ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Novinky

Pages

logo Evropské komise s obrázkem mobilu ©EU
26/09/2016

Od 15. června 2017 budou Evropané za využívání mobilních zařízení ve všech státech EU platit stejně jako v domovské zemi. Na telefonování, psaní SMS nebo připojení k internetu se nebudou vztahovat časová ani objemová omezení. Komise to navrhla v přepracovaném prováděcím nařízení, které napříč EU stanoví pravidla pro ukončování roamingových poplatků.

Vylepšený přístup nabízí mobilním operátorům mechanismus pro obranu proti případnému zneužití nových pravidel.

Záruka se bude zakládat na uvedení místa bydliště nebo stabilní vazby na určitou zemi EU.

předseda Evropské komise J.-C. Juncker©EU
21/09/2016

Juncker: EU potřebuje více investic pro růst a zaměstnanost * EU musí lépe zabezpečit své hranice * Modernizace autorského práva v EU: Novináři a autoři musí dostávat spravedlivé odměny * Přezkum víceletého rozpočtu EU: Potřebujeme větší flexibilitu a méně byrokracie * Předsedu Komise Junckera zpovídali Youtubeři * Summit v Bratislavě: hlavním tématem byla bezpečnost

Zaregistrujte se pro odběr týdeníku na emailu: COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Nová vydání jsou pravidelně publikována na webu Zastoupení Evropské komise v ČR v rubrice Novinky.


 

Kategorie:
EU v kostce
Plakát Evropský den jazyků 2016 @EC
20/09/2016

Oslavte s námi Evropský den jazyků 2016 a přijďte si zábavnou formou procvičit své jazykové znalosti nebo vyzkoušet zcela nový cizí jazyk cestou z práce nebo z nákupů – 26. září 2016 od 15 do 19 hodin v pražském Paláci Lucerna. Také letos se koná tradiční Speak dating, ve kterém se zájemci posadí na pět až deset minut k učiteli cizího jazyka a v rámci interaktivní minilekce si s ním popovídají v jeho řeči. Na výběr budou letos mít nejméně 16 jazyků. Za svou snahu budou odměněni: pokud si vyzkouší alespoň tři cizí jazyky, dostanou se do slosování o knižní poukázky a jazykový kurz. Více informací: www.evropsky-den-jazyku.cz. Souběžně probíhá i soutěžní jazykový kvíz on-line. V Evropském domě si mohou návštěvníci až do konce září prohlédnout výstavu k cizím jazykům nazvanou Obrázkový slovník.

Kategorie:
Kultura, vzdělávání a mládež
J.-C. Juncker, předseda Evropské komise za řečnickým pultem v Ervopském parlamentu ©
14/09/2016

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na půdě Evropského parlamentu přednesl projev o stavu Unie a představil konkrétní priority a návrhy na příštích 12 měsíců.

„Příštích dvanáct měsíců je rozhodujících, chceme-li naši Unii znovu sjednotit,“ prohlásil dnes předseda Juncker. „Evropa je provaz z mnoha vláken – funguje pouze tehdy, pokud všichni táhneme stejným směrem: jak orgány EU, tak vlády a parlamenty členských států. A musíme znovu ukázat, že je to možné – ve vybraných oblastech, ve kterých jsou společná řešení nejnaléhavější. Proto navrhuji na příštích dvanáct měsíců vytvořit pozitivní agendu konkrétních evropských opatření.“

Kategorie:
Institucionální záležitosti
logo Juvenes Translatores©EU
08/09/2016

Od 1. září se mohou střední školy opět hlásit do soutěže Juvenes Translatores, kterou každoročně po celé EU pořádá Evropská komise.  Elektronickou přihlášku lze podat v jakémkoliv jazyce EU do 20. října 2016 na internetových stránkách soutěže: http://ec.europa.eu/translatores/index_cs.htm.

Soutěž je určena pro 17leté studenty (tj. narozené v roce 1999).  Jejich úkolem bude v den samotné soutěže – 24. listopadu 2016 – přeložit jednostránkový text z jednoho z jednoho jazyka EU do druhého. Při počtu 24 úředních jazyků si tedy mohou vybrat z 552 jazykových kombinací.

