European Commission

ECC-Net: wybierasz się na zakupy do innego kraju UE? Poznaj warunki gwarancji

Kupowanie towarów i usług

Wybierasz się na zakupy do innego kraju UE albo kupiłeś coś przy okazji wakacji w Europie? Zastanawiają Cię warunki gwarancji i i inne sprawy konsumenckie?
Pamiętaj, że wszędzie w UE przysługują Ci podczas zakupów takie same podstawowe prawa, jak w kraju. Prawa konsumenta
Europejskie Centra Konsumenckie służą wskazówkami, dzięki którym unikniesz problemów podczas zakupów za granicą, oraz poradami, jak korzystać z przysługujących Ci praw.

Mam problem z produktem kupionym w UE, co zrobić?

Przede wszystkim skontaktuj się ze sprzedawcą: w ramach dwuletniego prawa do reklamacji, sprzedawca ma obowiązek wymienić produkt, jeśli okazał się on wadliwy lub niezgodny z opisem.

Sprawdź warunki gwarancji, której dodatkowo udzielił Ci sprzedawca: one też są dla niego wiążące. Może się okazać, że na podstawie gwarancji sprzedawcy wadliwy produkt może być naprawiony lub kraju, nawet jeśli został kupiony za granicą.

Jeżeli nie jesteś w stanie rozwiązać sporu ze sprzedawcą mającym siedzibę w innym kraju UE lub nie wiesz, jakie dokładnie prawa Ci przysługują, skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w kraju.

Twoje Europejskie Centrum Konsumenckie może:

udzielić Ci w Internecie bardziej szczegółowych informacji na temat dodatkowego prawa do reklamacji, jakie mogą Ci przysługiwać w kraju zakupu, lub ograniczeń, jakie mogą obowiązywać w przypadku niektórych usług

doradzić Ci w rozwiązaniu konkretnego problemu związanego z towarem lub usługą kupioną w innym kraju UE*

zająć się Twoją skargą i udzielić Ci konkretnej pomocy, jeżeli nie jesteś w stanie rozwiązać sporu ze sprzedawcą z innego kraju UE.

* albo w Islandii lub Norwegii

Rozwiązane sprawy konsumenckie

Gwarancja europejska na laptop: polski konsument / irlandzki przedsiębiorca

Polski konsument podczas pobytu w Irlandii zakupił laptopa wraz z rozszerzoną gwarancją europejską, która miała obowiązywać poza terenem Irlandii (w tym w Polsce). Za rozszerzoną gwarancję dodatkowo zapłacił...

Więcej

Umowa internetowa: polski konsument / niemiecki przedsiębiorca

Konsument zalogował się do niemieckiego portalu internetowego, za pośrednictwem którego miał mieć możliwość otrzymywania bezpłatnie różnych ofert loterii przez okres 14 dni.

Więcej