ZASTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE
Novinky
Den Evropy plakát ©EC
26/04/2017

Navštivte s námi Den Evropy 2017 – jedinečnou akci pod širým nebem, kterou pořádají evropské a české instituce spolu s dalšími partnery ve čtvrtek 4. května 2017 na Střeleckém ostrově v Praze.

Těšit se můžete na koncerty Debbi, Eddie Stoilow a také na speciální hudební hosty z Rumunska a Bulharska (obě země oslavují 10 let členství v EU).

Součástí programu budou dvě zajímavé diskuze: cestovatelské povídání s Janem Révaiem, Veronikou Tomanovou a Lukášem Matějíčkem a zvláštní vydání debaty Café Evropa s Emmou Smetana, Tomášem Sedláčkem a dalšími zajímavými hosty.

diskuse o sociálním rozměru Evropy@EU
26/04/2017

Dokument Komise o budoucnosti sociální politiky v Evropě do roku 2025 přichází v rámci diskuze o budoucí podobě EU spuštěné tzv. bílou knihou, popisuje 3 možné scénáře:

Akce
Logo Den Evropy ©EC

Proč se slaví Den Evropy?

Na Den Evropy se slaví každý rok 9. května - toto datum je připomenutím historicky významné „Schumanovy deklarace“. Někdejší francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman během svého projevu v roce 1950 v Paříži navrhl novou formu politické spolupráce v Evropě, která by napříště vyloučila válečný konflikt mezi evropskými národy.

Schumanův návrh se považuje za počátek společenství, které dnes nazýváme Evropskou unií.

Akce pořádané u příležitosti oslav Dne Evropy v ČR:

Den Evropy na Střeleckém ostrově v Praze (4. května 2017)

Den Evropy v Karlových Varech (6. května 2017)

Evropský den na VŠE s konferencí na téma „Evropská unie a nový obchodní řád“ (27. dubna 2017)

Datum:
04/05/2017
Čas:
13:00
Banner 60 let Římských smluv ©EU

Římské smlouvy byly zakládajícími smlouvami Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (ESAE). Podepsány byly 25. března 1957 a vstoupily v platnost 1. ledna 1958.

Podobně jako Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) měla nová společenství čtyři orgány: Komisi, Radu a s ESUO sdílené Shromáždění a Soudní dvůr.

Hlavy států a předsedové vlád EU se k připomínce tohoto významného výročí setkají 25. března v Římě. Více

V České republice se při této příležitosti budou konat následující akce (více info níže):

Den Evropy na Střeleckém ostrově v Praze (4. května 2017)

Šedesát hvězdiček pro Unii - výtvarná soutěž pro děti (ED Bruntál)

60. let od podpisu Římských smluv - beseda v Mostě (7. března)

Následující publikace konkrétně ukazuje čeho jsme v Evropě dosáhli a proč je důležité Evropskou unii udržet i v budoucnu:

Datum:
25/03/2017
Čas:
9:00