Kategorie:
Kultura, vzdělávání a mládež
Vestager_Margrethe©EU
05/09/2016

Apple má v Irsku doplatit nezákonné daňové úlevy * Komise schválila českou státní podporu pro vodní energii a bioplyn * Štít EU–USA na ochranu soukromí zajistí bezpečnost osobních dat evropských občanů * Nová mobilní aplikace zvýší informovanost uprchlíků o evropských pravidlech * Důvěra spotřebitelů ve fungování trhů roste, pozadu jsou energetika a telekomunikace

Zaregistrujte se pro odběr týdeníku na emailu: COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Nová vydání jsou pravidelně publikována na webu Zastoupení Evropské komise v ČR v rubrice Novinky.

 

 

Kategorie:
EU v kostce
studenti před budovou evropské instituce ©EC
09/08/2016

Od 18. července do 31. srpna 2016 (do 12:00) je možné podávat přihlášky na stáže do Evropské komise. Jako každý rok i letos si mohou tisíce mladých lidí z členských zemí EU zažádat o pětiměsíční stáž nejen v Bruselu.

Díky projektu stáží mají studenti a mladí profesionálové jedinečnou šanci získat zkušenosti s životem a prací v hlavních institucích EU. Cílem je posílit všeobecné povědomí o vnitřním fungování Evropské unie a umožnit zájemcům uplatnit akademické znalosti v praxi. Mladí lidé se ocitnou v multikulturním prostředí a vylepší své jazykové schopnosti. Nabyté zkušenosti mohou později využít při rozvoji kariéry.

Kategorie:
Institucionální záležitosti, Kultura, vzdělávání a mládež
rak, slimák, mýval, rostlina ©EU
03/08/2016

Jak je to s invazivními nepůvodními druhy (zvířata či rostliny), o kterých se v posledních dnech tak píše?
Tyto druhy nemají na daném území přirozené nepřítele a často vytlačí druhy původní.

Při šíření těchto druhů může dojít k:
- významné ztrátě biologické rozmanitosti – někdy dokonce vyhubení původních druhů;
- přenosu chorob na člověka;
- hospodářským škodám (až 12 miliard eur ročně).

K 1. lednu 2015 vstoupilo v účinnost Nařízení o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů, které stanovuje základní pravidla k nejvíce problematickým invazním druhům z hlediska EU.

Nově zveřejnila Komise Prováděcí nařízení Komise (EU) 2016/1141, kterým se přijímá seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii. Toto nařízení vstupuje v platnost 3. srpna 2016.

Kategorie:
Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
srdce a hvězda s nápisem #evropajesvoboda ©EC
02/08/2016

Evropská komise v ČR byla na festivalu Colours of Ostrava 2016 partnerem dvou debatních scén - mezinárodního fóra Meltingpot Gala a Voices of Freedom.

Významné světové osobnosti jako spisovatel Robert Fulghum, prof. historie Timothy Snyder, historik a politolog A. B. Zubov či fyzik a scénárista L. Mlodinow, byli hosty debatního fóra Meltingpot Gala v pátek 15. července.

Debatní scénu Voices of Freedom - Migrace, Evropa, a její perspektivy, jsme spolupořádali již druhým rokem se spolkem PANT a www.modernidejiny.cz. Mezi hosty jsme pozvali například Tomáše Sedláčka, Petrušku Šustrovou či Josefa Šlerku.

Mimo debatních scén se Zastoupení Evropské komise podílelo i na Europe Stage, která představila evropskou hudbu, tanec a divadlo, a nabídla vlastní informační stan, kde účastníci festivalu mohli načerpat spoustu informací o Evropě, programu Erasmus+, či se seznámit v rámci speed datingu.

Svíčky s obrázkem EU vlajky ©EU
01/08/2016

Z výroků některých českých politiků v poslední době by čtenář mohl nabýt dojmu, že se EU chystá regulovat vosk, svíčky nebo inkousty do laserových (!) tiskáren. Jak to je ve skutečnosti?

Evropská komise nepřijala žádné rozhodnutí v tomto smyslu a ani to nemá v úmyslu.

Kategorie:
EU v kostce, Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví

Pages