Navigačný riadok

Print versionDecrease textIncrease textSubscribe to our RSS Feed
DG Interpretation Conference Video Portal
DG Interpretation Conference Streaming Portal
EU careersTREATY of Lisboneurope directPresidency
DG Interpretation

Čo znamená pivot?

Tlmočenie pomocou jediného kontaktného jazyka.

Ak majú len jeden alebo dvaja tlmočníci menej rozšírené jazyky ako pasívne jazyky, označujú sa ako „pivoti“ pre ostatné kabíny, ktoré z nich prenášajú tlmočenie ( relay).Francúzsky výraz pivot sa všeobecne používa.

Generálne riaditeľstvo pre tlmočenie sa vždy snaží vyhnúť tomu, aby malo len jediného tlmočníka s pivotným jazykom (pivot unique). Občas je pivotným jazykom len jeden jazyk, ktorý je však pokrytý dvomi tlmočníkmi, ktorí tlmočia obojsmerne (používajú spôsob retour) do jedného jazyka a striedajú sa v tej istej tlmočníckej kabíne alebo jedným tlmočníkom tlmočiacim obojsmerne (používajúcim spôsob retour) a jedným tlmočníkom v tlmočníckej kabíne, obojsmerne tlmočeného jazyka, ktorý sa môže s tým prvým striedať.

Pri zostavovaní väčšieho pracovného tímu (napr. 23-23) sa Generálne riaditeľstvo pre tlmočenie vždy snaží o relay medzi jazykmi z rôznych jazykových skupín (germánske, románske, ugrofínske), aby bola pracovná záťaž rozdelená čo najrovnomernejšie a aby sa zabránilo situáciám, pri ktorých by bol kontaktným neustále ten istý jazyk alebo jazyková skupina.