European Commission

Zakupy w Internecie z UE? Porady sieci ECK: np. odstąpienie od umowy

Zakupy w Internecie

Zagraniczne zakupy w Internecie w UE to większy wybór produktów i usług oraz niższe ceny. Europejscy konsumenci chronieni są przepisami UE o zakupach w Internecie. Dzięki nim możliwe jest m.in. odstąpienie od umowy z dowolnego powodu (w określonym terminie).
Europejskie Centra Konsumenckie mogą odpowiedzieć na Twoje pytania związane z zakupami przez Internet w zagranicznych sklepach oraz pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów.

Mam problem z towarem kupionym przez Internet w UE, co zrobić?

Przede wszystkim skontaktuj się ze sprzedawcą: przysługujące Ci w UE dwuletnie prawo do reklamacji oznacza że sprzedawca ma obowiązek naprawić lub wymienić produkt, jeśli okazał się on wadliwy lub niezgodny z opisem.

Sprawdź w warunkach sprzedaży, czy sprzedawca nie przyznał Ci dodatkowej gwarancji handlowej: w takim przypadku również ma obowiązek przyjąć reklamację na zasadach tej dodatkowej gwarancji.

Jeżeli nie potrafisz rozwiązać sporu ze sprzedawcą z innego kraju UE* lub nie wiesz, jakie dokładnie prawa Ci przysługują, skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju.

Europejskie Centrum Konsumenckie w Twoim kraju może:

udzielić Ci za pośrednictwem Internetu bardziej szczegółowych porad na temat dodatkowych praw, jakie mogą Ci przysługiwać w kraju, gdzie dokonujesz zakupu

doradzić Ci w rozwiązaniu konkretnego problemu z towarem lub usługą zamówionymi online w innym kraju UE*

zająć się Twoją skargą i udzielić Ci konkretnej pomocy, jeżeli masz problem z towarem lub usługą zakupionymi przez Internet w innym kraju UE* i nie jesteś w stanie rozstrzygnąć sporu ze sprzedawcą.

* albo w Islandii lub Norwegii

Rozwiązane sprawy konsumenckie

Wadliwy towar zakupiony w Internecie: polski konsument / czeski sprzedawca

Polski konsument zakupił przez Internet deskę snowboardową w czeskim sklepie internetowym. Nowa deska snowboardowa złamała się w drugim tygodniu użytkowania. Złamanie nastąpiło w wyniku upadku.

Więcej

Zwrot towaru zakupionego w Internecie: polski konsument / brytyjski sprzedawca

Konsument zakupił zestaw audio do samochodu w brytyjskim sklepie internetowym. Zestaw składał się z trzech elementów: odtwarzacza DVD, monitora oraz wzmacniacza dźwięku.

Więcej