Navigation path

News

Androulla Kaminara: Topluluk işçilerinin büyük katkısı

19.01.2012 Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Sayın Androulla Kaminara’nın 15 Ocak 2012 Pazar günü "O Phileleftheros" gazetesinde yayınlanan makalesi.

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Sayın Androulla Kaminara, Topluluk işçilerinin Kıbrıs ekonomisindeki rolünü, önemini ve sağladığı katkıyı değerlendiriyor ve dengeyi açıkça oradaki varlıklarından yana bozuyor. Kaminara, günlük ekonomi gazetesi “Fileleftheros”da yayınlanan bir röportajında ortak Avrupa pazarına katıldıktan sonra ülkemizdeki işgücü piyasasının nasıl çeşitlendiğini, oluşan yeni bakış açılarını ve sunulan yeni fırsatları analiz ediyor.
 
- Topluluk işçileri hizmetlerin, sermayenin, malların ve insanların serbest dolaşımı konusundaki Avrupa prensibine dayanarak Kıbrıs’a gidiyor. Bu prensibin uygulanmasından bütün Avrupa Birliği faydalanıyor. Ortak Pazar, basit bir ifadeyle bu anlama geliyor. Özellikle de, bu politika sayesinde, üç milyon ilave iş oluşturulduğu için. Bu prensibi uygulayarak, her Avrupa vatandaşı yılda tahmini 550 Avro civarında mali fayda elde ediyor. Genellikle Kıbrıs’ta çalışan Avrupa vatandaşlarının iş alanlarına göre dağılımı şu şekilde: % 17 inşaat ve ticaret, % 13 gıda sektörü, % 11 sağlık ve diğer hizmetler. Son yapılan nüfus sayımına göre Kıbrıs’ta en yoğunlukta bulunan ilk dört ulus şöyle: Yunan (31.000), İngiliz (26.000), Romen (24.000) ve Bulgar (19.000).

Topluluk işçileri olumlu etki mi yapıyor olumsuz etki mi? Gerçek ne?

Sayılar gerçeği ortaya koyuyor. Günümüzde Kıbrıs’taki işsizlerin sayısı 33.000 civarında. Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıs vatandaşı olmayan işçi sayısı ise yaklaşık 60.000-65.000. İşsiz Kıbrıslıların şu anda topluluk işçileri tarafından işgal edilen işlerde çalıştığını farz edersek, topluluk işçileri için hala 35.000 kişilik iş alanı kalacak. Bu durum Kıbrıs ekonomisi için büyük bir sorun olacak ve ciddi miktarda insan gücü kaybımız olacak. Fakat Topluluk işçilerinin nerede çalıştığını ve Kıbrıslıların bu işlerde çalışmak isteyip istemeyeceğini görmeye değer. Bu, işlerin çoğunluğunda değil sadece birkaç vakada doğru olabilir. Özellikle de inşaat ve ziraat alanında istihdam edilen Bulgar ve Romen işçiler konusunda.

Topluluk işçileri sermaye oluşumuna katkı sağladığına ve Kıbrıs ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunduğuna göre, bu katkı ölçülebilir mi?

Daha önce de söylediğim gibi, Kıbrıs’ta yasal olarak çalışan, vergilerini ödeyen, ulusal fonlara katkıda bulunan 60.000-65.000 Avrupa vatandaşı bulunuyor ve bu, ekonomimize çok büyük bir katkı sağlıyor. Düşük doğum oranı nedeniyle Kıbrıs’ın ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduğunu da unutmayalım. Eğer yabancılar olmasaydı sorun daha büyük olurdu. Yabancı işçiler, burada çalışan hem Kıbrıslıları hem de Kıbrıs vatandaşı olmayanları kapsayan emeklilik programının devam etmesine yardımcı olan Sosyal Sigorta Fonuna katkı sağlıyor. Bu nedenle çalışmaları ile ulusal fonlara sağladıkları destek ile ve aynı zamanda doğum oranı eksikliğini azaltmaya sağladıkları katkı ile yardımcı oluyorlar.

Kıbrıs ekonomisi (kamu ve özel sektör) genel olarak yeni üretken sektörlerin oluşturulması ve geliştirilmesi için AB tarafından sağlanan fırsatlardan faydalanıyor mu?

Bu sorunun cevabı “evet”. Kuşkusuz Kıbrıs ekonomisi bir bütün olarak AB tarafından sunulan fırsatlardan faydalanıyor ve küresel durgunluğun etkilerinden önce Kıbrıs ekonomisinin performansı çok iyiydi. Avrupa’nın refahı ve üç milyon yeni işin yanı sıra her bir Avrupa vatandaşı başına düşen yıllık 500 Avro’da bizim de payımız var. Bu anlamda, AB fırsatlarını kesinlikle değerlendiriyoruz.  Ancak,  Topluluk işçilerine sözleşmede anlaştıkları oranların altında ödeme yapan ve Kıbrıslıları çalıştırmayan Kıbrıs firmalarına değinmek istiyorum. Bu firmalar Avrupalı işçiler arasındaki ayrımcılığı engelleyen Avrupa yasasını ihlal ediyorlar. Kıbrıslı iş adamları Kıbrıslı işçiler ile Topluluk işçileri konusundaki mevzuatı ihlal ediyor. Daha az ücret ödenen ve aynı zamanda ulusal fonlar nedeniyle prim ödemedikleri Topluluk işçilerinin sağladığı avantajdan faydalanarak karlarını oldukça fazla miktarda arttırıyorlar. 

