Navigation path

News

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Demetris Christofias ile yapılan ortak basın toplantısında Başkan Barroso’nun yaptığı açıklama

06.07.2012 6 Temmuz 2012 tarihinde, Philoxenia Konferans Merkezi'nde Lefkoşa Komisyon Üyeleri Heyeti ziyaretinde  Kıbrıs Cumhurbaşkanı Demetris Christofias ile yapılan ortak basın toplantısında Başkan Barroso'nun yaptığı (İngilizce) açıklama

Sayın Başkan,

Sayın arkadaşlar,

Bayanlar ve Baylar,

Cumhurbaşkanı ile Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda bir araya gelişimizin sadece üç gün sonrasında Komisyona sundukları sıcak karşılama nedeniyle Sayın Christofias’a ve hükümetine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Ben ve Komisyondan çalışma arkadaşlarım Kıbrıs konukseverliğinden memnun olduk! Nazik konuşmalarınız için de size ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bütün bunlar, çok değer verdiğim arkadaşlığımızın bir kanıtı.  

Ben ve Cumhurbaşkanı Christofias, Komisyonun farklı Üyeleri ile birlikte bu sabah çok anlamlı ve faydalı toplantılar yaptık. Başkanlık için masadaki dosyaları derinlemesine ele aldık. Daha sonra, özel konulara odaklanacağımız genel toplantılar da yapacağız.

Kıbrıs Başkanlığına iyi hazırlanıldığına inandığımı belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanı Christofias ve hükümeti yılın başında Brüksel’e geldi, bunun haricinde Komisyon ile Kıbrıslı yetkililer arasında kapsamlı temaslar kuruldu. 

Avrupa Birliği Konseyi’nin idaresinde olmak büyük bir sorumluluk, önemli miktarda iş yükü ve Birlik hakkında daha fazla görüş netliği gerektiriyor.  Hem dünya çapında hem de Avrupa genelinde büyük ekonomik sorunların yaşandığı bu dönemde Birliğimiz önemli ve yeni bir bütünleşme aşamasına giriyor.

Şimdiye kadarki yoğun iş birliğinin adından, Kıbrıs’ın AB Başkanlığının ilk günlerinde bir araya gelmek ve “saatlerimizi ayarlamak” için bu fırsatı yakaladığım için mutluyum.

Hem Başkanlık hem de Komisyon çalışmalardan memnun. Birliğin kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri için aynı siyasi öncelikleri paylaşıyoruz. Statüko bir seçenek değil. Hep birlikte bir reform yaratacağımızdan eminiz.

İlk olarak, bir dizi yapısal sorun konusunda hızlı ilerleme kaydetmeliyiz. Avro bölgesinin stabilite çalışmasını destekleme konusunda Başkanlığın önemli bir rolü olacak.

Başkanlığın en önemli çalışması, bankacılık birliği oluşturulması için Komisyon önerileri konusunda ilerleme kaydetmek olacak. Avrupa bankalarının düzgün denetlenmesi, vatandaşların banka depozitolarının korunması ve zor durumdaki bankalarla ilgilenmenin vatandaşlarımız üzerinde doğrudan etkisi olacak.  Komisyon yaz boyunca önerilerin hazırlanması konusunda yoğun şekilde çalışacak. Rekor bir sürede Konsey ve Parlamento’nun anlaşmaya varabileceğini umuyorum. 

Ekonomi ve bütçe denetlemelerini güçlendirmek için çabalarımıza devam etmeye karar verdik. “ikili paket” bu hedefe ulaşmak için atılan diğer bir önemli adım olacak. Başkanlık ve yaklaşan Kıbrıs Başkanlığı konusunda nihai bir anlaşmaya varılacağını umuyorum.   

Kredi derecelendirmesi ajanslarının yanı sıra banka sermaye gereklilikleri paketi ile birlikte ilerlemeliyiz.

Konseyde Mali İşlem Vergisi konusunda oybirliğinin olmaması durumunda, gelişmiş iş birliği prosedürü aracılığı ile bu önemli projeyi sürdürmeliyiz. Kıbrıs Başkanlığı altında müzakerelerin kısa sürede başlamasını umuyorum. 

