Sti

Danske medlemmers udvalgsposter
RSS feed
Send til en venSend til en venPrintPrint

16/07/2009

Torsdag morgen stemte Europa-Parlamentet om fordelingen af udvalgsposter. Resultaterne for de danske medlemmer kan ses nedenfor. Suppleant-posterne er endnu ikke endeligt bekræftet.

    1. AUKEN, Margrete
    Gruppen De Grønne/Den Europæiske Fri Alliance
    Transport- og Turismeudvalget (TRAN)
    Udvalget for Andragender (PETI)
    Suppleant i Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter (AGRI)
     
    2. BENDTSEN, Bendt
    Det Europæiske Folkepartis Gruppe (Kristelige demokrater)     
    Udvalget om Industri, Forskning og Energi (ITRE)
    Suppleant i Budgetudvalget (BUDG) 
     
    3. CHRISTENSEN, Ole
    Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet     
    Gruppekoordinator i Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender (EMPL)
    Suppleant i Fiskeriudvalget (PECH)
     
    4. JENSEN, Anne E.
    Gruppen Alliancen af Liberale og Demokrater for Europa   
    Gruppekoordinator i Budgetudvalget (BUDG) -koordinator
    Suppleant i Transport- og Turismeudvalget (TRAN)  
     
    5. JØRGENSEN, Dan
    Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet     
    Næstformand i Udvalget for Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed (ENVI)
    Suppleant i Økonomi- og Valutaudvalget (ECON)
     
    6. LØKKEGAARD, Morten
    Gruppen Alliancen af Liberale og Demokrater for Europa     
    Næstformand i Kultur- og Uddannelsesudvalget (CULT)
    Suppleant i Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse (IMCO)
     
    7. MESSERSCHMIDT, Morten
    Gruppen for Europæisk Frihed og Demokrati     
    Næstformand i Udvalget om Konstitutionelle Anliggender (AFCO)
    Suppleant i Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse (IMCO)
     
    8. ROHDE, Jens
    Gruppen Alliancen af Liberale og Demokrater for Europa     
    Næstformand i Udvalget om Industri, Forskning og Energi (ITRE)
    Suppleant i Udvalget for Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed (ENVI)
    Suppleant i Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling (FEMM)
     
    9. ROSBACH, Anna
    Gruppen for Europæisk Frihed og Demokrati     
    Udvalget for Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed (ENVI) 
    Suppleant i Transport- og Turismeudvalget (TRAN)
     
    10. SCHALDEMOSE, Christel
    Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet    
    Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse (IMCO)
    Budgetkontroludvalget (CONT)
    Suppleant i Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter (AGRI)
     
    11. SØNDERGAARD, Søren Bo
    Den Europæiske Venstrefløjs Fællesgruppe/Nordisk Grønne Venstre  
    Budgetkontroludvalget (CONT)
    Udvalget om Konstitutionelle Anliggender (AFCO)
    Suppleant i Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse (IMCO)   
     
    12. THOMSEN, Britta
    Gruppen for Det Progressive Forbund af Socialdemokrater i Europa-Parlamentet     
    Udvalget om Industri, Forskning og Energi (ITRE)
    Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling (FEMM)
    Suppleant i Underudvalg om Sikkerhed og Forsvar (SEDE)
     
    13. TURUNEN, Emilie
    Gruppen De Grønne/Den Europæiske Fri Alliance 
    Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse (IMCO)
    Suppleant i Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender (EMPL)

    Seneste

    Flere
    Seneste opdatering: 30/10/2010  |Til toppen