This site has been archived on 2013
23/07/2013

Navigācijas ceļš

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Mums ir tikai viena planēta!

Ja visa pasaule dzīvotu un patērētu tā, kā to dara eiropieši, mums būtu nepieciešami triju planētu resursi. Tu vari to mainīt, esi daļa no pārmaiņām!

Ceļojumi ar lidmašīnu, gaļa ik dienu, jauns mobilais telefons katru gadu. Vairākums eiropiešu bauda tik pārticīgu dzīvi kā nekad iepriekš. Taču nepārtraukti augošais pieprasījums pēc jaunām precēm, kuras mums nemaz nevajag, atstāj negatīvu iespaidu uz pasauli.

Dzīvo labāk, zini mēru

Nav iespējams turpināt dzīvot kā līdz šim. Attīstītajās valstīs lielākā problēma ir pārmērīgs patēriņš: mēs izlietojam vairāk, nekā nepieciešams.

Ja globālā līmenī tam blakus noliktu arvien pieaugošo planētas iedzīvotāju skaitu un patērētāju kultūras popularitāti (abi veicina pieprasījumu pēc precēm un pakalpojumiem), būtu skaidri redzams, ka mēs pārsniedzam planētas iespējas uzturēt mūsu pirkšanas paradumus. Mēs esam sasnieguši ekoloģiskās robežas. Dabisko resursu kļūst arvien mazāk (piemēram, naftas rezerves būs izsmeltas līdz šī gadsimta beigām), tos iegūt un ražot ir grūtāk un kaitīgāk. Taču tā ir mazāk „neērta patiesība”, nekā izskatās: mēs varam dzīvot labāk, ievērojot mēru un sākot uzvesties ilgtspējīgi.

Samazini savu iespaidu uz vidi

Pievēršoties veselīgam dzīvesveidam, videi draudzīgām precēm, mēs varam pasargāt sevi un vidi. Sāksim domāt par mūsu nākotni, kļūsim par apzinīgiem pilsoņiem un patērētājiem! Tā ir mūsu izvēle.

Statistika rāda, ka mūsu mājas, mājsaimniecības preces, pārtika un ceļojumi kopā veido 70–80% vides izmaiņu. Ko ilgtspējīgs patēriņš nozīmē praksē? Kaut ko pērkot, domā par visu preces „dzīves ciklu”!

  • No izejvielām: vai tās ir deficīts? Vai tās ieguve un ražošana ir ilgtspējīga?
  • Līdz iesaiņojumam: vai tajā ir pārāk daudz plastikāta, bez kura var iztikt?
  • Līdz transportam: no kurienes tā nāk? Vai tā ir vietējā un atbilstoša gadalaikam?
  • Līdz lietošanai: vai man to tiešām vajag? Vai es to visu izmantošu? Vai es to lietošu bieži?
  • Līdz nonākšanai atkritumos: ko es ar to varu iesākt, kad man to vairs nevajadzēs? Vai es to varu nodot otrreizējai pārstrādei?

Ja tā domāsim pirms katra pirkuma, mums būs labāks priekšstats par to, kā mūsu uzvedība ietekmē vidi.

Vai tu zināji?

1 kg liellopa gaļas ražošanā mēs iztērējam aptuveni 15 500 litrus ūdens. Tur sanāktu vairāk nekā 100 vannošanās.

Izmetam tik daudz!

Aptuvens aprēķins liecina, ka atkritumos mēs izmetam aptuveni ceturto daļu nopirktās pārtikas. Tās ir sliktas ziņas ne tikai mūsu makam, bet arī videi, jo daļu pārtikas saražo, nogādā veikalos un nopērk, lai vēlāk izmestu. Mēs varam būtiski samazināt izmestās pārtikas daudzumu, labāk plānojot:

  • izmanto iepirkumu sarakstu, tā pirksi tikai vajadzīgās preces;
  • pārtiku uzglabā pareizi, saglabā to svaigu;
  • meklē receptes, kas ļautu tev izmantot pāri palikušos produktus.

Lai uzzinātu vairāk: