Menüü

INSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable FishINSEPARABLE - Eat, Buy and Sell Sustainable Fish
Otsing
    Vaba tekst
Kontekst

Merendus ja kalandus

Organisatsiooniline struktuur pdf - 15 KB [15 KB] English (en) français (fr)

Kes on kes?

Euroopa Komisjon

Komisjoni veebisait

Värbamine

Praktika

Riigihankelepingud

Uudised
The European Commission has announced measures to avert the collapse of the declining sea bass stock. Immediately effective emergency measures will place a ban on targeting the fish stock by trawling while it is reproducing, during the spawning season, which runs until the end of April. This will be complemented by further measures to ensure that all those who fish sea bass make a balanced and fair contribution to saving the stock.
The Commission delegated regulation on the implementation of the EU's international obligations under the International Convention for the Conservation of Atlantic Tunas and the Convention on Future Multilateral Cooperation in the Northwest Atlantic Fisheries came into effect on 24 January.
The largest annual maritime conference in Europe will be held in Piraeus (Greece) on 28 and 29 May 2015.

Ülesannete ja eesmärkide kirjeldus

Merendus ja kalandus

Merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat töötab selle heaks, et arendada Euroopa meremajanduse potentsiaali ning tagada kindel ja stabiilne mereandide tarne, jätkusuutlik kalapüük, merede hea seisukord ja jõukate rannikuasumite olemasolu nii praegustele eurooplastele kui ka tulevastele põlvkondadele.

See hõlmab ühise kalanduspoliitika kujundamist, arendamist ja rakendamist. Ühine kalanduspoliitika on aluseks meie meetmetele, mis hõlmavad kalavarude jätkusuutlikku kasutamist ning edendavad integreeritud lähenemisviisi kõikide merenduspoliitika valdkondade puhul.

Üksikasjalikum teave