European Commission

ECC-Net: Car hire in Europe - consumer advice for your car travel

Wynajem samochodu

Podróż samochodem w UE – na wakacje czy zawodowo – to dla wielu wygodne rozwiązanie. Jeżeli planujesz wynająć samochód na terenie UE, Europejskie Centrum Konsumenckie w kraju służy poradami dla konsumenta.

Mimo to wypożyczenie samochodu za granicą nie obyło się bez problemów? ECC w kraju udzieli Ci bezpłatnej pomocy.

Wypożyczanie samochodu – praktyczne wskazówki ECC-Net

Wskazówki te opracowano na podstawie pytań i skarg, jakie najczęściej napływają do Europejskich Centrów Konsumenckich od osób korzystających z usługi wynajmu samochodu.

1. Przed dokonaniem rezerwacji

Sprawdź, co obejmuje podana cena najmu: zwróć szczególną uwagę na opłaty lotniskowe i lokalne oraz na warunki ubezpieczenia.

Zawsze sprawdzaj koszt dodatkowych opcji, których możesz potrzebować podczas podróży samochodem.

Zapoznaj się z warunkami umowy dotyczącymi ilości paliwa w momencie zwrotu samochodu.

Dowiedz się, w jakich okolicznościach masz prawo odstąpić od umowy.

Upewnij się, że w umowie nie zawarto żadnych ograniczeń dotyczących np. maksymalnej liczby kilometrów lub wjazdu do sąsiednich krajów.

2. Odbiór samochodu

Jeśli rezerwacji dokonałeś online, weź ze sobą wydrukowane potwierdzenie.

Jeśli umowę wynajmu podpisujesz na miejscu odbioru auta, upewnij się, że jej warunki pokrywają się z warunkami opisanymi w rezerwacji; zachowaj kopie wszystkich dokumentów, jakie podpisujesz.

Upewnij się, że warunki ubezpieczenia są jasne.

Dowiedz się, jakie masz prawa i obowiązki w razie wypadku lub awarii samochodu.

Razem z pracownikiem wypożyczalni sprawdź stan samochodu. Jeżeli firma nie stosuje specjalnego protokołu odbioru, dopilnuj, by jej pracownik odnotował wszelkie istniejące uszkodzenia i podpisał się pod tym dokumentem.

3. W trakcie podróży

W przypadku awarii samochodu skontaktuj się z wypożyczalnią i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Nie oddawaj samochodu do naprawy bez zgody wypożyczalni.

W razie wypadku zapisz nazwiska i adresy wszystkich poszkodowanych i świadków. Jeśli są ranni lub jeśli ustalenie sprawcy wypadku okazuje się trudne, wezwij policję, a następnie jak najszybciej skontaktuj się z wypożyczalnią.

4. Zwrot samochodu

Postaraj się oddać samochód w godzinach otwarcia wypożyczalni. Dzięki temu możesz uczestniczyć w jego oględzinach.

Pracownik powinien sporządzić protokół zdawczy, pod którym obie strony się podpiszą. Zachowaj kopię.

Jeżeli nie masz wyboru i musisz zwrócić samochód poza godzinami otwarcia wypożyczalni, zostaw go w wyznaczonym miejscu. Na dowód, że zwróciłeś samochód w dobrym stanie, weź pod uwagę zrobienie kilku zdjęć.

Rozwiązane sprawy konsumenckie

Umowa wynajmu samochodu w Portugalii: zwrot kosztów (polski konsument / brytyjski przedsiębiorca)

Konsument z Polski zawarł umowę wynajmu samochodu przez Internet poprzez pośrednika, płacąc kartą kredytową. Samochód był do odebrania na lotnisku w Portugalii...

Więcej

Zwrot kosztów za wynajem samochodu w Holandii: polski konsument / holenderski przedsiębiorca

Konsumentka za pośrednictwem strony internetowej linii lotniczych wynajęła samochód od firmy holenderskiej. Konsumentka podała przedsiębiorcy dane karty kredytowej, w celu dokonania obciążenia...

Więcej