Sti

Medlemmer af det Europæiske Råd
RSS feed
Send til en venSend til en venPrintPrint

20/06/2012

Land/InstitutioneRepræsentantTitel/Parti  Medlem siden
Det Europæiske Råd Herman Van Rompuy Formand 1. dec 2009
Europa-KommissionenJosé Manuel BarrosoFormand23. nov 2004
BelgienElio Di RupoPremierminister/SP6. dec 2011
BulgarienBoyko BorisovPremierminister/GERB27. jul 2009
CypernDemetris ChristofiasPræsident/PPWP28. feb 2008
DanmarkHelle Thorning-SchmidtStatsminister/SD3. okt 2011
EstlandAndrus AnsipPremierminister/EFP12. apr 2005
FinlandJyrki KatainenPremierminister/NCP22. jun 2011
FrankrigFrançois HollandePræsident/SP15. maj 2012
GrækenlandAntonis SamarasPremierminister/ -20. juni 2012
IrlandEnda KennyPremierminister/FG9. mar 2011
ItalienMario MontiMinister-Præsident/ -16. nov 2011
LetlandDalia GrybauskaitèPræsident/ -12. jul 2009
LitauenValdis DombrovskisMinister-Præsident/NEP12. mar 2009
LuxembourgJean-Claude JunckerPremierminister/CSPP20. jan 1995
MaltaLawrence GonziPremierminister/NP1. maj 2004
NederlandeneMark RuttePremierminister/PPFD14. okt 2010
PolenDonald TuskMinister-Præsident/CP16. nov 2007
PortugalPedro Passos CoelhoPremierminister/SDP21. jun 2011
RumænienTraian BăsescuPræsident/ -23. maj 2007
SlovakietRobert FicoMinister-Præsident/DSD4. april 2012
SlovenienJanez JanšaMinister-Præsident/SDP10. feb 2012
SpanienMariano RajoyMinister-Præsident/PP21. dec 2011
StorbritannienDavid CameronPremierminister/CP11. maj 2010
SverigeFredrik ReinfeldtStatsminister/MP6. oktober 2006
TjekkietPetr NečasPremierminister/CDP13. jul 2008
TysklandAngela MerkelFøderal Kansler/CDU22. nov 2005
UngarnViktor OrbánMinister-Præsident/FHCU29. maj 2010
ØstrigWerner FaymannFøderal Kansler/SDP2. dec 2008
Kroatien (Observatør)Zoran MilanovićPremierminister/SDP23. dec 2011

Seneste

Flere
Seneste opdatering: 04/02/2013  |Til toppen