ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Novinky

vlajka EU s černou stuhou
15/07/2016

Večer 14. července 2016, v den státního svátku Francouzské republiky, došlo ve městě Nice k hrůznému teroristickému útoku, jehož následkem zemřelo a bylo zraněno mnoho nevinných obětí.

Jménem Evropské komise vydal její předseda Jean-Claude Juncker veřejné prohlášení a zaslal kondolenční dopisy francouzskému prezidentovi Francois Hollandovi a předsedovi rady kraje Provence-Alpes-Côte d'Azur Christianu Estrosimu.

Všichni zaměstnanci Evropské komise uctili památku obětí minutou ticha v pátek 15. července v poledne. Evropské vlajky na budovách Evropské komise jsou staženy na půl žerdi nebo opatřeny černou stuhou.

Kategorie:
Institucionální záležitosti
vědci zkoumající něco v mikroskopu
15/07/2016

Česká republika je na 16. místě z hlediska inovací v Evropské unii. 

Vyplývá to ze závěrů celounijního srovnání inovační výkonnosti zveřejněného Evropskou komisí.

Nejlepší výsledky dosahuje Švédsko a nejrychleji rostoucím inovátorem se stalo Lotyšsko.

Ze srovnání také vyplývá, že Evropská unie dohání v míře inovací Japonsko a Spojené státy.

Kategorie:
Věda a technologie
Migrační toky na mapě Evropy ©EU
15/07/2016

Několik milionů syrských uprchlíků žije od roku 2011, kdy v zemi vypukl ozbrojený konflikt, v táborech v Jordánsku, Libanonu či v Turecku. Další miliony oběti konfliktů jsou dle zdrojů OSN mimo své domovy v Africe.

Stovky tisíc z nich se loni vydalo do rukou organizovaného zločinu a za vysoké částky se vydalo do Evropy. Mnozí zahynuli po cestě, včetně dětí.

Aby se předešlo ztrátám na životech a podporování hrůzného pašeráckého byznysu, který zneužívá lidské utrpení, zavedly členské státy dobrovolné programy kontrolovaného přesídlování uprchlíků přímo z táborů na svá území.

Komise nyní navrhuje společný rámec, jak tyto národní programy koordinovat.

Kategorie:
Vnější vztahy a zahraniční věci
mapa migrace ©EU
15/07/2016

Stávající pravidla společného evropského azylového systému, která jsou zakotvena v právu zemí EU a smlouvách, jednotlivé země provádějí nedůsledně a nesourodě. To povzbuzuje migranty k tomu, aby v různých zemích zkoušeli hledat nejvýhodnější podmínky.

Evropská komise proto předložila poslední sérii návrhů reformy azylové politiky s cílem vytvořit společný azylový systém, který je velkorysý k těm nejzranitelnějším, ale přísný k těm, kdo se ho pokouší zneužít.

Cílem je vybudování migrační a azylové politiky, která bude prospěšná všem zemím EU, bude chránit zájmy půl miliardy evropských občanů a zabezpečí otevřené hranice uvnitř Schengenu.

Kategorie:
Vnější vztahy a zahraniční věci
loď na moři © Frontex
08/07/2016

Pouhých šest měsíců od předložení původního návrhu Evropskou komisí schválil dne 6. července 2016 Evropský parlament vznik společné evropské pohraniční a pobřežní stráže. Jde o završení intenzivní spolupráce mnoha aktérů evropského rozhodovacího procesu.
S návrhem na zřízení stráže přišla Evropská komise v prosinci 2015 poté, co nutnost takového kroku ozřejmil předseda EK J.-C. Juncker ve svém projevu o stavu Unie z 9. září 2015.

evropská komisařka Věra Jourová © European Union
07/07/2016

Novela směrnice AML, kterou Evropská komise schválila 5. července 2016, míří proti novým způsobům financování terorismu a posiluje transparentnost jakožto hlavní nástroj boje proti praní peněz a daňovým únikům. Jde o jednu z priorit této Komise a zároveň mimořádně aktuální globální téma, zejména v souvislosti s tzv. aférou panamských dokumentů (Panama Papers).

Návrh Komise je prvním konkrétním "zhmotněním" tzv. plánu pro zesílení boje proti terorismu z 2. února 2016.

evropská komisařka Věra Jourová © European Union
01/07/2016

Evropská komise navrhla zlepšit pravidla, která ochrání děti v rámci přeshraničních sporů o rodičovskou odpovědnost pokud jde o péči o dítě, práva na styk s dítětem a únos dítěte.

Počet těchto sporů v EU vzrostl v souladu se zvyšujícím se počtem mezinárodních rodin a stále narůstá. Nová pravidla umožní urychlit správní řízení a zajistit, aby byl vždy brán v potaz nejlepší zájem dítěte.

V případech rodinných sporů či rozchodu mezinárodních párů je nezbytná přeshraniční soudní spolupráce zajištující dítěti bezpečné právní prostředí pro udržování vztahů s oběma rodiči (a opatrovníky), třebaže žijí v různých evropských zemích.

logo slovenského předsednictví - smajlík a nápis SK EU2016 © Evropská unie
30/06/2016

1. července 2016 převzalo od Nizozemska předsednictví v Radě EU Slovensko.

Pracovní program slovenského předsednictví se zaměřuje na čtyři klíčové oblasti:

- hospodářsky silná Evropa,

- moderní jednotný trh,

- udržitelná migrační a azylová politika,

- globálně angažovaná Evropa.

Při příležitosti oficiálního zahájení slovenského předsednictví v Radě EU se 1. července v Bratislavě sešlo s vrcholnými představiteli Slovenska kolegium komisařů v čele s předsedou J.-C. Junckerem.

Vlajka EU © Evropská unie
24/06/2016

Společné prohlášení předsedy EP Schulze, předsedy Evropské rady Tuska, předsedy Komise Junckera a Rutteho, premiéra Nizozemska, jež nyní předsedá Radě EU, k výsledku referenda ve Spojeném království

Předseda Tusk, předseda Schulz, premiér Rutte se dnes ráno setkali v Bruselu na pozvání předsedy Evropské komise Junckera.

Diskutovali o výsledku referenda ve Spojeném království a vydali toto prohlášení:

Vlajka EU © Evropská unie
24/06/2016

Referendum ve Spojeném království o členství v Evropské unii: otázky a odpovědi (Brusel 24. červen 2016)