Navigačný riadok

Print versionDecrease textIncrease textSubscribe to our RSS Feed
DG Interpretation Conference Video Portal
DG Interpretation Conference Streaming Portal
EU careersTREATY of Lisboneurope directPresidency
DG Interpretation

Usmernenia pre rečníkov v prípade webového vysielania

Médiá technológie prenosu prúdu údajov (streaming) alebo webového vysielania (webcasting) umožňujú účastníkom sledovať konferencie prostredníctvom internetu z ktoréhokoľvek vzdialeného miesta (kancelárie/domova). Kombinácia digitálneho zvuku a videa s prezentáciou obrázkov (napr. PowerPoint), ktorá prebieha v miestnosti, a internetových diskusií (IRC) je pôsobivým zážitkom pre vzdialených účastníkov a umožňuje im reagovať.

Konferencie cez internet

Príklad toho, ako by vystúpenie vyzeralo na internete

Prezrite si tieto všeobecné usmernenia pre rečníkov, ktorí používajú prezentácie s obrázkami pri webových vysielaniach. Niektoré z týchto odporúčaní sa možno nevzťahujú na každý prípad, pretože sa používajú špeciálne technológie.

Príprava obrázkov

Pri príprave vašej prezentácie s obrázkami na konferenciu, ktorá sa bude vysielať cez web, postupujte dôsledne podľa týchto usmernení:

1. Obrázky sú zvyčajne zobrazované na webe vo formáte asi 320 x 240 pixlov. Toto znamená, že obrázok zaberie asi 1/9 celkovej plochy 17 palcovej obrazovky s rozlíšením 1024 x 768 pixlov. Uistite sa, či je vaše najmenšie písmo pri takomto rozlíšení čitateľné.

2. Aj keď budete používať PowerPoint (alebo podobný softvér), pripravte si aspoň jeden informatívny obrázok v elektronickom formáte, ktorý zostane online počas celej vašej prezentácie. Tento obrázok by mal obsahovať:

 • meno rečníka,
 • názov organizácie,
 • názov príhovoru
 • dátum a čas konferencie.

3. Používajte bežné typy písma, akými sú Arial, Helvetica, Times atď., a uistite sa, či sú všetky obrázky súčasťou dokumentu (a nie len ako linky na súbor na vašom hard disku), inak je možné, že sa nezobrazia správne. Ak máte akékoľvek špecifické požiadavky, napríklad ak naozaj nevyhnutne musíte používať neobvyklé typy písma, spojte sa s organizátorom, aby ste si overili uskutočniteľnosť toho, čo potrebujete.

4. Pomenujte svoju prezentáciu pre organizátorov konferencie použitím svojho priezviska. V prípade, že máte viac ako len jeden súbor, náležite ich očíslujte (napr. „novák.ppt" alebo „ novák1.ppt, novák2.ppt“)

Prezentácie s obrázkami na webe môžu byť pripravené rôzne. Najbežnejšie je to takto :

1. Obrázky prúdia nízkou rámcovou rýchlosťou priamo z počítača používaného na prezentáciu. Tento postup umožňuje robiť zmeny až do posledného dňa a zahrnúť náročné vizuálne efekty (zvuky však nie sú vysielané na webe).

2. Prezentácia štatistických súborov formátu JPEG alebo GIF vytvorených vopred v programe PowerPoint (alebo podobného programu) je najzaužívanejším postupom: zaberie užšie prenosové pásmo a poskytuje lepšiu kvalitu obrazu. Postupujte podľa týchto pravidiel:

a) Nepoužívajte žiadne animácie ani zvuk;

b) Používajte viaceré obrázky, aby sa predmety objavovali postupne;

c) Jednoduché efekty premeny obrázkov sú možné, ale uvidia ich len účastníci v samotnej konferenčnej miestnosti;

d) Môžu vás požiadať, aby ste obrázky konvertovali do formátu JPEG alebo „GIF, 320 x 240 pixlov (zvyčajne sa o toto konvertovanie postará organizátor): z ponuky menu Súboru v programe PowerPoint vyberte príkaz „Uložiť ako“ a potom formát jpeg (niektoré verzie programu PowerPoint umožňujú nastaviť aj rozmery obrázku): potom sa vytvorí direktória, ktorá obsahuje všetky diapozitívy s názvom „Slide1", „SlideXX", atď.

Ako sa obrázky zvyčajne zobrazujú

Nasledujúce príklady sú z predchádzajúcich podujatí.

Obrázok

 • Typ písma použitý v názve: Times New Roman 36 bodov
 • Typ písma použitý v texte: Times New Roman 20 bodovt
 • Poznámka: tento obrázok bude ťažko čitateľný na obrazovke nastavenej na rozlíšenie 1024 x 768 (a dokonca aj v konferenčnej miestnosti)

 • Typ písma použitý v názve: Arial 44 bodov
 • Typ písma použitý v texte: Arial 24 bodov
 • Poznámka: dostatočne zreteľné pri zobrazovaní na internete.

Prezentácia

Myslite na tlmočníkov...

Ak je počas vášho príhovoru zabezpečené simultánne tlmočenie, postupujte podľa odporúčaní vo všeobecných radách pre rečníkov.

Nezabudnite poskytnúť elektronickú verziu vašej prezentácie pred konečným termínom. Nezabudnite taktiež organizátorovi konferencie poslať všetko, čo budete čítať v rámci vášho príhovoru. Tento materiál bude ďalej preposlaný:

 • tlmočníckym službám (tlmočníci potrebujú poznať tému vopred, aby mohli lepšie tlmočiť počas vášho príhovoru);
 • poskytovateľovi prenosu prúdu údajov na internet/intranet;
 • na počítač v konferenčnej miestnosti, kde sa bude reálne konať vaša prezentácia.

Postavte sa takto

Postupujte podľa týchto jednoduchých odporúčaní, aby ste prispeli k zlepšeniu webového vysielania :

 • Vždy sa pozerajte na publikum a neprechádzajte sa: sníma vás kamera, prílišný pohyb výrazne znižuje kvalitu obrazu (viac pixelov na prenos na internet, možná strata rámcov);
 • Ukážte každý obrázok aspoň na niekoľko minút: prítomní a virtuálni účastníci musia mať čas čítať a počúvať zároveň (ibaže by ste chceli len ukázať fotografiu);
 • Aj keď je zabezpečené simultánne tlmočenie, vaše obrázky nebudú preložené, preto si pre ne zvoľte náležitý jazyk.
 • Vyhnite sa bielemu alebo svetlému oblečeniu: toto spôsobuje podexponovanie obrazu.
 • Oblečte si jednoliate farby: vzorované alebo prúžkované oblečenie môže viesť k nežiadúcim vizuálnym efektom.