ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Novinky

Pages

Rychlovlak @istockphoto
09/12/2016

Komise schválila tři tzv. velké projekty, jež z Fondu soudržnosti získají dohromady 161 milionů EUR.

První projekt, modernizace úseku železnice mezi Rokycany a Plzní, získá částku 62,5 milionu eur. Sníží se tím doba dojíždění v regionu a zajistí plynulejší spojení mezi Prahou a německou hranicí. Projekt by měl být dokončen do konce roku 2017.

Druhá investice, ve výši 56,8 milionu EUR, se týká úprav rychlostní silnice D35 u Opatovic v Pardubickém kraji. Jedná se o důležitou křižovatku pro vnitrostátní i mezinárodní dopravu.

V rámci třetího projektu – modernizace silničního úseku mezi Nebory a Bystřicí v Moravskoslezském kraji – bude z fondu investováno 41,8 milionu eur. Cílem je zvýšit dopravní kapacitu a zajistit lepší spojení se Slovenskem.

Kategorie:
Doprava a cestování, Regiony a místní rozvoj
Snímání otisků prstů na notebooku @EC
09/12/2016

Komise informuje o pokroku evropského programu pro migraci (stav prosinec 2016):

  • Listopad byl rekordní měsíc v relokacích – z Řecka a Itálie bylo relokováno 1406 osob
  • Pokračuje pokles nelegálních příchodů přes Egejské moře: od březnového uzavření dohody EU s Tureckem dorazí denně v průměru 92 lidí (před rokem to bylo 10 000)
  • Celkem bylo k dnešnímu dni navráceno 1 187 osob
  • Evropská komise rozhodla ukončit řízení o nesplnění povinnosti proti Itálii a Řecku kvůli nařízení Eurodac – obě země již všem migrantům odebírají otisky prstů
  • Řecko úspěšně odstraňuje nedostatky ve svém azylovém systému – Komise proto doporučuje postupně od března 2017 obnovit transfery do Řecka v rámci dublinského systému
Kategorie:
Vnější vztahy a zahraniční věci
evropský_sbor_solidarity@EU
07/12/2016

Dne 7. prosince 2016 byl zahájen evropský sbor solidarity, který nabízí mladým od 17 do 30 let příležitost zapojit se do práce nevládních organizací či místních úřadů v sociálních oblastech - od vzdělávání a zdraví přes pomoc s poskytováním potravin, integrací či stavění přístřeší až po ochranu životního prostředí a prevenci přírodních katastrof.

Cílem je umožnit mladým získat zkušenost a kvalifikaci na začátku kariéry. Účast bude oficiálně uznána vydáním certifikátu.

Registrovat a zapojit se, můžete zde.

Kategorie:
Zaměstnanost a sociální práva
Maroš_Šefčovič@EU
05/12/2016

EU má být světovou jedničkou v čisté energii * Obchodování on-line v EU se pro podniky zjednoduší * Evropský obranný fond má nastartovat investice do vojenského výzkumu * Komise schválila českou státní podporu pro obnovitelné zdroje z let 2006 až 2012 * Komise: Junckerův investiční plán pro Evropu funguje a zaslouží si posílit

Zaregistrujte se pro odběr týdeníku na emailu: COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Nová vydání jsou pravidelně publikována na webu Zastoupení Evropské komise v ČR v rubrice Novinky.

Kategorie:
EU v kostce
nákupní vozíky jedoucí počítačovou obrazovkou
02/12/2016

Komise navrhla nová daňová pravidla pro zjednodušení přeshraničních on-line obchodů v EU.

Už nebude nutné, aby se internetoví obchodníci registrovali kvůli DPH v každé zemi, kde prodávají (což stojí okolo 8000 eur na zemi).

Vznikne také centrální portál pro platby DPH on-line, což sníží byrokracii a ušetří firmám 2,3 miliardy eur.

Podniky s ročními on-line prodeji do 10 000 eur budou moct uplatňovat DPH pravidla, na které jsou zvyklé ve své zemi.

Zruší se osvobození od DPH na zásilky ze třetích zemí do EU v hodnotě pod 22 eur, protože to znevýhodňuje EU podniky, které DPH musejí uplatňovat vždy.

Tyto legislativní návrhy budou nyní předloženy Evropskému parlamentu ke konzultaci a Radě k přijetí.

Kategorie:
Hospodářství, finance, daně a hospodářská soutěž
větrné_elektrárny@EU
01/12/2016

Evropská komise chce hrát vůdčí úlohu v boji proti klimatickým změnám díky přechodu na čistou energii.

Schválila proto megabalíček opatření, jehož součástí jsou návrhy na upřednostňování energetické účinnosti, dosažení vedoucího postavení v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a zajištění spravedlivých podmínek pro spotřebitele. 

Kategorie:
Energetika a přírodní zdroje
Logo_kompan_proti_nasili_na_zenach ©EC
25/11/2016

U příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách (25. listopadu) říkáme: „A dost“.

V dnešní době se každá třetí žena v EU setkala s nějakou formou genderového násilí.

Ženy a dívky v EU i v jiných částech světa nadále často čelí násilí. Ženy a dívky na celém světě jsou bity doma, sexuálně a ekonomicky zneužívány, napadány na ulici či v práci, obtěžovány na internetu nebo při sportu, znásilňovány, mrzačeny nebo nuceny ke sňatkům.

Kategorie:
Spravedlnost a práva občanů
fotka lékaře©EU
23/11/2016

Evropská komise ve spolupráci s OECD vypracovala novou studii zaměřenou na zdravotní stav Evropanů s názvem: „Stručný pohled na zdraví v Evropě 2016

Tato studie dokládá, že politika zaměřená na podporu dobrého zdraví a předcházení nemocem v kombinaci s účinnější zdravotní péčí by mohly v Evropské unii zachránit spousty životů a ušetřit miliardy eur.

Kategorie:
Životní prostředí, ochrana spotřebitele a zdraví
raketa Ariane 5©EU
21/11/2016
Evropský navigační systém téměř funkční: Galileo má ve vesmíru další čtyři satelity * Nový registrační systém pro cestující do EU * Start evropského semestru 2017: ČR je „jedničkář“ mezi ekonomikami států EU * Studie Ernst& Young: 
Junckerův balíček pomáhá reálné ekonomice *
Mléčné výrobky a maso budou profitovat z budoucích obchodních dohod, říká studie Komise * Druhé výroční kolokvium o základních právech: Pluralita médií a demokracie
 
Zaregistrujte se pro odběr týdeníku na emailu: COMM-REP-PRG-TYDENIK@ec.europa.eu.

Nová vydání jsou pravidelně publikována na webu Zastoupení Evropské komise v ČR v rubrice Novinky.

Kategorie:
EU v kostce
kolokvium o základních právech©EU
18/11/2016

Evropská komise ve dnech 17. a 18. listopadu pořádá druhé výroční kolokvium o základních právech. Účastníci kolokvia budou diskutovat na téma „Pluralita médií a demokracie“.

Zveřejněný průzkum Eurobarometr ukazuje, že Evropané mají obavy o nezávislost médií, důvěra v média je nízká a že se občané obávají dopadů nenávistných projevů na internetu.

Kategorie:
Spravedlnost a práva občanů

Pages