ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Novinky

Pages

studenti před budovou evropské instituce ©EC
09/08/2016

Od 18. července do 31. srpna 2016 (do 12:00) je možné podávat přihlášky na stáže do Evropské komise. Jako každý rok i letos si mohou tisíce mladých lidí z členských zemí EU zažádat o pětiměsíční stáž nejen v Bruselu.

Díky projektu stáží mají studenti a mladí profesionálové jedinečnou šanci získat zkušenosti s životem a prací v hlavních institucích EU. Cílem je posílit všeobecné povědomí o vnitřním fungování Evropské unie a umožnit zájemcům uplatnit akademické znalosti v praxi. Mladí lidé se ocitnou v multikulturním prostředí a vylepší své jazykové schopnosti. Nabyté zkušenosti mohou později využít při rozvoji kariéry.

Kategorie:
Institucionální záležitosti, Kultura, vzdělávání a mládež
rak, slimák, mýval, rostlina ©EU
03/08/2016

Jak je to s invazivními nepůvodními druhy (zvířata či rostliny), o kterých se v posledních dnech tak píše?
Tyto druhy nemají na daném území přirozené nepřítele a často vytlačí druhy původní.

Při šíření těchto druhů může dojít k:
- významné ztrátě biologické rozmanitosti – někdy dokonce vyhubení původních druhů;
- přenosu chorob na člověka;
- hospodářským škodám (až 12 miliard eur ročně).

K 1. lednu 2015 vstoupilo v účinnost Nařízení o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů, které stanovuje základní pravidla k nejvíce problematickým invazním druhům z hlediska EU.

Nově zveřejnila Komise Prováděcí nařízení Komise (EU) 2016/1141, kterým se přijímá seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii. Toto nařízení vstupuje v platnost 3. srpna 2016.

Kategorie:
Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
srdce a hvězda s nápisem #evropajesvoboda ©EC
02/08/2016

Evropská komise v ČR byla na festivalu Colours of Ostrava 2016 partnerem dvou debatních scén - mezinárodního fóra Meltingpot Gala a Voices of Freedom.

Významné světové osobnosti jako spisovatel Robert Fulghum, prof. historie Timothy Snyder, historik a politolog A. B. Zubov či fyzik a scénárista L. Mlodinow, byli hosty debatního fóra Meltingpot Gala v pátek 15. července.

Debatní scénu Voices of Freedom - Migrace, Evropa, a její perspektivy, jsme spolupořádali již druhým rokem se spolkem PANT a www.modernidejiny.cz. Mezi hosty jsme pozvali například Tomáše Sedláčka, Petrušku Šustrovou či Josefa Šlerku.

Mimo debatních scén se Zastoupení Evropské komise podílelo i na Europe Stage, která představila evropskou hudbu, tanec a divadlo, a nabídla vlastní informační stan, kde účastníci festivalu mohli načerpat spoustu informací o Evropě, programu Erasmus+, či se seznámit v rámci speed datingu.

Svíčky s obrázkem EU vlajky ©EU
01/08/2016

Z výroků některých českých politiků v poslední době by čtenář mohl nabýt dojmu, že se EU chystá regulovat vosk, svíčky nebo inkousty do laserových (!) tiskáren. Jak to je ve skutečnosti?

Evropská komise nepřijala žádné rozhodnutí v tomto smyslu a ani to nemá v úmyslu.

Kategorie:
EU v kostce, Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
Komisařka Věra jourová za řečnickým pultem během tiskové konference v pozadí s vlajou EU a USA ©EU
01/08/2016

Používání Facebooku, Twitteru, mezinárodní online obchodování jsou dnes běžnou součástí našich životů. Toky dat mezi EU a USA jsou jedním z pilířů a předpokladů fungování transatlantických vztahů, obchodních i mezilidských.

Aby tato data byla chráněna a bylo s nimi nakládáno dle nejmodernějších standardů, přijala Evropská komise novou dohodu označovanou jako štít EU-USA.