Konseyin, acil durum olarak 2012 sonuna kadar bu teklifleri dikkate alması için Cumhurbaşkanı Christofias’ı cesaretlendirdim. 

Kıbrıs Başkanlığı için bir diğer büyük sorun, gelecek yedi yıl için bütçeleri kapsayan AB Çok yıllık Mali Çerçeve Programı konusunda müzakereleri başlatmak olacak. Müzakereler kesinleştirme aşamasına giriyor. Bu bütçe Brüksel için para ile ilgili bir konu değil. Asıl konu, vatandaşlarımız için bölgemizde büyüme ve istihdam için yatırımlar yapılması.

AB Devletleri, vatandaşları ve bölgelerinde akıllı yatırımlar yapılması gerekiyor. Avrupa düzeyinde bütçe, Avrupa’da yatırım yapmak içi en önemli araç. Bu bütçe büyüme ve istihdam hedeflerine ulaşmada çok önemli olabilir. Bütçe, büyüme ve istihdam gündemimizin bir parçası olarak görülecek, ayrıca tüm üye devletlerin üzerinde anlaşmaya vardığı, sürdürülebilir kapsamlı bir büyüme stratejisi olan Avrupa 2020 stratejimizin uygulanması için temel araç olacak. Bu nedenle, sadece Üye Devletler için bütçe değil. Birleşme ve rekabetçilik için bir bütçe. Büyüme için bütçe.

AB 2020 Stratejisinin uygulanmasına İç Piyasa ile ilgili tedbirler dahil oluyor. Bu doğrultuda, Kıbrıs Başkanlığının, Ortak Pazar Anlaşması-1 mevzuatının gecikmeden hızlı bir şekilde benimsenmesi konusunda çalışmasını umuyorum. Ayrıca Kıbrıs Başkanlığının yeniOrtak Pazar Anlaşması-2 kapsamında teklifler sunma konusunda güçlü destek vereceğine de inanıyorum.  Bu önemli öncelik konusunda, Cumhurbaşkanı Christofias’ın yaptığı yorumlar beni cesaretlendiriyor.

Kıbrıs Başkanlığının “Daha İyi Bir Avrupa” mesajı Kıbrıs hükümetinin AB’nin karşı karşıya olduğu sorunları çözerek güçlü ve hevesli bir Avrupa gündemi sunacağına inanıyorum.

Sayın Başkan ve sevgili arkadaşlarım, Başkanlık logonuzun şekli, denizcilik ile ilgili. Denizciliğin ilk koşulu varış limanını bilmektir. Biz de varacağımız limanı biliyoruz: Daha İyi, Daha Güçlü Bir Avrupa.  Bu nedenle, Avrupa’yı vatandaşlarımız için yeni bir büyümeye ve yeni fırsatlara doğru yönlendiren Kıbrıs’a yelken açalım. Böylece Kıbrıs ve Birlik için başarılı bir Başkanlık gerçekleştirebiliriz.

Teşekkür ederim.

Daha fazla bilgi

Kıbrıs'ta Avrupa Komisyonu

Contact

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

Address

AB Evi

30 Byron Caddesi

1096 Nicosia/Lefkosa

Phone

work Tel.:
+357 22 81 77 70

Faks: +357 22 76 89 26

E-Mail


Europe Direct Larnaca/Larnaka

Address

Filiou Tsigaridi

6300 Larnaca/Larnaka

P.O. Box 40045

Phone

work Tel.:
+357 24 62 09 93

Faks: +357 24 62 09 93

E-Mail


Europe Direct Limassol/Limasol

Address

Athinon ve Nikos Xiouta sokak köşesi

3040 Limassol/Limasol

Phone

work Tel.:
+357 25 00 20 44 ve +357 25 00 20 27

Faks: +357 25 00 27 63

E-Mail


Europe Direct Pafos/Baf

Address

26, 25th of March str.

8100 Pafos/Baf

Phone

work Tel.:
+357 26 93 55 00

Faks: +357 26 91 10 32

E-Mail


Information page

  • Top
  • Last update: 16 | 07 | 2012