This site has been archived on 2013
23/07/2013

Navigatsioonitee

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Meil on ainult üks planeet!

Kui kogu maailm elaks ja tarbiks nii nagu eurooplased, läheks vaja kolme maakera ressursse. On aeg muutusteks ja miks mitte alustada täna!

Lennukiga reisimine, igapäevane liha söömine, igal aastal uue mobiiltelefoni ostmine – need kõik on meie elu loomulikud osad. Enamik eurooplasi naudib jõukamat elu kui kunagi varem. Kas see tähendab head elu ka meie planeedile? Tegelikult avaldab aina kasvav nõudlus uute ja paremate toodete järele meid ümbritsevale maailmale negatiivset mõju.

Parem elu kindlates piirides

Me ei saa senist elu enam jätkata. Arenenud riikide probleemiks on ületarbimine – kasutatakse rohkem, kui tegelikult on vaja. Globaalsel tasandil lisanduvad sellele kasvav rahvastik ja tarbimiskultuuri levik – mõlemad suurendavad nõudlust kaupade ja teenuste järele. Samas hakkab meie planeedi võime täita kõiki meie tarbimissoove otsa saama.

Tõsi on see, et me ületame keskkonna taluvuse piire. Loodusvarad hakkavad lõppema, näiteks saavad naftavarud eeldatavasti otsa sajandi lõpuks, ning neid on üha keerulisem ja keskkonnale kahjulikum hankida ning toota. See võib kõlada küll ebameeldivana, kuid kui me võtaksime omaks säästva eluviisi ja piiraksime enda harjumusi, võiksime tulevikus paremini elada!

Vähenda oma ökoloogilist jalajälge

Kui muudaksime oma elustiili tervislikumaks ja eelistaksime kasutada keskkonnasõbralikke tooteid, saaksime kaitsta nii ennast kui ka keskkonda. Hakkame lõpuks teadlikeks ja hoolivateks kodanikeks ning tarbijateks, kes mõtlevad rohkem tulevikule. See on meie enda valik!

Statistika kohaselt mõjutavad keskkonda kõige rohkem just majapidamised, toit ja reisimine, seda lausa 70–80% ulatuses. Mida tähendab teadlik või jätkusuutlik tarbimine praktikas?

Kui ostad midagi, mõtle kogu toote elutsüklile:

  • Kasutatavad materjalid (Kas need on haruldased? Kas need on hangitud säästvalt?);
  • Pakend (Kas selles kasutatakse palju ebavajalikku plasti?);
  • Transport (Kust toode pärit on? Kas tegu on kohaliku või hooajatootega?);
  • Kasutamine (Kas mul on seda tõesti vaja? Kas ma tarbin kõik ära? Kui tihti ma seda kasutan?);
  • Kõrvaldamine (Mida saab tootega teha, kui seda enam vaja pole? Kas selle saab võtta taaskasutusse?).

Kui mõtled oma tarbimisele teadlikult, märkad paremini ka oma mõju keskkonnale.

Kas teadsid?
Ühe kilo loomaliha tootmiseks kulub umbes 15 500 liitrit vett. See on rohkem kui 100 vannitäit!
Milline raiskamine!
Hinnanguliselt viskame ära umbes veerandi ostetavast toidust! See ei kurna mitte ainult meie rahakotti, vaid ka keskkonda, kuna seeläbi toimub palju asjatut tootmist, transporti ja jäätmekäitlust. Toidu ülejääke on võimalik hea planeerimisega vältida:
  • kasuta ostunimekirja ja osta ainult seda, mida vajad;
  • hoia toitu õigesti, et säiliks selle värskus ja ohutus;
  • püüa toidu ülejääke uuesti teistes roogades kasutada.

Loe lähemalt: