This site has been archived on 2013
23/07/2013

Naršymo kelias

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Mes turime tik vieną Žemę!

Jeigu visos kitos pasaulio šalys gyventų – ir vartotų – taip pat kaip europiečiai, tam reikėtų trijų Žemių išteklių! Tačiau padėtis gali pasikeisti – prisidėk ir tu!

Kelionės lėktuvu, mėsos valgiai kas dieną, naujas mobilusis telefonas kiekvienais metais... Dauguma europiečių gyvena geriau nei kada nors anksčiau. Bet noras vartoti vis daugiau nebūtinai mums reikalingų produktų turi neigiamą poveikį mus supančiam pasauliui.

Gyventi geriau, bet neperžengiant ribų

Mes nebegalime ir toliau gyventi kaip lig šiol. Mūsų, išsivysčiusių šalių gyventojų, bėda – pernelyg didelis vartojimas: mes vartojame daugiau nei mums iš tikrųjų reikia. Pasauliniu mastu dar pridėjus augantį gyventojų skaičių ir didėjančią vartotojiškos kultūros įtaką (dėl to dar labiau auga prekių ir paslaugų paklausa), akivaizdu, kad planeta nebegali atlaikyti mūsų vartojimo įpročių.

Tiesa ta, kad mes priartėjome prie ekologinių ribų. Gamtiniai ištekliai senka (antai prognozuojama, kad iki amžiaus pabaigos baigsis naftos ištekliai), o jų gavyba, kaip ir gamyba, tampa sunkesnė ir žalingesnė. Gali pasirodyti, kad tai labai „nepatogi tiesa“, bet taip nėra: mes galime gyventi geriau, neperžengdami ribų, jeigu pradėsime darniai vartoti!

Sumažink savo poveikį aplinkai

Perėję prie sveiko gyvenimo būdo ir aplinką tausojančių produktų, mes galėsime apsaugoti save ir savo aplinką. Pradėkime galvoti apie savo ateitį, tapkime sąmoningais piliečiais bei vartotojais. Tai priklauso nuo mūsų!

Statistika rodo, kad 70–80% visų aplinkai kenkiančių veiksnių sudaro namai, namų apyvokos prekės, maistas ir kelionės. Tad ką sąmoningas arba darnus (tausojantis) vartojimas reiškia realiame gyvenime?

Ką nors pirkdamas, pamąstyk apie visą produkto gyvavimo ciklą:

  • naudotos medžiagos: ar produktas pagamintas iš retų medžiagų? Ar jos buvo išgautos ir pagamintos darniu (tausojančiu) būdu?
  • pakuotė: ar jai pagaminti sunaudota daug nereikalingo plastiko?
  • gabenimas: iš kur atkeliavo prekė? Ar tai vietos sezoninis produktas?
  • vartojimas: ar man tikrai reikia šio produkto? Ar aš jį suvartosiu visą? Ar dažnai jį naudosiu?
  • išmetimas: ką aš darysiu su tuo produktu, kai man jo nebereikės? Ar jis perdirbamas? Šitaip mąstydami apie savo vartojamus produktus, mes imame geriau suvokti savo poveikį aplinkai.
Ar žinojai?
1 kg jautienos pagaminti sunaudojama apie 15 500 litrų vandens. Tai daugiau negu 100 vonių!
Kiek atliekų!
Paskaičiuota, kad mes išmetame beveik ketvirtadalį nusipirkto maisto! Nuo „nereikalingos“ gamybos, nesuvartoto maisto gabenimo ir išmetimo kenčia ne tik mūsų piniginė, bet ir aplinka. Maisto švaistytume kur kas mažiau, jeigu pirkinius planuotume iš anksto:
  • sudaryk pirkinių sąrašą, – tada pirksi tik tai, ko tau reikia;
  • tinkamai laikyk maistą, kad jis išliktų šviežias ir saugus;
  • stenkis sunaudoti kuo daugiau likučių – paieškok naujų receptų.

Daugiau informacijos: