Evropská spotřebitelská centra: Pomoc v záležitostech práv cestujících v letecké dopravě (zrušený let, ztracené zavazadlo atd.)

Letecká doprava

Byl váš let zrušen? Má let velké zpoždění? Byl vám odepřen nástup do letadla? Vaše zavadlo se ztratilo nebo bylo poškozeno?

Jako cestující v letecké dopravě máte v EU svá práva. Máte tedy nárok na zpětné proplacení letenky, přesměrování letu, kompenzaci atd. S konkrétním problémem se můžete obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.

V souvislosti s mým letem nastaly problémy. Co teď?

V první řadě musíte kontaktovat svého dopravce: V případě zrušení letu, zpoždění nebo odepření nástupu na palubu můžete (pokud vám dopravce žádný formulář neposkytl) použít tento formulář EU pro stížnosti.

Nezapomeňte, že uplatnit nárok na náhradu za ztracené, poškozené nebo zpožděné zavazadlo, lze v určitých lhůtách a za určitých podmínek.

Pokud váš dopravce nereaguje nebo nejste s jeho odpovědí spokojení, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum, které se vaším případem bude zabývat.

Evropské spotřebitelské centrum může:

poskytnout online podrobnější informace o vašich právech

poradit vám, jak postupovat ve vašem konkrétním případě

kontaktovat dotyčnou leteckou společnost (nebo vám pomoct při kontaktu s ní) s cílem vyřídit vaši stížnost dohodou

pomoci s podáním stížnosti na příslušný vnitrostátní orgán v případě zrušení letu, zpoždění nebo odepření nástupu na palubu

pomoci s předáním případu k mimosoudnímu řešení (nebo, je-li to nutné, k soudu)

Centra vzájemně spolupracují

Kompenzace za zrušený let: český spotřebitel / maďarský dopravce

Let z Paříže do Prahy byl maďarským dopravcem zrušen. Ačkoli společnost tvrdila, že vinno bylo špatné počasí, tak faktem zůstalo, že ostatní letadla létala.

Další informace

Zrušený let: český spotřebitel / maďarský dopravce

Let ze Stockholmu do Katovic byl kvůli výbuchu islandské sopky zrušen a čeští cestující se vydali domů po vlastní ose, protože jim maďarský dopravce nezajistil možnost náhradní dopravy.

Další informace