Kıbrıslı işletmeler Avrupa verileri ve fırsatlarından yeteri kadar faydalanıyor mu?

Kıbrıs ürünlerinin ihracatı yükselişe geçti; ülkemizdeki hizmet sektörü de bundan çok faydalandı.  Diğer Avrupalıların ve Kıbrıs aracılığı ile birleşmiş Avrupa’ya ulaşmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarının ilgisi arttı. Rusya ve diğer pek çok ülkenin vatandaşı Kıbrıs hizmetlerinden faydalanıyor. Bunun temel nedeni AB’ye ait olmamız. Bu nedenle, bölgemizde faaliyet göstermek onlara Avrupa’nın kapılarını açıyor. Rakamlar bizim fayda sağladığımızı gösteriyor.

Birleşmiş Avrupa’nın geri kalan kısmında Topluluk işçisi olarak çalışan Kıbrıslılar ile ilgili durumu ne?

Eğer kendi ülkeleri dışındaki başka bir Üye Devlette çalışan Avrupalı vatandaşlar korumadan faydalanıyorsa, bu koruma diğer Avrupa ülkelerinde çalışan çok sayıdaki Kıbrıslıya da uygulanır. İngiltere’de 200.000, Yunanistan’da 30.000 Kıbrıslı işçi var. Kıbrıs’ta ise Kıbrıslı olmayan toplam 112.000 Avrupalı işçi yaşıyor. Dolayısıyla, rakamlar yine bizim lehimizedir.

Topluluk işçileri nedeniyle yurt içindeki iş gücü istihdam edilemiyor. Bu konuda önlemler uygulanabilir mi? 

Sadece üç Avrupa ülkesinde Romen ve Bulgarların istihdam edilmesi konusunda kişilerin serbest dolaşımında kısıtlamalar var. Yedi Avrupa ülkesinde ise kısmi kısıtlamalar mevcut. Bu taahhütler, bu ülkelerin AB’ye katılması ile ilgili müzakerelerde başlangıçtan itibaren belirleniyor. Bu kısıtlamalar, ilgili AB anlaşmalarına uygun şekilde en çok yedi yıl süreyle uygulanabilir (yani, sadece geçiş aşaması olarak geçerlidirler). Bu ülkelerin AB’ye katılması ile ilgili müzakerelerde hiçbir kısıtlama koymadık ve bence doğru olan da bu. Daha önce de açıkladığım gibi, topluluk işçilerimiz olmasaydı ve işsiz Kıbrıslıların tümünün bir işi olsaydı bile, yine 35.000 kişilik açık pozisyon olurdu ve Kıbrıs ekonomisinin tüm sektörleri çökeceği için büyük sorun yaşardık.

Kıbrıs’ta çalışan yabancıların (Topluluk ve topluluk dışı işçiler) yaklaşık % 40’ı ev işleri yardımcısı olarak çalışıyor. Yakın zamana kadar ev işleri yardımcısı olarak iş arayanlar arasında sadece dört tane Kıbrıslı vardı. Bu sektörde 25.000 civarında kişi istihdam ediliyor. Bu nedenle 25.000 kişilik bir talebe karşılık elimizde sadece 4 kişi var. İş gücü piyasasındaki rekabet şimdi çok daha büyük. Ama ortak Avrupa pazarına katılmamızdan ortaya çıkan iyi sonuçları göz ardı edemeyiz. Diğer taraftan, Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerde dört ana serbest dolaşım (hizmetlerin, sermayenin, malların ve kişilerin serbest dolaşımı) talep ediyoruz. Kıbrıs sorununun çözüme ulaştırılmasının ardından da yine bunlara uygun hareket edilmesi gerekiyor.. Bu nedenle, ülkemize gelen Topluluk işçileri için bu özgürlüklerin kısıtlanmasını kendimiz talep edemeyiz.

Daha fazla bilgi

Kıbrıs'ta Avrupa Komisyonu

Contact

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

Address

AB Evi

30 Byron Caddesi

1096 Nicosia/Lefkosa

Phone

work Tel.:
+357 22 81 77 70

Faks: +357 22 76 89 26

E-Mail


Europe Direct Larnaca/Larnaka

Address

Filiou Tsigaridi

6300 Larnaca/Larnaka

P.O. Box 40045

Phone

work Tel.:
+357 24 62 09 93

Faks: +357 24 62 09 93

E-Mail


Europe Direct Limassol/Limasol

Address

Athinon ve Nikos Xiouta sokak köşesi

3040 Limassol/Limasol

Phone

work Tel.:
+357 25 00 20 44 ve +357 25 00 20 27

Faks: +357 25 00 27 63

E-Mail


Europe Direct Pafos/Baf

Address

26, 25th of March str.

8100 Pafos/Baf

Phone

work Tel.:
+357 26 93 55 00

Faks: +357 26 91 10 32

E-Mail


Information page

  • Top
  • Last update: 24 | 01 | 2012