This site has been archived on 2013
23/07/2013

Navigačný riadok

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Obchodní partneři

„Výmena“, „transport“ alebo „medzinárodný obchod“ – nech to nazveš akokoľvek, dovoz a vývoz je to najdôležitejšie spojenie EÚ s vonkajším svetom.

Obchodní partneři

Európska únia má skutočnú obchodnú silu, ale čo to znamená pre nás, jednotlivcov? Bez medzinárodného obchodu by boli ceny vyššie a ponuka produktov viac obmedzená. Zoberte si napríklad jedny normálne rifle: bavlna vypestovaná v Mali, utkaná v Egypte, zafarbená indigom z Indie, ušité v Bangladéši podľa vzorov európskych dizajnérov. A to je len jeden kúsok oblečenia...

V roku 2011 EÚ vyviezla tovary a služby za neuveriteľných 2 130 miliárd EUR, čo je iba o niečo menej ako hodnota dovážaného tovaru a služieb 2 182 miliárd EUR. V skutočnosti je Európa najväčším svetovým exportérom tovarov a služieb, pričom našimi hlavnými obchodnými partnermi sú Spojené štáty americké, Čína a Rusko. Okrem toho EÚ tvorí najväčší vývozný trh pre viac než sto krajín sveta.

Vedel si to?
28 krajín EÚ zodpovedá za 18,6% svetového dovozu a vývozu, ale len za 7% globálnej populácie.

Výhody obchodu

Obchod je založený na jednoduchom predpoklade, že každá krajina by mala robiť to, v čom je dobrá. Krajina nemusí byť vo výrobe absolútne najlepšia, ale ak je relatívne lepšia než iné, potom má význam, aby sa v tejto oblasti špecializovala a svoje iné potreby riešila prostredníctvom obchodu. Volá sa to komparatívna výhoda a je prínosom pre všetkých obchodných partnerov.

Z tejto perspektívy je obchod prospešný pre všetky zúčastnené krajiny, zatiaľ čo tie, ktoré sa pred vonkajším svetom uzavreli, strácajú. Dohodami o znížení taríf a obmedzení prekážok v obchode sa EÚ snaží otvárať nové trhy pre európske spoločnosti, čím vytvára pracovné miesta a povzbudzuje expanziu.

Okrem tovaru a služieb je obchod úzko spätý s medzinárodným tokom peňazí, čo tiež podporuje rast a rozvoj. V roku 2011 EÚ investovala vo svete vyše 360 miliárd EUR, zatiaľ čo iné krajiny investovali viac než 225 miliárd EUR v Európe.

Pracovať spoločne

Tak, ako sa 28 krajín EÚ delí o jeden trh a jednu vonkajšiu hranicu, tak sa delí aj o jedinú trhovú politiku. Je to komisár EÚ pre obchod, kto sedí za rokovacím stolom a zastupuje ich vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) proti individuálnym obchodným partnerom. Tým, že krajiny EÚ pracujú spoločne, majú dostatočnú silu na to, aby formovali otvorený medzinárodný obchodný systém založený na spravodlivých pravidlách a uistili sa, že sa tieto pravidlá dodržiavajú.

Európska komisia, okrem svojej dôležitej úlohy vo WTO, pracuje priamo s obchodnými partnermi Európy na odstránení problémov vývozcov, otvára nové príležitosti pre investície a znižuje falšovanie a pirátstvo európskych produktov. Za obchodnú politiku je plne zodpovedný aj Európsky parlament, ktorý zaručuje, že sa pri obchodných rokovaniach berú do úvahy záujmy obyčajných občanov.

Hrať podľa pravidiel
Vzhľadom na to, že medzinárodný obchod je taký dôležitý, 153 krajín sa pripojilo k WTO. WTO stanovuje obchodné pravidlá a vystupuje ako rozhodca v prípade, že jedna krajina tvrdí, že tá druhá nehrala čestne.

Udržitelný obchod

Obchodní politika EU se zaměřuje na nová pracovní místa a ekonomický růst v Evropě, ale snaží se taky pomáhat lidem v chudších zemích, kterým obchod může pomoci z chudoby. Proto Evropa otvírá svůj trh dovozu z nejchudších zemí a pomáhá jim využít příležitostí, které mezinárodní obchod nabízí.

Evropa se v rámci obchodu snaží taky podpořit mezinárodní úsilí chránit životní prostředí a bojovat proti klimatickým změnám, zlepšovat pracovní podmínky a zaručit vysoký zdravotní a bezpečnostní standard zboží, které nakupujeme a prodáváme.

Beyond bordersChcela by som vedieť, čo kupujem a odkiaľ to pochádza, a chcela by som sa vyhnúť nepravým výrobkom. Ak ide o jedlo, je veľmi dôležité odkiaľ pochádza. - Valentina, 18, Belgicko.
Oživenie obchodu s andskými krajinami
Skôr ako EÚ uzavrie obchodnú dohodu, vždy analyzuje ekonomický potenciál, sociálne a ekologické vplyvy: Ako ovplyvní zvýšený objem obchodu a príliv investícií daňové výnosy? Ako zamestnanosť? Využitie pôdy? EÚ si nechala urobiť nezávislý prieskum týchto otázok napríklad v rámci prebiehajúcich rokovaní s andskými krajinami, s Kolumbiou a Peru.

Viac nájdeš na: