This site has been archived on 27/01/17
27/01/17

Navigačný riadok

Víťazný návrh novej euromince!

Občania a obyvatelia EÚ vybrali víťazný návrh novej pamätnej euromince vydávanej pri príležitosti osláv 10 rokov hospodárskej a menovej únie (HMÚ) a vzniku eura.

Pamätné mince s týmto návrhom budú od 1. januára 2009 vydávať všetky členské štáty tvoriace eurozónu.

Návrh je symbolikou toho, že euro je výsledkom dlhej histórie zmien vo svete obchodu – od prehistorického výmenného obchodu, ktorý minca pripomína svojou primitívnou kresbou, až po hospodársku a menovú úniu.


Hlasovanie o návrhu mince


Hlasovať mohli všetci občania Európskej únie alebo obyvatelia prihlásení k pobytu na jej území v období od 31. januára do 22. februára 2008. Hlasujúci si mohli vybrať spomedzi 5 návrhov, ktoré v nultom kole vybrali riaditelia európskych mincoví. Do hlasovania sa zapojilo 141 675 účastníkov. Víťazný návrh získal 41,48 % hlasov.

>> zobraziť výsledky

Víťazný návrh je dielom pána Georgea Stamatopoulosa, ktorý je sochárom v Banke Grécka. Pamätné mince s týmto návrhom budú od januára 2009 vydávať všetky členské štáty tvoriace eurozónu.

Blahoželáme nášmu víťazovi

Hodnotná kolekcia euromincí pre zberateľov je už na ceste k výhercovi


Prize

Pamätné mince


Druhý krát v histórii vydávajú všetky štáty eurozóny euromincu so spoločným motívom aj na národnej strane mince. V prvom prípade išlo o vydanie pamätnej euromince v nominálnej hodnote 2 eur pri príležitosti osláv 50. výročia Rímskej zmluvy v roku 2007.

Pamätné euromince majú vždy nominálnu hodnotu 2 eurá a sú určené na uvedenie do obehu v celej eurozóne, aj keď sa často stáva, že sú predmetom záujmu zo strany nadšených zberateľov mincí.

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo