Navigation path

Vatandaşlar için yardım

Eğer bir Avrupa vatandaşı olarak haklarınızı kullanma konusunda prstikte sorun yaşıyorsanız veya haklarınızın ihlal edildiğini düşünüyorsanız, faydalanabileceğiniz çok sayıda yardım ve tavsiye kaynağı bulunuyor.

Europe Direct

Genellikle, ilk çağı noktanız Europe Direct Bilgilendirme Servisi oalcak.

Sorunuzu Europe Direct’e e-posta ile gönderebilirsiniz – soru formu ve bu formu çevirim içi oalrak göndermek için tıklayın.

Veya, 00 800 6 7 8 9 10 11 numaralı telefondan ücretsiz arama yapabilirisiniz.

Doğrudan yerel personelimiz ile de konuşabilirsiniz:

Europe Direct Larnaka: +357 24 62 09 93

Europe Direct Baf: + 357 26 93 55 00

 

Senin Avrupan - Öneriler

"Senin Avrupan – Öneriler" bağımsız yasal uzmanlardan oluşan bir ekiptir. Bu uzmanlar:

  • Bir hafta içinde size kendi dilinizde ücretsiz ve kişiye özel tavsiyeler verebilir
  • Sizin durumunuzda uygulanan Avrupa kanunlarını netleştirebilir
  • AB haklarınızı nasıl uygulayabileceğinizi açıklar

EUROPE DIRECT aracılığı ile “Senin Avrupan- Öneriler” ile iletişim kurabilirsiniz.

Veya bu formu kullanarak sorunuzu elektronik olarak gönderebilirsiniz.

 

SOLVIT

SOLVIT, AB Üyesi Devletlerin kanuni takibat yapılmadan, İç Piyasa kanununun hatalı uygulanmasının neden olduğu sorunların kamu yetkilileri tarafından çözülmesi için bir arada çalıştığı çevirim içi bir sorun çözme ağıdır. SOLVIT bir ülkedeki bir işletme veya bir vatandaş ile diğer bir ülkedeki ulusal bir kamu yetkilisi arasındaki sınır ötesi sorunların çözülmesi ile ilgileniyor. SOLVIT bir bilgilendirmeveya yasal tavsiye ağı değildir, işletmeler arasındaki veya tüketiciler ile işletmeler arasıdaki sorunların veya AB kuruluşları hakkındaki şikayetlerin çözülmesi ile ilgileniyor.

Daha fazla bilgi sahibi olmak ve hizmete nasıl erişebileceğinizi görmek için SOLVIT'i ziyaret ediniz.

Kıbrıs’ta Sanayi, Ticaret ve Turizm Bakanlığı’nda Ulusal bir SOLVIT Merkezi bulunuyor. SOLVIT Kıbrıs web sitesini ziyaret etmek için bakınız.

Doğrudan e-posta göndermek için: solvit@mcit.gov.cy

Veya telefon etmek için: 22 86 72 07 and 22 86 73 46.

 

Avrupa Tüketici Merkezleri

Avrupa’daki yolculuğunuz için seyahat tavsiyesine mi ihtiyacınız var yoksa AB pazarında güvenli alış veriş yapmak için tavsiyeler içeren bir alıcı kılavuzu mu arıyorsunuz? İptal edilen bir uçuş için para iadesi almakta veya hatalı bir ürünü değiştirmede sorun mu yaşıyorsunuz? Fazla kesilmiş bir faturadan şikayetçi misiniz? Her yıl 60,000’in üzerinde vakanın ele alındığı Avrupa Tüketici Merkezi ağından tavsiye almak ve sınır ötesi alışveriş yaparken yaşadığınız sorunlara çözüm bulmada yardım almak için tıklayın.

Tüketici olarak haklarınızla ilgili yasal tavsiye almak ve tüketicinin korunması konusundaki yasal mevzuat hakkında bdaha fazla bilgi edinmek için Kıbrıs Avrupa Tüketici Merkezi web sitesini ziyaret edin. Burada bulunana elektronik bir form aracılığı ile çevirim içi oalrak şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

 

FIN-NET – Mali Uyuşmazlıkların Çözümü

FIN-NET, Avrupa Ekonomik Alanı (Avrupa Birliği Üye Ülkeleri ile İzlanda, Liechtenstein ve Norveç) ülkelerindeki ulusal şikayetlerin mahkeme dışında çözülmesini sağlayan bir mali uyuşmazlık çözüm ağıdır. Bu ağ tüketiciler ile mali hizmet sağlayıcılar (Örneğin; bankalar, sigorta şirketleri, yatırım firmaları ve diğerleri) arasındaki uyuşmazlıkları çözüyor. Daha fazla bilgi edinmek için bakınız.

