Navigation path

News

Avrupa Mobilite Haftası 2012 "Doğru yönde hareket etmek" – Kıbrıs’taki etkinlikler

20.09.2012 16-22 Eylül 2012 arasında gerçekleşecek 11. Avrupa Mobilite Haftasına, yüzlerce Avrupa kasabası ve kenti katılıyor. Vatandaşlar, alternatif ulaşım modellerini destekleyen ve özel araba kullanımını azaltan etkinliklere katılmaya davet ediliyor.

Bu yılın odak noktası olan "Doğru yönde ilerlemek", Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Planlarına ve vatandaşları ve yerel paydaşları planlama sürecine daha iyi nasıl dahil edebileceğimize dair farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Kıbrıs’taki etkinlikler

Kıbrıs’taki Avrupa Mobilite Haftası 2012, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığının Çevre Departmanı, Avrupa Parlamentosu Bilgi Merkezi ve Kıbrıs’ta bulunan Avrupa Komisyonu Temsilciliği, yerel Avrupa Doğrudan Bilgi Merkezleriyle işbirliği içinde olan tüm büyük şehirlerin yerel yetkilileri tarafından organize ediliyor.

Tüm etkinlikler kamuya açık şekilde düzenleniyor ve Kıbrıs’ta bulunan her yaştan vatandaşa, bisiklet turları, yürüyüş turları, çocuk oyunları ve eğitsel aktiviteler gibi çeşitli etkinliklere katılmak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Ana etkinlik, Lefkoşa’da bulunan Makarios Bulvarında 22 Eylül Cumartesi günü gerçekleşecek. Bulvar 9:00 - 14:00 saatleri arasında kapalı olacak ve bilgi ve tanıtım malzemesi sağlamak üzere standlar kurulacak. Belirlenmiş olan bisiklet turu, saat 10:00’da başlayacak ve Büyük Lefkoşa’nın tüm bölgelerinden geçecek. Kıbrıs’ta bulunan Avrupa Parlamentosu Bilgi Merkezi ve Avrupa Komisyonu Temsilciliği, Avrupa standında bir avro testi düzenleyecek ve iki şanslı yarışmacı bisiklet kazanacak. Çocuklar için çok sayıda aktivite gerçekleştirilecek ve Sfera tarafından sağlanan bir canlı radyo bağlantısı olacak.

Larnaka’da etkinlikler hafta boyunca sürecek: Akşam bisiklet turu ve konseri (Çarşamba 19/9), ücretsiz gündüz otobüs turları, yol güvenliği sorunları konusunda bir konferans ve şehirde eğlenceli bir aile turu (Perşembe 20/9), çocuk resim yapma aktivitesi ve bisiklet kiralamayı teşvik eden bir toplantı (Cuma 21/9), Byron Sokağının kapanışı ve hazine avı (Cumartesi 22/9).

Paphos’ta yapılacağı belirlenen bisiklet turuna yoğun katılım oldu ve Cyclo programının sunumuna yüksek ilgi gösterildi. 21/9 Cuma günü şehir merkezinde bir yürüyüş turu yapılması planlanıyor.

Komisyon Üyelerinin İfadesi

Çevre’den sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Janez Potočnik, Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Planlamanın, ulaşımın geliştirilmesini, çevresel kaliteyi ve sosyal eşitliği dengelemenin bir yolu olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha iyi planlama; şehirlerin daha büyük mobiliteden, daha iyi hava kalitesinden, azaltılmış salınımlardan, daha az gürültüden ve daha sağlıklı kentsel çevreden faydalanmasına yardımcı olabilir. Sürdürülebilir ve etkin bir ulaşım sistemine doğru hareket etmek, mobiliteyi geliştirmeye yardımcı olacak, aynı zamanda kirliliği azaltacak ve vatandaşlar için yaşam kalitesini artıracaktır. Bu yüzden, hareket etmeye başlayalım!”

Başkan Yardımcısı Siim Kallas ise Şehirleri daha temiz ve daha güvenli hale getirme zorlu görevine cevaben, günlük seyahat ihtiyaçları için doğru dengenin kurulması gerektiğini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Trafik sıkışıklığı, gürültü ve kirlilikten hepimiz usandık ve yol kazalarının riskini biliyoruz fakat sıklıkla iyi niyetlerimizi sürdürülebilir mobiliteye dönüştüremiyoruz. Avrupa Mobilite Haftasının, yaya alanlarının ve bisiklet altyapısının geliştirilmesini, toplu taşımanın iyileştirilmesini desteklemesinin ve bölge halkını bir araya getirmesinin sebebi de budur. Toplu taşıma, paylaşılan yol alanı ve herkes için sorunsuz mobilite konusunda doğru kararların alınması amacıyla, kasabalara ve kentlere bize katılmaları için çağrı yapıyoruz."

