, dešimt iš jų buvo pateikta visuomenei, o galutinis variantas pasirinktas remiantis dviem trumpais pasiūlymų sąrašais, kuriuos 1995 m. pateikė Komisijos pirmininkas Jacquesas Santeras ir Komisijos narys Yvesas Thibaultas de Silguy.

Visos formos ir dydžiai


Dėl skirtingo eurų banknotų dydžio ir kontrastingų spalvų bei reljefinių raštų žmonėms, įskaitant žmones su regėjimo negalia, yra lengviau atpažinti kupiūras. Banknotai leidžiami 5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 eurų kupiūromis. Siekiant apsaugoti nuo padirbimo ir kad būtų lengviau atpažinti tikrus eurų banknotus, jie apsaugoti įvairiomis saugumo priemonėmis, tokiomis kaip vandens ženklai, saugumo siūlelis ir holograma.

Pažangios techninės specifikacijos buvo sukurtos siekiant apsaugoti ir eurų monetas, todėl padirbti šias monetas, ypač 1 ir 2 eurų monetas ypač sunku. Visos aštuonios skirtingos vertės monetos skiriasi dydžiu, spalva ir storiu; gaminamos 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 euro centų bei 1 ir 2 eurų vertės monetos.