KIBRIS TEMSİLCİLİĞİ

Haberler

Pages

27/07/2016

Today, the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, appointed Michel Barnier, former Vice-President of the European Commission and former French Minister, as Chief Negotiator in charge of leading the Commission Taskforce for the Preparation and Conduct of the Negotiations with the United Kingdom under Article 50 of the TEU.

27/07/2016

Federica Mogherini, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, spoke today to Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu. In the phone conversation, the High Representative once again condemned the attempted coup of 15 July and expressed the full support of the European Union to the legitimate institutions of the country, while underscoring the expectations of the EU as to the compliance by Turkish authorities to the highest standards of the rule of law and fundamental rights and freedoms.

20/07/2016

The Commission has presented a package of measures to accelerate the transition to low-carbon emissions in all sectors of the economy in Europe. This is part and parcel of the Energy Union and a forward-looking Climate Change policy.

Category:
enerji ve doğal kaynaklar
18/07/2016

The European Commission has reiterated its commitment to ensure the effective application of the whole range of European legislation and, in particular, the world's biggest single market of 500 million citizens

15/07/2016

"France can count on the European Commission to continue to support it, as well as on the other States of the European Union in the fight against terrorism within and outside the European Union," said President Juncker.

07/07/2016

Avrupa Komisyonu 30 Haziran 2016 tarihinde, eğitimde yenilik ve değişim ile Kıbrıs Türk toplumunun istihdam edilebilirliğinin geliştirilmesi için 1,500,000 Euro’luk bir teklif çağrısı yayınlamıştır.

06/07/2016

On 5 July 2016 the European Commission formally proposed to the Council of the EU the signature and conclusion of a free trade agreement between the EU and Canada, known as the Comprehensive Economic and Trade Agreement, or CETA. 

Category:
dış ilişkiler ve dışişleri
30/06/2016

Komisyon bugün, 2017 yılı için Avrupa’nın iki ana politik önceliği olan Avrupa ekonomisinin sürmekte olan toparlanmasının desteklenmesi ve çevre ülkelerdeki güvenlik sorunları ve insani sorunlara çözüm aranmasına odaklanan 134,9 milyar Euro’luk bir bütçe teklifi sundu. Teklif edilen bütçede, Avrupa Birliği’nde büyüme, istihdam ve rekabet gücüne yönelik yatırımların yanı sıra AB’nin dış sınırlarının korunması, Birlik içinde ve dışında güvenliğin güçlendirilmesi, mültecilerin kabulü ve entegrasyonu için destek sağlanması ve kaynak ülkeler ve geçiş ülkelerinde göçün temel nedenlerine çözüm aranmasına yönelik olarak gerekli kaynakların sağlanması amacıyla daha fazla fon ayrılması öngörülüyor.

Category:
ekonomi, finans; vergi + rekabet, Açıklamalarla Avrupa Birliği
29/06/2016

Türkiye bir kez daha trajik bir terör saldırısına sahne oldu. Bu kez hedef, İstanbul Atatürk Havaalanı'ydı. Saldırıda, en az 36 kişi hayatını kaybetti ve birçok kişi yaralandı.

Category:
dış ilişkiler ve dışişleri
28/06/2016

The European Commission said that a Cypriot scheme to support private households and micro companies that encounter difficulties in repaying loans is in line with the EU's state aid rules.

Category:
ekonomi, finans; vergi + rekabet, çevre, tüketiciler ve sağlık

Pages