Nabídka

INSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable Fish
Vyhledávání
    Zadejte libovolný text
Máte zájem o odběr našeho zpravodaje?
European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products
Související informace
Aktuality
The European Parliament today endorsed a Directive for Maritime Spatial Planning which should help Member States develop plans to better coordinate the various activities that take place at sea, ensuring they are as efficient and sustainable as possible.
The European Parliament has today endorsed the European Maritime and Fisheries Fund (EMFF) with an overwhelming majority. With a budget of €6.5 billion for 2014-2020, the fund will finance projects to implement the new reformed Common Fisheries Policy (CFP) and provide financial support to fishermen, fish farmers and coastal communities to adapt to the changed rules. The Fund will also finance projects to boost 'blue' growth and jobs under the EU's Integrated Maritime Policy (IMP).

Konzultace

Evropská komise se v rámci veřejných konzultací ptá občanů a zainteresovaných stran na jejich názor na danou problematiku a ten pak zpravidla zohlední při vypracovávání svých politik a právních předpisů.

V této části internetových stránek se můžete dozvědět více o právě probíhajících veřejných konzultacích v oblasti námořních záležitostí a rybolovu. Rovněž se můžete seznámit s výsledky minulých konzultací, tedy s příspěvky účastníků konzultace, i s kroky, které byly následně podniknuty.

Přehled všech veřejných konzultací, které Evropská komise vyhlásila, můžete nalézt na internetových stránkách „Váš hlas v Evropě“.