 

AB kanunun ihlalaleri konusundaki şikayetler

Herhangi biri, AB kanun hükümlerinden birine uygun olmadığını düşündüğü herhangi bir tedbir (kanun, mevzuat veya idari eylem) veya bir Üye Devlet uygulaması konusunda Komisyon ile birlikte bir Üye Devlete karşı şikayet bildirebilir.

Bir şikayetin kabul edilebilir olması için, bir Üye Devlet tarafından AB kanununun ihlal edilmiş olması gerekir. Şikayet, özel bir uyuşmazlık ile ilgili olamaz.

Eğer bu tür bir şikayete bulunmak istiyorsanız, bu konuda pratik tavsiyeler almak için tıklayın.

 

AB kurumlarından şikayetler

Avrupa Ombudsman’ı kurumlardaki ve Avrupa Birliği kuruluşlarındaki kötü yönetim hakkındaki şikayetleri inceliyor. Eğer Birliğw Üye bir Devletin vatandaşı iseniz veya Üye bir Devlette ikamet ediyorsanız, Avrupa Ombudsmanı’na şikayetinizi iletmek için tıklayın.

Şikayetler AB sorunları ile ilgili olsa bile, Avrupa Ombudsman’ı Üye Devletlerdeki ulusal, bölgesel veya yerel yönetimlere karşı yapılan şikayetleri inceleyemez.

 

Temsicilikte biimlze görüşün

Eğer bir şikayet konusunda tavsiye istiyorsanız veya ne yapacağınızdan emin değilseniz, Temsilcilikte her zaman bizimle iletişim kurabilirsiniz. Sorularınıza doğrudan cevap vermek veya en azından doğru yolu göstermek için bir web sitesi, bir yayın veya Komisyonun uygun bir Hizmeti aracılığı ile her türlü çabayı göstereceğiz. 

Temsilcilikteki personel bilgi sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapar ancak tavsiye vermek için yetkili değildir. Ayrıca, Temsilcilikteki personel AB kanunlarının sözüm ona ihlalelerini incleme konusunda yetkili değildir. Bununla birlikte, eğer bir şikayetiniz varsa, size doğru formları sunacağız ve şikayetinizi onunla ilgilenecek Departmana ileteceğiz.

Daha fazla bilgi

Kıbrıs'ta Avrupa Komisyonu

Contact

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

Address

AB Evi

30 Byron Caddesi

1096 Nicosia/Lefkosa

Phone

work Tel.:
+357 22 81 77 70

Faks: +357 22 76 89 26

E-Mail


Europe Direct Larnaca/Larnaka

Address

King’s Paul Meydanı & Zenon Kitieos 1

6023 Larnaca/Larnaka

P.O. Box 40045

Phone

work Tel.:
+357 24 62 09 93

Faks: +357 24 62 63 58

E-Mail

URL

Website
Website

Europe Direct Limassol/Limasol

Address

Athinon ve Nikos Xiouta sokak köşesi

3040 Limassol/Limasol

Phone

work Tel.:
+357 25 00 20 44 ve +357 25 00 20 27

Faks: +357 25 00 27 63

E-Mail

URL

Website
Website

Europe Direct Nicosia/Lefkoşa

Address

Dayanışma Evi

28 Marcou Dracou Sokağı

1102 Nicosia/Lefkoşa

Phone

work Tel.:
+90 548 834 5740 / +357 22 44 57 40 (direkt 111)

Faks: +357 22 66 00 61

E-Mail

URL

Website
Website


Europe Direct Pafos/Baf

Address

Pafos/Baf Belediye binası

28 Ekim Meydanı

8100 Pafos/Baf

Phone

work Tel.:
+357 26 93 55 00

Faks: +357 26 91 10 32

E-Mail

URL

Website
Website

Information page

  • Top
  • Last update: 26 | 05 | 2014