Kategorie:
Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
srdce vyrobené z modrobílé látky ležící na květinách a kůře ze stromu©EU
26/07/2016
Svobodu a bezpečnost je třeba chránit všemi dostupnými prostředky * Komise navrhla nový přístup k ochraně před čínským dumpingem * EU se vydala na cestu k nízkouhlíkové ekonomice * Komise k vysílání pracovníků: navrhovaná směrnice neporušuje zásadu subsidiarity * Komise podpoří zemědělce dalšími 500 miliony eur
 

Zaregistrujte se pro odběr týdeníku na emailu: COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Nová vydání jsou pravidelně publikována na webu Zastoupení Evropské komise v ČR v rubrice Novinky.

Kategorie:
EU v kostce
Nápis CO2 a #energyunion ©EU
25/07/2016

Pařížská dohoda o zamezení globálního oteplování z prosince 2015, ke které se přihlásili všichni lídři evropských zemí včetně ČR, dala podnět k přechodu na moderní a nízkouhlíkovou ekonomiku, nejen v EU ale i globálně.

 

Jako vodítko k provedení Pařížské dohody předložila Evropská komise v červenci 2016 návrhy, které stanoví členským státům závazné roční cíle pro emise skleníkových plynů na období 2021–2030 v odvětvích dopravy, stavebnictví, zemědělství, nakládání s odpady, využívání půdy a lesnictví.

 

Nový rámec se týká všech členských států. Komise navrhuje stanovit pouze konkrétní cíle snížení emisí do roku 2030 a ponechat na zemích EU, aby se rozhodly, jak si jednotlivá opatření nastaví.

Kategorie:
Energetika a přírodní zdroje, Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
Podání rukou mezi čínským prezidentem Xi Jinping a předsedou Evropské komise Junckerem ©EU
25/07/2016

Číně, která je nyní druhou největší ekonomikou světa, bylo při vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 přislíbeno, že do konce roku 2016 by jí mohl být přiznán status tržní ekonomiky. To by znamenalo, že vůči ní od toho data nelze uplatňovat domácí ochranná opatření pro dovoz zboží a komodit.

 

Od začátku roku 2016 se proto v Evropské unii vede debata, jak k této otázce přistoupit, aby nedošlo k ohrožení některých klíčových průmyslových odvětví např. ocelářství v konfrontaci s nízkými čínskými cenami a nadprodukcí.

Kategorie:
Hospodářství, finance, daně a hospodářská soutěž
vlajka EU s černou stuhou
15/07/2016

Večer 14. července 2016, v den státního svátku Francouzské republiky, došlo ve městě Nice k hrůznému teroristickému útoku, jehož následkem zemřelo a bylo zraněno mnoho nevinných obětí.

Jménem Evropské komise vydal její předseda Jean-Claude Juncker veřejné prohlášení a zaslal kondolenční dopisy francouzskému prezidentovi Francois Hollandovi a předsedovi rady kraje Provence-Alpes-Côte d'Azur Christianu Estrosimu.

Všichni zaměstnanci Evropské komise uctili památku obětí minutou ticha v pátek 15. července v poledne. Evropské vlajky na budovách Evropské komise jsou staženy na půl žerdi nebo opatřeny černou stuhou.

Kategorie:
Institucionální záležitosti
vědci zkoumající něco v mikroskopu
15/07/2016

Česká republika je na 16. místě z hlediska inovací v Evropské unii. 

Vyplývá to ze závěrů celounijního srovnání inovační výkonnosti zveřejněného Evropskou komisí.

Nejlepší výsledky dosahuje Švédsko a nejrychleji rostoucím inovátorem se stalo Lotyšsko.

Ze srovnání také vyplývá, že Evropská unie dohání v míře inovací Japonsko a Spojené státy.

Kategorie:
Věda a technologie

Pages