This site has been archived on 2013
23/07/2013

Navigatsioonitee

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Välismaale õppima

Kus õppida? Mida õppida? Neile küsimustele mõtlevad miljonid noored kõikjal maailmas.

Tänapäeval on õpilastel palju võimalusi olenemata kooliastmest. Oluline on osata otsida infot, et neid kõiki leida. Seejärel sõltub juba kõik sinust endast, kas viitsid ankeete täita ja kandideerida. Paljud noored arvavad, et teistel on rohkem võimalusi või et erinevatel üritustel osalemiseks on vaja palju raha. Sageli takistab noori aga hoopis julguse puudumine, laiskus ja ka oskamatus erinevaid dokumente täita. Kool on õppimiseks ja katsetamiseks parim aeg, sest annab oskuse ja julguse hilisemas elus kõiki võimalusi aktiivselt ning teadlikult kasutada.

Üha enam koole soodustavad ja toetavad oma õpilaste rahvusvahelist liikumist, kuna see parandab noorte teadmisi ja oskuseid ning sageli ka huvi õppimise vastu. Tänapäeva tööturul hinnatakse kõrgelt keelteoskust, aina enam väärtustavad tööandjad ka rahvusvahelist ja aktiivse osalemise kogemust, sest need tõestavad, et oled kohanemisvõimeline ja suudad võõras keskkonnas hakkama saada ning tõenäoliselt oled hea ka meeskonnatöös.

Kas teadsid, et Euroopa Liidu kodanikuna on sul õigus õppida kõikides liikmesriikides ning selleks on EL loonud mitmeid õppurite ja noorte liikumist toetavaid rahastusprogramme. Õppimine kestab terve elu – see algab küll tavaliselt kodus, kuid ei pea tingimata seal lõppema. Milline on sinu järgmine samm?

Koolide koostöö

Koolide koostööd toetab programm Comenius, mille abil saab külastada näiteks mõnda partnerkooli teises riigis või võtta vastu välismaa õpilasi enda koolis. Programmis osalemiseks peab taotluse esitama kool. Küsi oma õpetajalt täpsemat infot. Mõnda riiki on võimalik minna ka üksi.

Kui õpilasvahetuse korraldamine pole võimalik või võtab sinu arvates liiga palju aega, siis kasuta teiste riikide õpilastega kohtumiseks ja koostöö tegemiseks portaali eTwinning - www.etwinning.net.

Ülikooli

Üliõpilaste õppimist välismaal toetab programm Erasmus, mis on 25 aasta jooksul toetanud enam kui kahte miljonit tudengit, kes on läinud välismaale paariks semestriks õppima või praktikat tegema. Erasmuse vahetusüliõpilased ei pea maksma välisülikoolis õppemaksu ning saavad võõrsil omandatud ainepunktid koduülikooli üle kanda. Tea, et välismaal õppimiseks on rohkem rahastusvõimalusi kui oled Eestis juba ülikooli sisse astunud. Välismaa ülikooli esimesele kursusele minnes peab oma õpinguid alguses ise rahastama ja hiljem saad taotleda stipendiume.

Praktikale

Kui soovid minna praktikale või õpid kutsekoolis, siis pakub sulle võimalusi programm Leonardo da Vinci, mille toetusel saad omandada praktilisi oskusi mõne teise ELi riigi kutsekoolis.

Mis keeli sa räägid?

Bubble

ELis on 23 ametlikku keelt. Kas tead, mis keeled need on? Saksa keelt kõneleb emakeelena kõige rohkem inimesi, kuid inglise keel on kõige levinum keel – emakeele või esimese võõrkeelena.

Ühe või mitme võõrkeele oskamine avab sulle uksed välismaal õppimiseks ja töötamiseks, võimaldab sul suhelda uute inimestega, viia ideid ühest Euroopa otsast teise ja kasutada võimalusi, mis jääksid terve elu ja sinu töine karjäär võib areneda sageli ootamatult, siis ei tea sa kunagi ette, millist keelt tulevikus vaja läheb. Samas aitab võõrkeele põhialuste omandamine arendada tulevikus vajaminevaid oskusi. Koolis käies on sul keeleõppeks parimad võimalused, seetõttu kasuta neid hästi!

Euroopa Noored

Bubble

Programm Euroopa Noored pakub erinevaid rahvusvahelisi osalemisvõimalusi 13-30aastastele noortele. Näiteks saad oma sõpradega taotleda rahastust kodukohas toredate ürituste korraldamiseks. Samuti saad osaleda rahvusvahelistes noortevahetustes ja kohtuda teiste riikide noortega. Alates 18. eluaastast võid minna ka Euroopa Vabatahtliku Teenistuse vabatahtlikuna kuni üheks aastaks Euroopasse või mujale maailma elama ja töötama.

Loe lähemalt: