This site has been archived on 2013
23/07/2013

Navigācijas ceļš

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Tirdzniecības partneri

„Tirdzniecība”, „komercija” vai „starptautiskais bizness” – sauc, kā vēlies, bet imports un eksports paliek ES vissvarīgākais kontakts ar pārējo pasauli.

Tirdzniecības partneri

ES ir pasaules tirdzniecības smagsvars. Ko tas nozīmē mums kā indivīdiem? Bez tirdzniecības preču cenas būtu krietni augstākas, to izvēle – krietni mazāka. Piemēram, džinsi: kokvilnu audzē Mali, audumu auž Ēģiptē, nokrāso ar indigo krāsu no Indijas, sašuj Bangladešā pēc Eiropas dizaineru paraugiem. Šis ir pats vienkāršākais piemērs.

2011. gadā ES eksportēja preces un pakalpojumus 2130 miljardu eiro vērtībā. Tas ir pārsteidzoši liels apjoms, kuru tikai nedaudz pārsniedz ES imports (tā kopējā vērtība ir 2182 miljardi eiro). ES ir pasaulē lielākā preču un pakalpojumu eksportētāja. Mūsu galvenie tirdzniecības partneri ir ASV, Krievija un Ķīna. Turklāt ES ir lielākais eksporta tirgus vairāk nekā simtam valstu.

Vai tu zināji?
28 ES dalībvalstis veido 18,6% pasaules importa un eksporta, kaut arī tajās dzīvo tikai 7% no visiem pasaules iedzīvotājiem.

Ieguvumi no tirdzniecības

Pasaules tirdzniecība balstās uz vienkāršu patiesību: valstij jādara tas, ko tā var izdarīt labāk. Valstij nav jābūt vislabākajai kādas preces ražošanā, taču, ja tā var to izdarīt labāk nekā citas, ir prātīgi specializēties šajā jomā, pārējās vajadzības apmierinot ar tirdzniecības palīdzību. To sauc par salīdzinošo priekšrocību, un tā ir izdevīga visiem tirdzniecības partneriem.

Tirdzniecība ir cieši saistīta ne tikai ar precēm un pakalpojumiem, bet arī ar starptautisko naudas plūsmu, kas veicina izaugsmi un attīstību. 2011. gadā ES citur pasaulē ieguldīja vairāk nekā 360 miljardus eiro, bet ārpussavienības valstis ieguldīja vairāk nekā 225 miljardus eiro ES.

Strādājot kopā

28 ES dalībvalstīm ir ne tikai kopējs tirgus un kopēja robeža, bet arī kopēja tirdzniecības politika. Eiropas tirdzniecības komisārs ES vārdā piedalās sarunās ar Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO) un individuāliem tirdzniecības partneriem. Strādājot kopā, ES valstis kļūst par nozīmīgu spēku, veidojot tirgu uz godīgiem un visiem saprotamiem noteikumiem, kā arī nodrošinot, ka šie noteikumi tiks ievēroti.

Papildus nozīmīgajam darbam PTO Eiropas Komisija strādā ar Eiropas lielākajiem tirdzniecības partneriem, lai novērstu problēmas eksportētājiem, rastu jaunas iespējas investīcijām un samazinātu Eiropas preču viltošanas apjomu. Vienkāršo pilsoņu tiesības starptautiskajā tirdzniecībā aizstāv Eiropas Parlaments, kas ir pilnībā iesaistīts tirdzniecības politikas veidošanā.

Spēlējot pēc noteikumiem
Ņemot vērā starptautiskās tirdzniecības nozīmīgumu, PTO ir pievienojušās 153 pasaules valstis. Tā nosaka tirdzniecības noteikumus un uzstājas kā tiesnesis, ja kāda valsts uzskata, ka cita nav bijusi godīga.

Ilgtspējīga tirdzniecība

ES tirdzniecības politika ne tikai koncentrējas uz darbavietu veidošanu un ekonomisko izaugsmi Eiropā, bet arī cenšas palīdzēt cilvēkiem nabadzīgākās valstīs rast izeju no grūtībām. Eiropa ir atvērusi savu tirgu importam no nabadzīgākām valstīm un palīdz tām pilnībā izmantot iespējas, ko sniedz tirdzniecība.

Papildus tirdzniecībai ES atbalsta arī starptautiskos centienus aizsargāt vidi, samazināt klimata pārmaiņas, uzlabot darba apstākļus un nodrošināt visaugstākos veselības un drošības standartus precēm un pakalpojumiem, kurus mēs pērkam.

Valentīna, 18, BeļģijaMan patīk zināt, ko es pērku un kur tas ir cēlies, cenšos izvairīties no viltojumiem. Jo īpaši svarīgi zināt izcelsmi ir pārtikas produktiem. - Valentīna, 18, Beļģija.
Aktīvāka tirdzniecība ar Andu valstīm
Pirms tirdzniecības līgumu noslēgšanas ES veic īpašu analīzi, lai noskaidrotu, kā tie varētu ietekmēt ekonomiku, sociālo jomu un vidi. Piemēram, kā palielinātais tirdzniecības apjoms un investīciju plūsma ietekmēs nodokļu ieņēmumus, nodarbinātību un zemes apsaimniekošanu. Kā daļu no sarunām ar Andu valstīm, Kolumbiju un Peru Eiropas Savienība ir pasūtījusi neatkarīgu pētījumu par minētajiem jautājumiem. ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/regions/andean-community/