Komisyon Üyesi Potočnik, Avrupa Mobilite Haftası kampanyasını, dün Avrupa Parlamentosunda, “Sürdürülebilir İki Tekerlekliler” etkinliği kapsamında resmi olarak başlattı. Avrupa Parlamentosu Ulaşım Komitesi, öğleden sonra bir toplantı düzenleyerek, şehirleri ve kamuyu sürdürülebilir kentsel mobiliteyi tartışmaya davet etti.

Doğru Yönde Hareket Etmek

Motorlu trafiğin sonuçları, kentsel alanlarda gittikçe daha fazla hissedildiğinden, çoğu şehir, daha fazla sıkışıklığa, daha yüksek salınımlara ve yol kazalarına cevap vermek için iddialı stratejilere ihtiyacı olduğunu fark etti. Toplu taşımanın mevcudiyeti, sosyal etkilere de sahiptir, örneğin, kiraların düşük olduğu yerlerde yaşayan insanlar için işe gitme süresi daha uzun olabilir. İşletmelere ve sivil topluma danışarak Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Planlarının geliştirilmesi, kasabaların ve kentlerin ekonomik performansını artırabilir ve yaşam kalitesini yerel düzeyde geliştirebilir. Avrupa Mobilite Haftası, yeni çözümler göstererek ve bunları test ederek, konferanslar ve tartışmalar aracılığıyla, Plan geliştirme ve iyileştirme şansı sunar. Ayrıca, yerel yetkililere, bisiklet kullanmayı, yürümeyi ve toplu taşımayı teşvik edecek önlemleri tanıtma ve destekleme fırsatı verir. 

Mobilite Haftası Ödülü

Mobilite Haftasında yer alan kasabalar ve kentler, Avrupa Mobilite Haftası Ödülü 2012 için başvurmaya teşvik ediliyor. Ödül, yıllık temayla ve kalıcı tedbir çeşitleriyle bağlantılı etkinliklerin kalitesi açısından, en yenilikçi kampanyayı düzenlediğine karar verilen şehirlere gidecek. Bolonya (İtalya), 2011 Avrupa Mobilite Haftası Ödülünü kazanan şehirdi. Bolonya, sadece bir gün yerine Arabasız bir hafta sonu düzenleyerek, Avrupa Mobilite Haftası jürisini ödülü kazanacağına ikna etti. Uygulanan kalıcı tedbirler arasında elektrikli arabalar için şarj noktalarının inşa edilmesi ve şehrin bisiklet yolu ağını 130 km’ye çıkarma planı vardı. Zagreb (Hırvatistan) ve Larnaka (Kıbrıs) yarışmada ikinci gelenlerdi.

Geçmiş

Son on yıl boyunca, Avrupa Mobilite Haftası, trafik sıkışıklığının azaltılmasını teşvik ederek ve sürdürülebilir insan gücünün kullanıldığı ulaşım yöntemlerini özendirerek, vatandaşlar için daha keyifli ve sağlıklı bir çevre yaratma konusunda şehirleri desteklemiştir. Mobilite Haftası’na olan katılım 2002’deki ilk düzenlenişinden bu yana sürekli olarak artmış ve 2011 yılında dünya çapında 2268 şehir katılımcı olmuştur. Avrupa kasabaları ve kentleri, Avrupa Mobilite Haftası Sözleşmesini imzalayabilir ve www.mobilityweek.eu adresinden programlarını yayınlayabilirler.

Daha fazla bilgi

Kıbrıs'ta Avrupa Komisyonu

Contact

Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

Address

AB Evi

30 Byron Caddesi

1096 Lefkosa

Phone

work Tel.:
+357 22 81 77 70

Fax

fax Fax:
+357 22 76 89 26

E-Mail


Europe Direct Larnaka

Address

Filiou Tsigaridi

6300 Larnaka

P.O. Box 40045

Phone

work Tel.:
+357 24 62 09 93

Fax

fax Fax:
+357 24 62 09 93

E-Mail


Europe Direct Limasol

Address

173-179 Chr. Hadjipavlou

3036 Limassol

Phone

work Tel.:
+357 25 00 20 44 ve +357 25 00 20 27

Fax

fax Fax:
+357 25 00 27 63

E-Mail


Europe Direct Baf

Address

Palia Ilektriki

8 Vladimirou Iracleous

8010 Baf

Phone

work Tel.:
+357 26 93 55 00

Fax

fax Fax:
+357 26 91 10 32

E-Mail


Information page

  • Top
  • Last update: 28 | 09 | 2012