This site has been archived on 27/01/17
27/01/17

Navigačný riadok

10 rokov eurobankoviek a euromincí

31.03.2011 - Navrhnite obehovú pamätnú euromincu na rok 2012, ktorú vydajú všetky štáty eurozóny

V januári 2012 uplynie 10 rokov od zavedenia eurobankoviek a euromincí.

Pri tejto príležitosti vydajú v roku 2012 všetky štáty eurozóny obehovú pamätnú euromincu.

Euro v súčasnosti používa viac ako 330 miliónov ľudí v 17 členských štátoch EÚ. Spoločná mena v mnohých ohľadoch zjednodušuje každodenný život. Uľahčuje napríklad porovnávanie cien medzi krajinami, cestovanie a obchodovanie (žiadne poplatky za výmenu peňazí alebo pohyby výmenných kurzov). Euro si takisto vyžaduje uplatňovanie zodpovedných hospodárskych a finančných politík.

Prekladanie návrhov

Návrh môžete predložiť na tejto webovej lokalite ak ste občanom jedného z členských štátov EÚ, ktoré používajú euro, a dosiahnete vek aspoň 12 rokov pred koncom roku 2011. Návrh by mal zobrazovať samotnú jednotnú menu a ilustrovať jej prínosy.

Na predloženie návrhu musíte použiť elektronický vzorový formulár, ktorý si môžete stiahnuť na tejto webovej lokalite. Počas trvania súťaže (súťaž sa začne koncom apríla a potrvá tri týždne) môžete predložiť len jeden návrh.

Víťaz nebude odmenený len pocitom hrdosti, že na miliónoch euromincí je vyrazený jeho návrh, ale aj súborom euromincí výnimočnej zberateľskej hodnoty.

Výber víťazného návrhu

Občania členských štátov EÚ, ktoré používajú euro, alebo obyvatelia s trvalým pobytom v týchto štátoch budú hlasovaním vyberať víťazný návrh z užšieho výberu, ktorý zostaví odborná porota.

Internetové hlasovanie bude prebiehať počas troch júnových týždňov a víťazný návrh bude známy do 30. júna.

Pamätnú mincu s víťazným návrhom vydá všetkých 17 štátov eurozóny začiatkom roku 2012.

Navštevujte túto stránku, aby ste sa dozvedeli podrobnejšie informácie a dátum začatia súťaže!

Ďalšie nástroje

  • Verzia na tlač 
  • Zmenšiť písmo 
  • Zväčšiť písmo