This site has been archived on 2013
23/07/2013

Cesta

What's new?

Did you know that 2013 is the European Year of Citizens? Read more ...

 
Zbrusu nová kapitola

Ani se nenaděješ a skončíš školu. Jsi připraven otočit list a začít úplně novou kapitolu?

Kam plánuješ zamířit, až vyletíš z hnízda? Co budeš dělat? Dumal jsi už o tom, jak skloubit to, co umíš a co tě baví, s nedozírným množstvím možností, které se před tebou otvírají?

Další vzdělávání – na univerzitě nebo na jiné vysoké škole – teď možná nevypadá lákavě, ale časem se nejspíš ukáže, že se ti tím hodně zvětšil (a zlepšil) okruh možností, do kterých se můžeš pustit.

Co změnit ovzduší? Jako Evropan máš právo studovat v kterémkoliv členském státu a navíc existuje spousta programů, které ti v tom můžou pomoci. Venku si zlepšíš jazyky, poznáš jiné prostředí, jinou kulturu a chování, získáš zkušenosti.

Výměnné programy jsou pro studenty, maturanty i lidi z učňovských škol. Učení je celoživotní záležitost. Začíná většinou doma, ale nemusí tam skončit. Tak kam se podíváš ty?

Co se podívat do partnerské školy?

Co se podívat do partnerské školy? Pokud se tvoje škola účastní programu Comenius, měl bys mít možnost vyrazit na návštěvu partnerské školy nebo naopak přivítat studenty odjinud u vás ve škole. Popros učitele, aby zjistil, jaké jsou možnosti. V některých zemích se dá dokonce navázat spojení samostatně, bez spolužáků.

A pokud se zrovna nenabízí výměna na živo, máš možnost se propojit aspoň na webu přes portál „eTwinning“, kde potkáš studenty z jiných zemí on-line: www.etwinning.net.

Vysoká škola se dá studovat i venku

Přes dva miliony vysokoškoláků využilo příležitosti studovat v zahraničí aspoň na jeden nebo dva semestry nebo jelo na stáž. Vždyť také výměnný program Erasmus běží už pětadvacet let. A pokud dostaneš stipendium Erasmus, nemusíš na zahraniční univerzitě platit zápisné a školné a doma ti pak uznají kredity, které jsi venku nasbíral.

Praktická školení za hranicemi všedních dnů

Pokud se učíš nebo chodíš na průmyslovku, můžeš se také podívat ven. Program Leonardo da Vinci nabízí získat praktické dovednosti na technicky zaměřené škole v kterémkoliv státu Evropy. A nějaká ta zkušenost nebo dovednost navíc se pak při hledání práce určitě může hodit, stejně jako znalost jazyka.

Řeči otevírají dveře

Bubble

V Unii se mluví 23 oficiálními jazyky, od francouzštiny po finštinu a maltštinu. Nejvíce rodilých mluvčích mluví německy, ale nejčastěji se užívá angličtina, buď jako rodný, nebo jako druhý jazyk.

Kdo se naučí cizí jazyk, má otevřené dveře ke studiu a práci venku, domluví se s novými lidmi, dokáže přinést nápady z jednoho kouta Evropy do jiného, zkrátka má možnosti, které by jinak neměl. A nikdy nevíš, který jazyk se ti někdy bude hodit. Navíc, kdo zvládne jeden jazyk, se dokáže mnohem snáz časem naučit další.

Jak zvládnout všech třiadvacet jazyků, abys dokázal využít všechno, co Evropa nabízí? Žádný strach, všichni ostatní se taky učí jazyky, včetně tvojí mateřštiny. Je třeba začít – nebude vadit, když zpočátku místním jazykem nemluvíš.

Mládež v akci

Bubble

Program Youth in Action (Mládež v akci) umožňuje přidat se k partě mladých nebo nějaké iniciativě v jiné zemi – a nejen v Evropě, po celém světě. Chceš se dozvědět něco o jiné kultuře? Pracovat v zahraničí jako dobrovolník může být přesně to, co hledáš. Je to skvělý způsob, jak získat zkušenost, někomu přitom pomoct a ještě se dozvědět něco o sobě a o zemi, ve které pracuješ. Pokud budeš někde dobrovolně pracovat na plný úvazek, Evropská dobrovolná služba – která je součástí programu Mládež v akci – ti uhradí náklady.

Víc se dočteš na: